Burdur / Yeşilova

Sürücülere bayram uyarısı

Başkan Erhan Sönmez 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde trafiğin yoğunlaşacağına dikkat çekerek, "Dikkatli araç kullanalım, trafiğe kurban olmayalım" dedi.

Sürücülere bayram uyarısı

Yeşilova Esnaf, Sanatkarlar ve Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Erhan Sönmez 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde trafiğin yoğunlaşacağına dikkat çekerek, "Dikkatli araç kullanalım, trafiğe kurban olmayalım" dedi.

Başkan Sönmez , yaptığı yazılı açıklamada, bayram için memleketlerine veya tatile giden sürücüleri, sinirlerine hakim olmaya, hızdan ve hatalı sollamadan uzak durmaya, trafik kurallarına uymaya çağırdı.

Kurban Bayramı'na çok kısa bir süre kaldığını ifade eden Erhan Sönmez , uzun yola çıkacak sürücülere uyarılarda bulundu.

Yolda yapılması gereken uygulamalardan bahseden Sönmez uykusuz ve yorgun araç kullanılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Sürücülerin kendilerini ve diğer sürücüleri tehlikeye sokamaması gerektiğini belirten Erhan Sönmez , "Ülkemizde trafik kazalarının en yoğun olduğu yaz ayları ve bayram tatilleridir. Tatile gidecek olan vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini kendi araçları ile gideceklerse araçlarının bakımını mutlaka yaptırmalıdırlar. Bayram tatillerinde karayollarımızın yoğunluğu göz önüne alınarak aşağıdaki bazı hususların dikkate alınması gerekmektedir" dedi.

UYKUSUZ VE YORGUN ARAÇ KULLANILMAMALI

Sönmez , sürücülerin trafik kurallarına harfiyen uyması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Uykusuz ve yorgun araç kullanmayınız. Uzun yolda her 2 saatte bir mola vererek elinizi ve yüzünüzü yıkayınız. Hız limitlerine uyunuz aşırı hız ve hatalı sollama yapmayınız. Can güvenliğiniz için yasal hız limitlerini aşmayınız. Trafik magandalarına dikkat ediniz, makas atanlar, trafiği tehlikeye sokanlara ve motosiklet sürücülerine dikkat ediniz. Kırmızı ışık ihlali asla yapmayınız. Emniyet kemerinizi mutlaka takınız.

TRAFİK TERÖRÜNE HEP BİRLİKTE DUR DEMELİYİZ

Araç kullanırken telefonla asla görüşme yapmayınız. Takip mesafesini koruyunuz. Zincirleme kazaların çoğu yakın takipten meydana gelmektedir. Yaya geçitlerinde hızınızı azaltarak yayaların geçmesine müsaade ediniz. Yaya vatandaşlarımız da yaya geçitlerinden geçmeli ve kaldırımdan yürümelidirler. Valiliğimiz, Emniyet Genel Müdürlüğümüz, trafik ile ilgili kurum ve kuruluşlar bayram tatili nedeni ile uyarılar yapmaktadır ve denetimlerini artırmaktadır. Gideceğiniz yere bir an önce gitmeyi değil, uyarılara ve trafik kurallarına uyarak sağlıklı bir şekilde gitmeye çalışınız. Trafik kurallarına uyarak trafik terörüne dur demeliyiz. Ramazan bayramında insanlarımızı trafik terörüne kurban etmeyelim."

ÇOK DİKKATLİ VE TEDBİRLİ OLMAMIZ GEREKİYOR

Sürücüleri trafik kurallarına uyarak dikkatli ve tedbirli araç kullanmaya çağıran

