Antalya

Sudan'dan 40'a yakın ülkeden talep

Sudan'dan Etiyopya’ya getirilen vatandaşların hepsinin sınırı geçtiğini belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 40'a yakın ülkeden talep geldiğini söyledi.

Sudan'dan 40'a yakın ülkeden talep

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sudan'dan Etiyopya’ya getirilen vatandaşların hepsinin sınırı geçtiğini belirterek, "Orada yakında bir havalimanı var, büyük uçaklar inemiyor. Oradan Etiyopya Havayolları ile Addis Ababa’ya aktarıyoruz. Oradan Türk Hava Yolları ile ülkemize getirmeye başladık. Farklı ülkelerin vatandaşlarına da yardımcı oluyoruz. 40'a yakın ülkeden bize talep geldi" dedi.
Bakan Çavuşoğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının (ATSO) Meclis Toplantısı’na katıldı. Burada konuşan Bakan Çavuşoğlu, sorunlarla mücadele edebilmek için dünyanın iyi okunması gerektiğimi bildirdi. Bakıldığı zaman sorunların giderek derinleştiğini ve sayısının arttığını dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Bu da farklı jeopolitik gelişmelere gebe. Krizlerle beraber istikrarsızlık artıyor dünyada. Savaş, salgın, iklim değişikliği, başlı başına bir sınav. Sadece deprem değil. Enerjide dünya nereye gidiyor. Ciddi bir küresel krizle karşı karşıyayız. Göç meselesi artarak devam ediyor. Gıda krizi artarak devam eden sorunlardan bir tanesidir” diye konuştu.

"40'a yakın ülkeden talep geldi"

Bakıldığı zaman krizlerin yüzde 60’ının Türkiye’nin etrafında olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Sudan’da kriz patlak verdi. İç savaş başladı. Vatandaşlarımızı tahliye ediyoruz. Etiyopya’ya getirdiğimiz vatandaşlarımızın hepsi sınırı geçti. Orada yakında bir havalimanı var büyük uçaklar inemiyor. Oradan Etiyopya Havayolları ile Addis Ababa’ya aktarıyoruz. Oradan Türk Hava Yolları ile ülkemize getirmeye başladık. Farklı ülkelerin vatandaşlarına da yardımcı oluyoruz. Bir grup vatandaşımız otobüsle beraber oradaki yığılmalardan dolayı kara yoluyla ardından gemiyle Cidde’ye geçireceğiz. 40'a yakın ülkeden bize talep geldi. Onların vatandaşlarını da tahliye diyoruz. Etrafımızdaki bu çatışmaları yönetmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Sudan'dan 40'a yakın ülkeden talepSudan'dan 40'a yakın ülkeden talep

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 2
  BEĞENDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 2
  SEVDİM
 • 2
  ŞAŞIRDIM
 • 2
  ÜZÜLDÜM
 • 1
  GÜLDÜM
 • 1
  BEĞENMEDİM
 • 1
  KIZDIM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Çavuşoğlu'ndan zafer konuşması
Etkinlik

Çavuşoğlu'ndan zafer konuşması

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslendi. Antalya ile gurur duyuyoruz diyerek zafer konuşması yaptı. İşte detaylar...

Bakan Çavuşoğlu'ndan enflasyon mesajı
Bölgesel

Bakan Çavuşoğlu'ndan enflasyon mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, enflasyon sorunlarını gördüklerini ve öz eleştiri yaptıklarını belirterek, "Enflasyonu biz düşürürüz" dedi. İşte detaylar...

Mevlüt Çavuşoğlu, iş insanlarıyla buluştu
Bölgesel

Mevlüt Çavuşoğlu, iş insanlarıyla buluştu

Dışişleri Bakanı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Antalya Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akçay ve üyelerini ziyaret etti. İşte detaylar...

Bakan Çavuşoğlu’ndan kayyum tepkisi
3. Sayfa

Bakan Çavuşoğlu’ndan kayyum tepkisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kepez Mimar Sinan Kongre Merkezinde Antalya’daki Yörük dernekleri üyeleriyle buluştu.

Bakan Çavuşoğlu oyunu Alanya’da kullandı
Yerel Yönetim

Bakan Çavuşoğlu oyunu Alanya’da kullandı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı ve 28’inci Dönem Milletvekilliği Seçimi için oyunu memleketi Antalya’nın Alanya ilçesinde kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, Antalya'da gençlerle buluştu
Bölgesel

Bakan Çavuşoğlu, Antalya'da gençlerle buluştu

Dışişleri Bakanı ve 28. Dönem AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Mevlüt Çavuşoğlu, Cemil Meriç Kütüphanesi'nde geleceğimizin teminatı gençlerle buluştu.