Antalya

Suçluların kabusu Ayşe Polis

Antalya’da Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Ayşe Akman, işlenen suçlarda titizlikle tespit ettiği izleri ekip arkadaşlarıyla birlikte delil haline getirerek, suçluların yakalanmasında büyük rol oynuyor.

Suçluların kabusu Ayşe Polis

Antalya’da Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Ayşe Akman, işlenen suçlarda titizlikle tespit ettiği izleri ekip arkadaşlarıyla birlikte delil haline getirerek, suçluların yakalanmasında büyük rol oynuyor. "Her temas bir iz bırakır" diyen Akman, suçlunun bu izden tespit edilememesinin imkansız olduğunu vurguladı.

Antalya İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğünde görevli 2 çocuk annesi Ayşe Akman (43), kadın olma ve titizlik ile dikkat konusundaki avantajını mesleğinde de gösteriyor. 17 yıldır Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğünde görev yapan Akman, suçluların bıraktığı izleri titizlikle tespit ederek, ekip arkadaşlarıyla birlikte delil haline getiriyor. Mesai arkadaşlarıyla birlikte büyük bir özveriyle çalışan Akman, suçluların yakalanmasında büyük rol oynuyor.

Suçluların kabusu Ayşe Polis

“Erkeklere nazaran biraz daha avantajlı olabiliriz”

Polis memurluğunun küçüklüğünden bu yana hayali olduğunu belirten Ayşe Akman, bu konuda ailesinin kendisine büyük destek verdiğini söyledi. Polisliğin kadın erkek fark gözetmeksizin özveri isteyen bir meslek olduğunu aktaran Akman, “Dikkat ve titizlik isteyen bir meslek. Bu noktada erkeklere nazaran biraz daha avantajlı olabiliriz” diye konuştu.

Suçluların kabusu Ayşe Polis

“Her temas bir iz bırakır”

“Her temas bir iz bırakır. Dokunulan her yüzeyde bir iz kalır. Bunun tespit edilmeme durumu söz konusu değildir” diyen Akman, emniyetin 80 milyon civarında veri tabanı olduğuna dikkat çekti. Akman, “Sahibi ve karşılığı bulunmayan olay yeri izlerinin veri tabanımıza girişini yapıyoruz. Veri tabanı da bize ihtimalli adayları getiriyor. Bu adayların içerisinden biz son kontrollerimizi yaparak aradığımız belirli karakteristiklerin uyuşması halinde ‘bu iz bu şahsa aittir’ diyebiliriz.

Fakat, sistemin getirmiş olduğu adaylar arasında ‘kesinlikle bu buna aittir’ diye bir şey söz konusu değil. Son kararı biz veriyoruz ve bunda yanılma payı yok” şeklinde konuştu.

Suçluların kabusu Ayşe Polis

Mesai dışında da aklında 'iz' var

Başarılı polis memuru, mesai saati dışında alışveriş yaparken iz bırakma konusunda bazı anlarda tedirginlik yaşadığını belirterek, “Alışverişe gidince dokunmuş olduğum yüzeyler olunca ‘Acaba buraya izimi bırakır mıyım?’ diye bir düşünce oluşuyor. Normalde olay yerlerindeki incelemelerimizi eldivenlerle yapıyoruz. Fakat mesai saati dışında alışverişe gittiğimde çıplak teninizle her yere dokunduğumuz için izinizi bırakıyorsunuz. İşimiz gereği ister istemez burada bir olay yaşanırsa ‘izim kalır mı’ diye sürekli kafamızda sorular dolaşıyor” ifadelerine yer verdi.

Suçluların kabusu Ayşe Polis

Akman, kendisini en çok etkileyen olayı ise şu sözlerle anlattı:

“Engelli 1,5 yaşında bir bebeğin fethi kabir işlemi vardı. Mezar tekrar açılmıştı ve bu safhada biz görev yapıyorduk. Aynı bebeğin otopsisine de girdim. O dönemde benim oğlum da aynı yaşlarda olduğundan dolayı bu olay meslek hayatımda iz bıraktı. Her zaman da hatırlarım ve beni en çok etkileyen olaydır diyebilirim.”

