Burdur / Çavdır

Söğüt Domates Kültür Festivali Yoğun İlgi Gördü

Burdur Valisi Ali Arslantaş, 17. Söğüt Domates Kültür Festivalinin açılış törenine katıldı.

 Söğüt Domates Kültür Festivali Yoğun İlgi Gördü

Burdur Valisi Ali Arslantaş, Söğüt Belediyesi Geleneksel 17. Domates ve Kültür Festivali açılış törenine katıldı.

Söğüt programına Domates Serası incelemeleri ile başlayan Vali Arslantaş, Yayla Domatesinin başkenti olarak anılan, İlimizin örtü altı yetiştiriciliğinin öncü beldelerinden Söğüt'te bu yıl 17'incisi düzenlenen Geleneksel Söğüt Domates Kültür Festivali kapsamında yapılan en iyi sera yarışmasında dereceye giren üreticileri ziyaret ederek örnek seralarda incelemede bulundu.

Bu yıl ki verim ve pazar durumu konularında üreticiler ve yetkililerden bilgiler alan Vali Arslantaş, dereceye giren çiftçileri tebrik ederek hayırlı, bereketli, bol kazançlı bir sezon geçirmeleri temennisinde bulundu.

Buradaki incelemelerinin ardından festival alanına geçen Vali Arslantaş, 29-30-31 Temmuz tarihlerinde üç gün sürecek festivalin açılışı ile Söğüt Beldesine yapılan yatırım ve hizmetlerin toplu açılış törenine katıldı.

Vali Arslantaş törende yaptığı konuşmada üreten, çalışkan Söğüt halkına bereketli bir sezon dileyerek, hayırlı, eğlenceli festival geçirmelerini diledi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının Söylenmesi ile başlayan program Protokol Konuşmaları ile devam etti.

Söğüt Belediye Başkanı Ayhan YURDASİPER, Çavdır Kaymakamı Mustafa Nevzat MERCAN, Milletvekili Bayram ÖZÇELİK, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Sadir DURMAZ ve Vali ARSLANTAŞ’ın Hitapları sonrası, dereceye giren üretici çiftçilere ödül ve paketleri takdim edildi.

Açılış Töreni Kurdele Kesiminin ardından hemşehrimiz TRT Türk Halk Müziği sanatçısı Uğur Önür ve Türk Halk Müziği sanatçısı Aysel Yakupoğlu konseri ile sona erdi.

Vali Arslantaş törende yaptığı konuşmada, “1420 rakımlı Söğüt beldemizin kaderi, iki binli yıllarda Antalya, Kumluca ve Finike’ye domates işçisi olarak giden Söğütlüler sayesinde değişmiştir. Öncelikle domates yetiştiriciliğini ve ardından ortaklık müessesiyle ürün arz ve pazarlama usullerini öğrenen Söğütlüler, iki bin yılından önce ağaç seralarda başlayan Söğüt’ün domates serencamını başka bir irtifaya çıkartmışlardır

Söğüt domatesini muadillerinden ayıran benzersiz tadın kaynağı, gece gündüz farkının fazla olduğu Söğüt iklimidir. Bu sayede raf ömrü uzun, dayanıklı, aroması ve lezzetiyle öne çıkan yayla domatesi yurt içi ve yurt dışı pazarında ilgi görmektedir.

Tozlaşmanın Bambu arı marifetiyle yapıldığı seralarımızda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün katkılarıyla kalıntısız gübreler kullanılmakta, hormonsuz ve tam organik leziz ürünler yetiştirilmektedir.

Domates ticareti gerek toptancı halinde çalışan vatandaşlarımıza gerekse seralarda istihdam edilen yurttaşımıza geçim kapısı olmaktadır. Hasat mevsiminin başladığı yaz aylarında beldemizin nüfusu üç katına çıkmaktadır.

Geleceğe güvenle bakmak için üretmek gerekir. Devletimizin tüm kurumları, Söğüt Beldemizde yaşayan vatandaşlarımızın gayretiyle girişilen bu otonom ticari faaliyetin gelişmesi için gerekli tüm adımları atmakta, yeni girişimcilerin teşviki ve hali hazırdaki üreticilerimizin karşılaştığı problemlerin aşılması noktasında özveriyle çalışmaktadır.

Tarih ve insan nakille kaimdir derler. Toros dağları eteğinde kurulan bu şirin belde Türk soyunun öz evlatlarınca iskân olunduğundan beri kim bilir nice toylara ev sahipliği yapmıştır.

