Burdur

Susuz Tarımın Rengi! Tarlalar mora büründü! Çiçek açtılar

Burdur'da Lavanta Deresi'nde dikilen adaçayları çiçek açtı ve tarlalar mora büründü. Susuz tarımla yetiştirilen adaçayının kilosu 1000 ile 1500 TL arasında satılıyor.

Susuz Tarımın Rengi! Tarlalar mora büründü! Çiçek açtılar

Doğal şifa kaynaklarından biri olan ve ilk baharın gelmesiyle birlikte şahlanan adaçayları çiçek açmaya başladı. Burdur’da Lavanta Deresi’ne dikilen adaçaylarının çiçek açmasıyla birlikte tarlalar mora büründü. Litresi 1000 ile 1500 TL arasında satışa sürülen adaçaylarına ise ilgi büyük.

Burdur’da 2005 yılında Burdur Gölü’nü kurtarmak amacıyla başlatılan Lisinia Projesi çerçevesinde tarlalara mısır ve yoncaya göre daha az su tüketen gül, lavanta ve adaçayı gibi bitkiler dikilmişti. Böylelikle susuz tarım faaliyetleri gerçekleştirilerek göl ve yer altı içme sularının daha az kullanımı sağlanıyor. Burdur’un Yeşilova ilçesi Akçaköy’de bulunan Lavanta Deresi olarak adlandırılan bölgede yaklaşık 900 dekar alana dikilen adaçayları iklim değişikliği nedeniyle erken çiçek açınca tarlalar mora büründü. Salda Gölü ile Burdur Gölü’nü birbirine bağlayan Lavanta ve gül yolu üzerinde bulunan tarlalar aynı zamanda eko turizme de büyük katkı sağlıyor. Temmuz ile Ekim arasındaki hasat edilen adaçayının hem kurusu hem de yağı farklı alanlarda kullanıldığı için büyük ilgi görüyor. Adaçayı yağının kilosu geçtiğimiz yıl 1000 ile 1500 TL arasında satılırken üreticiler bu seneki fiyatların daha da artacağını düşünüyor.

Susuz tarım projesi ile birlikte bölgeye adaçayı dikerek eko turizmin canlanmasına öncülük edenlerden biri olan Lisinia Doğa Projesi kurucusu Veteriner Öztürk Sarıca; “2005’te başladığımız Lisinia Projesi çerçevesinde özellikle Burdur Gölü’nü ve gelecek nesillerin içme sularının kurtarılması noktasında yaptığımız çalışmalarla birlikte Akçaköy’de adaçayı tarımına başladık. Adaçayı hiç su tüketmeden yetişebilen bir bitki. Aynı zamanda uluslararası piyasada ciddi anlamda ülkemize döviz kazandırabilen bir bitki. Adaçayının hem kurusu hem de yağı uluslararası piyasalarda ve Türkiye’de satılabiliyor. Yaklaşık 900 dekarlık alanda biz adaçayı üretimi yapıyoruz. Bu yıl iklimsel şartların birazcık değişmesi ile birlikte adaçayları da biraz erken açmış durumda. Tabii ki lavantadan sonra en ciddi mor görüntüyü biz adaçayında gördük. Uçsuz bucaksız adaçayı bahçelerinde şu an hem eko turizme adaçayı bahçelerini kazandırmış durumdayız hem de insanların gelip de görebileceği ve rahatlayabileceği o mor görüntüyü adaçaylarında yakalayabilme durumları var” şeklinde konuştu.

Birçok hastalığa karşı doğal çözüm yolu

Adaçayının birçok hastalığa iyi geldiğini bu yüzden de çok fazla tercih edildiğini de dile getiren Öztürk Sarıca, “Adaçayı özellikle mide ağrılarında, Helikobakter Plori’nin sebep olduğu gastritlerde çok etkili. Diğer taraftan Staphylococcus Aureus’un sebep olduğu diğer hastalıklarda da çok etkili. Bunun yanında sindirim sistemi problemlerinde, özellikle gaz problemlerinde, çocukların gaz problemlerinde çok ciddi anlamda adaçayı kullanılabiliyor. Bunun yanında adaçayı sadece antimikrobiyal olarak bakterileri öldürmüyor. Bunun yanında mantarlarda ve birçok virüse karşı da etkili. Dolayısıyla hayatımızın her noktasında adaçayı kullanma şansımız var. Özellikle geçmeyen boğaz ağrılarında, Streptokok dediğimiz antibiyotiklere karşı dirençli olan bakterileri de öldürme durumu var” dedi.

