Sigarayla Mücadelede Ülkelerin Başında Yer Alıyoruz

Doç. Dr. Mustafa Aydın, Türkiye’nin bu başarısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu ve “Mücadeleye devam edeceğiz” dedi. Devamı Haberimizde...

Sigarayla Mücadelede Ülkelerin Başında Yer Alıyoruz

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), Dünya Sigara Salgını Raporunda Türkiye; Hollanda, Brezilya ve Morityus ile birlikte sigarayla mücadelede en başarılı ülkelerin başında yer aldı. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, Türkiye’nin bu başarısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu ve “Mücadeleye devam edeceğiz” dedi.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan Dünya Sigara Salgını Raporu’na göre Türkiye, sigarayla mücadelede en başarılı ülkelerin başında geldi. Türkiye’yle beraber Hollanda Brezilya ve Morityus, DSÖ’nün belirlediği altı önlemi en iyi uygulayan ülkeler oldu. Yıllardır sigarayı bırakma konusunda toplumu şuurlandırma misyonuyla hareket eden Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, “Bizler uzun yıllar boyunca sürdürdüğümüz mücadelemizin meyvelerini toplamaya başladık. Bu gurur verici bir durum.” dedi.
Sigara kullanmayan insanların pasif içicilik yoluyla zehirlendiğini ifade eden Doç. Dr. Aydın, “En büyük zararı da aslında pasif içiciler görmekte ve temiz hava hakları gasp edilmektedir. Alınan önlemler, tütün ürünlerinin zararlarından daha fazla kişinin korunduğunu gösteriyor. Tütün ve tütün mamulleri, her yıl 8 milyondan fazla kişiyi öldürüyor. Bunlar arasında pasif olarak sigara dumanına maruz kalan ve 1,3 milyon sigara içmeyen kişi de yer alıyor. Gerek devletimizin gerekse çeşitli sivil toplum kuruluşlarının mücadelesi sayesinde toplumumuzda ciddi bir şuur oluştu ve bu başarı bunun bir yansıması" ifadeleri kullanıldı.

“Gelecek nesillerin sağlığını korumak açısından umut verici bir sonuç”
Dünya genelinde her yıl 8 milyon civarı insanın tütün kullanımına bağlı olarak hayatını kaybettiğini belirten Doç. Dr. Aydın, “Hepimizi umutlandıran bu sonuç şunu gösterdi ki atmış olduğumuz adımlar sayesinde dünya nüfusunun en büyük tehditlerinden biri olan sigaranın kullanımında ciddi bir gerileme var. Ortaya çıkan bu netice özellikle gelecek nesillerin sağlığını korumak açısından büyük bir başarı ve aynı zamanda ülkemiz için de büyük bir kazanç” dedi.
DSÖ’nün yayınladığı raporun önemli olduğunu ancak sigarayla mücadele konusunda kararlılıkla devam edilmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Mustafa Aydın, “Mücadelemiz devam etmeli. Özellikle etkili tütün kullanımını önleme programları uygulanmalı. Okullar, tüm gençlere erişebilme kolaylığı olduğu için ilk olarak okullarda bu çalışmalar artırılmalıdır. Tüm kuruluşlar, eğitim, farkındalık ve şuurlandırma faaliyetlerini ortak akıl çerçevesinde desteklemelidir” diyerek sigarayla mücadelenin uzun soluklu bir süreç olduğunun altını çizdi ve ekledi: “Sigaranın son molekülü yok olana dek mücadeleye devam edeceğiz.”

İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Vali Öksüz, Burdur'un tarihi ve kültürel değerlerini inceledi
Bölgesel

Vali Öksüz, Burdur'un tarihi ve kültürel değerlerini inceledi

Burdur Valisi Türker Öksüz, Bakibey Konağı ve Mehmet Akif Ersoy İstiklal Mücadelesi Kültür Evi'ni ziyaret ederek ilin tarihi ve kültürel değerlerini yerinde inceledi.

Bucak'ta kaza Sürücüler yaralandı
3. Sayfa

Bucak'ta kaza Sürücüler yaralandı

Burdur'un Bucak ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı.

Bu kampanya 48 saat sürecek! Bölgesel İncelme cihazlarında özel indirim
Tanıtım

Bu kampanya 48 saat sürecek! Bölgesel İncelme cihazlarında özel indirim

Diyetisyen Yaşar Çetiner ve Burak Çetiner'in yeni danışmanlık merkezinde, bölgesel incelme cihazlarında geçerli %10 indirim kampanyası başladı. Kampanya 2 Ekim Pazartesi 20.00'ye kadar devam edecek.

Burdur Salda Lavanta Tepesi Uygulama Oteli, turizme katkı sağlıyor
Bölgesel

Burdur Salda Lavanta Tepesi Uygulama Oteli, turizme katkı sağlıyor

Burdur Valiliği tarafından hizmete sunulan Salda Lavanta Tepesi Uygulama Oteli, bölge turizmine konaklama alanında hizmet verirken ayrıca öğrencilere uygulamalı eğitim alma imkanı sağlıyor.

Burdur'da asayiş uygulamasında 113 şüpheli yakalandı
Bölgesel

Burdur'da asayiş uygulamasında 113 şüpheli yakalandı

Burdur İl Jandarma Komutanlığı unsurlarının yaptığı 20 günlük asayiş uygulamasında, 113 şüpheli şahıs tespit edilerek adli makamlara sevk edildi. Ayrıca, 5 aranan şahıs yakalanarak cezaevine gönderildi.

Sakarya'da 4 gündür kayıp olan 17 yaşındaki genç kız ölü bulundu
3. Sayfa

Sakarya'da 4 gündür kayıp olan 17 yaşındaki genç kız ölü bulundu

4 gündür kayıp olan 17 yaşındaki Açelya Yıldırım'ın cansız bedeni, Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde deniz kenarında bulundu.