Bu minvalde 1998 yılında Belediye Başkanı Süleyman Sarı tarafından “Birlik Şöleni” adı altında başlatılan ve 2005 yılından itibaren “Geleneksel Domates ve Kültür festivali” adı altında tertip edilen festivali, Söğüt’de yapılan şenliklerin başlangıcı değil, tabiri caizse geleneğimiz ve töremizle nikah tazelememizin miladı kabul etmek gerekir.

Biz, bizi biz yapan değerler etrafında kenetlenip bir oldukça güçlüyüz. Türk milleti kadar sevinçte ve kederde ortak irade ortaya koyabilme kabiliyetine sahip pek az ulus vardır. Bu nevi festivaller vesilesiyle, toplumsal hafızanın canlı tutulması ve geleneğin atiye aktarılmasının en az ekonomik refah nispetinde önemli olduğunu düşünüyorum.

Belde sakinlerimizin kaynaşmasına, belde dışında meskûn Söğütlü kardeşlerimizin memleket hasretini gidermesine ve en mühimi Söğüt Beldemizin tanıtımına sağladığı katkılar sebebiyle festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese medyunu şükranız” dedi.

 Söğüt Domates Kültür Festivali Yoğun İlgi Gördü Söğüt Domates Kültür Festivali Yoğun İlgi Gördü Söğüt Domates Kültür Festivali Yoğun İlgi Gördü Söğüt Domates Kültür Festivali Yoğun İlgi Gördü Söğüt Domates Kültür Festivali Yoğun İlgi Gördü Söğüt Domates Kültür Festivali Yoğun İlgi Gördü Söğüt Domates Kültür Festivali Yoğun İlgi Gördü Söğüt Domates Kültür Festivali Yoğun İlgi Gördü Söğüt Domates Kültür Festivali Yoğun İlgi Gördü

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Milletvekili Mustafa Oğuz, Söğüt Domates ve Kültür Festivali'ne katıldı
Etkinlik

Milletvekili Mustafa Oğuz, Söğüt Domates ve Kültür Festivali'ne katıldı

AK Parti Burdur Milletvekili Mustafa Oğuz, Söğüt Beldesi'nde düzenlenen 18. Söğüt Domates ve Kültür Festivali'ne katıldı. Festivalde, Söğüt Belediye Başkanı Ayhan Yurdasiper'e ve Söğütlü hemşehrilerine misafirperverlikleri için teşekkür etti.

Derya Uluğ, Söğüt Beldesi Domates ve Kültür Festivali'nde unutulmaz bir gece yaşattı
Etkinlik

Derya Uluğ, Söğüt Beldesi Domates ve Kültür Festivali'nde unutulmaz bir gece yaşattı

Burdur'un Çavdır İlçesine bağlı Söğüt Beldesi, bu yıl 18. kez düzenlenen Domates ve Kültür Festivali'nde unutulmaz bir geceye ev sahipliği yaptı. Ünlü sanatçı Derya Uluğ, konsere gelenleri büyüleyici bir müzik ziyafetine davet etti.

Söğüt'te Domates ve Kültür Festivali'nde Mustafa Ceceli coşkusu
Etkinlik

Söğüt'te Domates ve Kültür Festivali'nde Mustafa Ceceli coşkusu

Burdur'un Söğüt Beldesi'nde düzenlenen Domates ve Kültür Festivali, ünlü sanatçı Mustafa Ceceli'nin konseriyle coşku dolu anlara sahne oldu.

Söğüt Domates ve Kültür Festivali'nde ünlüler sahne alacak
Etkinlik

Söğüt Domates ve Kültür Festivali'nde ünlüler sahne alacak

Burdur'un Çavdır ilçesine bağlı Söğüt Kasabası Belediyesi, her yıl geleneksel olarak düzenlediği şenlikleri bu yıl 15-17 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirecek.

Söğüt'te Temiz ve Sağlıklı Bir Ortam İçin İlaçlama Çalışmaları Devam Ediyor!
Spor

Söğüt'te Temiz ve Sağlıklı Bir Ortam İçin İlaçlama Çalışmaları Devam Ediyor!

Bilecik’in Söğüt ilçesinde çöp konteynerlerinde ve caddelerde ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Söğüt Halinin Çevre Düzenlemesi Yapılıyor
Yerel Yönetim

Söğüt Halinin Çevre Düzenlemesi Yapılıyor

Söğüt Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Söğüt Toptancı Hali’nde çevre düzenlemesi çalışmaları devam ediyor.