Suçluların kabusu Ayşe Polis

Komiser Dikenova: “Delile olan güven, devlete olan güven”

Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü’nde görevli Komiser Abdulkadir Dikenova da, olaylara ‘delile olan güven, devlete olan güven’ anlayışıyla ilk günkü heyecanla gittiklerini söyledi. Olayın gerçekleşmesiyle ekibin bölgeye hızlı bir şekilde hareket ettiğini aktaran Dikenova, “Ardından olay yerinin ve bulgu güvenliğinin sağlanıp sağlanmadığının kontrolü yapılıyor ve gerekli saha çalışmasına uzman ekiplerimiz başlıyor. Bu çalışmalar akabinde toplanan bulgular şubemize intikal ediyor. Şubede ise kendi alanında uzman ve donanımlı personelimizle alınan bulguların delil vasfına dönüştürülmesi için gerekli çalışmalar yapılıyor. Laboratuvara alınan bu materyaller belirli kimyasallar uygulanarak izi görünür hale getirip, ardından diğer veri tabanındaki izlerle karşılaştırma yapılarak şüpheliyi tespit etmeye çalışıyoruz” dedi.

Suçluların kabusu Ayşe Polis

“Uluslararası standartların üzerinde olduğumuzu söyleyebilirim”

İl Emniyet Müdürlüğü ve Kriminal Daire Başkanlığı’nın eğitimler planlayarak personelleri uluslararası standartlara ve üstüne çıkarmaya çalıştığını ifade eden Dikenova, “Kendimizi sorguladığımız zaman uluslararası standartların üzerinde olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. İstatistikler de bunu destekler nitelikte” diye konuştu.

Foto galeri için tıklayın!

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

 Antalya'da günübirlik kiralanan evlere eş zamanlı denetim
Yaşam

Antalya'da günübirlik kiralanan evlere eş zamanlı denetim

Antalya’da 47 ekip 104 polisle günübirlik kiralanan evlere eş zamanlı denetim gerçekleştirildi.

Antalya'da okul çevreleri ve servis denetimi
Yaşam

Antalya'da okul çevreleri ve servis denetimi

Antalya’da 89 ekip 207 polisin katılımıyla okul servisleri ve okul çevresinde uygulama gerçekleştirildi.

Antalya’da korsan taşımacılık yapan otomobiller trafikten men edildi…
Bölgesel

Antalya’da korsan taşımacılık yapan otomobiller trafikten men edildi…

Antalya’da korsan taşımacılıkla mücadele çerçevesinde 28 otomobil trafikten men edildi.

Antalya'da bir ay içinde 766 şüpheli yakalandı
Bölgesel

Antalya'da bir ay içinde 766 şüpheli yakalandı

Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, kent genelinde suç ve suçlularla mücadeleye yönelik yürütülen 1 aylık çalışmada 766 şüpheliyi yakaladı. İşlemleri tamamlanan şüphelilerden 100'ü tutuklandı.

Manavgat'ta abartılı egzoz 22 bin TL’ye patladı
Yaşam

Manavgat'ta abartılı egzoz 22 bin TL’ye patladı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde kullandığı motosikletin abartılı egzozunun çıkardığı gürültü nedeniyle durdurulan motosiklet sürücüsüne toplam 22 bin 551 TL para cezası uygulandı. Devamı haberimizde...

Eş Zamanlı Operasyonlarda 35 Kişi Yakalandı
3. Sayfa

Eş Zamanlı Operasyonlarda 35 Kişi Yakalandı

Antalya'da asayiş ve diğer suçlardan aranan şahıslara yönelik eş zamanlı operasyonlarda 35 kişi yakalandı. Devamı Haberimizde...