Susuz yetişiyor, bin ile bin 500 TL arasında satılıyor

Adaçayının yüksek kesimlerde susuz yetiştiğini ve litre fiyatının bin ile bin 500 TL arasında değiştiğini de belirten Sarıca, “Adaçayı 800 ile 900 arasındaki rakamlarda damlama sulama sistemiyle yetişebiliyor, onun üzerindeki rakımlarda ise susuz olarak yetiştirilebiliyor. Şu an biz Akçaköy Lavanta Deresi’nde yaklaşık 900 dekarlık adaçayı bahçelerimizde, tarlalarımızda hiç su kullanmadan bu üretim yapabiliyoruz. Adaçayı hasadı temmuz ayında başlayıp ekim ayı sonun kadar devam ediyor. Uzun bir hasat dönemi var. Yani belirli bir ayda hasadını yapmak zorunda değilsiniz. Hasadı gelen tarlaları zamanında işleyebilme şansınız var. Adaçayının hem kurusu hem de yağı değerlendirildiği için bu süreçte gelen taleplere göre ister yağını çıkartabiliyorsunuz ya da kurusunu yapıp iç piyasaya ve uluslararası piyasaya satabiliyorsunuz. Ada çayının geçen yılki litre fiyatı 1000 TL ise 1500 TL arasındaydı. Tabii ki bu yılki fiyatlar henüz daha ürün çıkmadığı için açıklanmış değil ama zannediyorum daha cazip fiyatlara doğru gelişecek” sözlerini sarf etti.

Hasat ettikleri adaçaylarını farklı alanlarda kullandıklarını söyleyen Öztürk Sarıca, “Adaçayını hasat ettikten sonra büyük bir kısmını Lisinia proje alanındaki distilasyon tesislerimizde yağını çıkartıyoruz. Yağını çıkarttıktan sonra bu hem yağ olarak satılabiliyor hem de burada eko turizme gelen kişiler tarafından 10’ar gramlık şişelerde satış yapılıyor. Bunun yanında kozmetik alanda veya yağ karışımlarında burada işlemlerden geçtikten sonra satışa sunuluyor” dedi.

Susuz Tarımın Rengi! Tarlalar mora büründü! Çiçek açtılarSusuz Tarımın Rengi! Tarlalar mora büründü! Çiçek açtılarSusuz Tarımın Rengi! Tarlalar mora büründü! Çiçek açtılarSusuz Tarımın Rengi! Tarlalar mora büründü! Çiçek açtılarSusuz Tarımın Rengi! Tarlalar mora büründü! Çiçek açtılarSusuz Tarımın Rengi! Tarlalar mora büründü! Çiçek açtılarSusuz Tarımın Rengi! Tarlalar mora büründü! Çiçek açtılar

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Etkili yağış tarım arazilerini vurdu
Bölgesel

Etkili yağış tarım arazilerini vurdu

Iğdır'da etkili olan fırtına ve dolu yağışı Tuzluca ilçesindeki birçok köyde tarım arazilerine zarar verdi.

Tarım Kredi'de büyük indirimler! Tarım Kredi'de hangi ürünlerde indirim var?
Yaşam

Tarım Kredi'de büyük indirimler! Tarım Kredi'de hangi ürünlerde indirim var?

Tarım Kredi Kooperatif Marketleri, Kurban Bayramı'na özel büyük indirimler sunuyor! 20-23 Haziran tarihleri arasında geçerli olacak bu indirim kampanyasını kaçırmayın...

Tarım Kredi'de indirim var! Tarım Kredi Kooperatifi fiyat listesi burada! İndirimleri kaçırmayın
Yaşam

Tarım Kredi'de indirim var! Tarım Kredi Kooperatifi fiyat listesi burada! İndirimleri kaçırmayın

Tarım Kredi Market, Haziran ayına özel yeni indirim kampanyası ile temel gıda ürünlerinde büyük indirimler sunuyor! Hemen en yakın Tarım Kredi Market'e gidin, fırsatları kaçırmayın!

Tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları devam ediyor
Bölgesel

Tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları devam ediyor

Konya’nın Karapınar ilçesinde etkili olan dolu ve sağanak sonrası zarar gören tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Tarım arazisine daldı, 3 kişi yaralandı
3. Sayfa

Tarım arazisine daldı, 3 kişi yaralandı

Afyonkarahisar’da kontrolden çıkarak tarım arazisine giren hafif ticari araçta 3 kişi yaralandı.

"Avrupa'daki üreticiler kooperatifleşerek üretim ve ihracatta söz sahibi oldu"
İş Dünyası

"Avrupa'daki üreticiler kooperatifleşerek üretim ve ihracatta söz sahibi oldu"

Antexpo AŞ Genel Müdürü Murat Özer, yaş meyve sebze başta olmak üzere tarımsal faaliyette bulunan üreticilerin maliyetleri azaltabilmeleri, ihracat yapabilmeleri için kooperatifleşmeye ağırlık vermelerini, kooperatiflerin de pazarlama konusunda da geliştirilmesi gerektiğini belirtti.