Yeşilova Esnaf, Sanatkarlar ve Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Erhan Sönmez "Kurban Bayramı öncesinde özellikle yola çıkacak olan tüm sürücülerimiz araçlarının genel bakımını yapmalı. Lastiklerin bakımı ve far ayarları kesinlikle ihmal edilmemeli. Araç lastikleri güvenli bir sürüş için can simididir. Uygun ve doğru olmayan lastik kaza sebebidir. Sürücüler, sıcak havanın olumsuz şartlarını göz önünde bulundurmalı. Uykusuz ve yorgun araç kullanmamalı. Sürücü ve yolcular emniyet kemerini takmalı, emniyet kemeri kullanmanın trafik kazalarındaki ölümlerde yüzde 45, ağır yaralanmalarda ise yüzde 50 oranında azalma sağladığı unutulmamalıdır. Emniyet Genel Müdürlüğünün verilerine göre; ölümle sonuçlanan her 3 kazadan birinin aşırı hızdan kaynaklandığını sürücülerimiz bilmelidir. Araç sürücüleri yüksek hız limitinin görme ve algılama yeteneğini olumsuz etkilediğini, ayrıca hızlı limitini aşarak kaza yapan araçlarda yaralanma ve ölüm riskinin çok yüksek olduğunu bilmelidir. Sürücülerimiz araç kullanırken kesinlikle cep telefonu ile konuşmamalı. Genel trafik kurallarına uyulmalı ve hız sınırlarına riayet edilmeli. Sürücülerimiz trafikte bir birlerine karşı sevgi ve saygı kurulları içerisinde hareket edip, sabırlı bir şekilde araç kullanırlarsa kazalar büyük ölçüde azalacaktır"

Herkese kazasız, belasız hayırlı yolculuklar diler, Mübarek Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım şeklinde konuştu.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Bebekler Sigara Dumanından Büyük Risk Altında!
Sağlık

Bebekler Sigara Dumanından Büyük Risk Altında!

Prof. Dr. Celalettin Camcı, sigaranın kanser başta olmak üzere birçok hastalığa yol açtığını ve tek çözümün sigarayı bırakmak olduğunu vurguladı.

Nevşehir Emniyeti Yolcuları Uyardı: Emniyet Kemeri Hayat Kurtarır!
Bölgesel

Nevşehir Emniyeti Yolcuları Uyardı: Emniyet Kemeri Hayat Kurtarır!

Nevşehir Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, şehirlerarası otobüslerde seyahat eden yolculara emniyet kemeri kullanmanın önemi hakkında bilgilendirme yaptı.

Olumsuz Haberlerin Psikoloji Üzerindeki Etkisi ve Korunma Yöntemleri - Uzm. Klnk. Psk. Enise Öziç
Yaşam

Olumsuz Haberlerin Psikoloji Üzerindeki Etkisi ve Korunma Yöntemleri - Uzm. Klnk. Psk. Enise Öziç

Olumsuz haberlerin insan psikolojisini olumsuz yönde etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Enise Öziç, “Günümüzde sosyal medya ve televizyondan izlediğimiz olumsuz haberler bizleri çok etkilemektedir. Haberlerde güvenilir kaynakları takip etmek faydalı olacaktır” dedi.

Sosyal Medya ve Oyun Bağımlılığına Karşı Ebeveynlere Uyarılar - Uzm. Dr. Gökhan Bahtiyar
Yaşam

Sosyal Medya ve Oyun Bağımlılığına Karşı Ebeveynlere Uyarılar - Uzm. Dr. Gökhan Bahtiyar

Çocuk ve gençlerde artan sosyal medya ve oyun bağımlılığına karşı ebeveynlere uyarılarda bulunan Denizli Özel Tekden Hastanesi Psikoloğu Uzm. Dr. Gökhan Bahtiyar, “Edişe verice verici boyuta ulaşan bağlılık sorunu eğer aile içinde normal bir iletişim kanalıyla çözemiyorlarsa bir uzmandan destek alınmalı” dedi.

Giresun Valisi Serdengeçti'den Emniyet Kemeri Uyarısı
3. Sayfa

Giresun Valisi Serdengeçti'den Emniyet Kemeri Uyarısı

Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti, Giresun Otobüs Terminalinde yaptığı açıklamada, "Hedef yolda 'sıfır' can kaybı!" ilkesiyle emniyet kemeri kullanımının önemini vurguladı.

Bucak Seyahat'ten yetkisiz taşımacılık yapanlara sert uyarı
Bölgesel

Bucak Seyahat'ten yetkisiz taşımacılık yapanlara sert uyarı

Bucak Seyahat Yönetim Kurulu Başkanı Önder Aktaş, Yetkisiz taşımacılık yapanlara karşı yasal işlemler başlatılacağını ve bedellerini ağır ödeyeceklerini vurguladı.