Taceddin Akbaş Yazdı: SALDA GÖLÜ MAYASINA BİR KATKI DA İLYAS’TAN!

Bir tabiat harikası ve büyük bir Allah (c.c) vergisi olan Salda Gölü ile çok ciddi ve önemli bir emeğin ve fedakârlığın ürünü olan Lisinia Lavanta Bahçesi, yurt içinden ve yurt dışından gelen yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olma yolunda ilerlerken, buralara bir destek te İlyas Köyü Muhtarlığı’ndan geldi.

Taceddin Akbaş Yazdı: SALDA GÖLÜ MAYASINA BİR KATKI DA İLYAS’TAN!

SALDA GÖLÜ MAYASINA

BİR KATKI DA İLYAS’TAN!

Bir tabiat harikası ve büyük bir Allah (c.c) vergisi olan Salda Gölü ile çok ciddi ve önemli bir emeğin ve fedakârlığın ürünü olan Lisinia Lavanta Bahçesi, yurt içinden ve yurt dışından gelen yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olma yolunda ilerlerken, buralara bir destek te İlyas Köyü Muhtarlığı’ndan geldi…

Bir çok hastalığa iyi geldiği bilinen lâvanta bitkisini yetiştiren ve Karakent Köyü sınırları içinde kiraladığı alanı büyük bir bahçeye dönüştüren Akçaköy’lü Veteriner Hekim Öztürk Sarıca’nın Lisinia’sı ile bütünleşen ve ikisi bir anınılan; çünkü, Maldivya’ya benzetilen Salda Gölü artık Burdur’un en ünlü ve en önemli turizm merkezlerinden ikisi olma yolunda ilerliyor.

İlimiz turizmine önemli ölçüde katkı sağlayacak olan Salda Gölü’ne ve Lisinia Lâvanta Bahçesi’ne, (çorbaya tuz misâli de olsa) destek verecek olan çalışmalar sürerken, buralara bir destek te İlyas Köyü Muhtarlığı’ndan geldi. Yani, ilimizin yeraltı ve yerüstü zenginliklerini değerlendirme amaçlı çalışmalardan biri olan Salda Gölü ile baraber tanıtımı yapılan Lisinia Lâvanta Bahçesi artık Burdur’un bir turizm çekim merkezi olması için herkes elinden geleni yapıyor.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)’nın bir toplantısını burada gerçekleştirdiği; Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Derya Can’ın dalışlarını burada yaptığı; Ve başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un bizzat ilgilendiği; Vali Hasan Şıldak’ın ise büyük emek verdiği Salda Gölü için artık herkes seferber olmuş durumda! Yani, aslında suyu gidip ini kalsa da Burdur Merkezin başta İnsuyu Mağarası, zengin Arkeojli Müzesi, Hacılar Höyüğü ve diğerleri; Ağlasun’un Sagalossos’u, Bucak’ın Karacaören Barajı piknik alanı, Susuz Kervansarayı, İncir Hanı ve diğer ören yerleri; Gölhisar’ın Kibyra Antik Kenti ve Tiyatrosu; Yeşilovanın Salda Kayak Merkezi gibi gezip gölülmeye dağer çok sayıda mekânı olduğu gibi; çok leziz ve temiz şeker ve pekmez sucuğu ile ünlü ceviz ezmesi ve şiş köftesi gibi yiyecekleri var. Ancak, biz bu güzelim mekânlarımızı dış turizme açamadığımız gibi, buraları bir çoğumuzun kendisi bile gidip görmedi ve ünlü yiyeceklerine sahip çıkamadı veya tanıtımını yapamadı maalese!

Kısacası ve açıkçası; biz Burdur’lular, bahsime konu özellik ve güzelliklemizin değerini yeterince bilemediğimizden dolayı olsa gerek, son bir iki yıldır Salda Gölü, Salda Kayak Merkezi ve Karakent’in rengârenk görüntülü ve mis kokulu Lisinia Lâvanta Bahçesi’ne büyük önem vererek bu açığımızı kapatmak istiyoruz! Yani, hemşehrilerimiz, iç ve dış turizmin artmasının Şehir ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayacak olduğuna inanır haline gelmiş olmalılar ki, turizme yeni yeni açılan noklaların veya bölgelerin çevresindeki yolların üzerine çeşitli dinlenme tesisleri, günübirlik konaklama ve piknik yerleri ile retaurantlar açmaya başlamışlar.

Ve bunlardar biri de Karaket Köyü sınırları içinde bulunan Lisinia Doğal Hayat Bahçesi’nin kıyısından geçen ve lâvantalarıyla ünlü Keçiborlu/Kuyucak ile Senir belde veya köylerini Yeşilova/Salda’ya ve Burdur Şehir merkezine bağlayan yol üzerinde bulunan İlyas Köyü Muhtarlığı olmuş.

Ve Muhtarlık, Valiliğin de desteğiyle Köyün en güzel noktasına mütevazı bir restaurant ve küçük bir dinlenme tesisi yaptırmış, dolayısıyla da bu tesis sayesinde hem köy tüzel kişiliğine maddî bir gelir sağlamayı, hem de çevre turizmine katkı sağlamayı planlamış.

Şöyleki; geçtiğimiz pazartesi günü başta Vali Hasan Şıldak, Ak Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan ve bazı yönetim kurulu üyeleri ile Milletvekili Bayram Özçelik, İl Genel Meclisi Başkanı Marat Akbıyık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, Çağrı Merkezi Genel Müdürü ve Yardımcısı ile ilgili dairelerin müdürleri, bazı mahallelerin ve köylerin muhtarları ile İlyas’lı vatandaşların katıldığı

açılış törenine ben de katıldım ve başta Köy Muhtarı ve projenin fikir babası olmak üzere tesise emeği geçen herkesi kutladım…

Velhâsıl-ı kelâm, hülâsâ-i netice; Köy Muhtarı Necdet Akın’ın girişimleri, Valiliğin ve köylülerinin de deskeleriyle yapımı tamamlanan Çataloluk Dinlenme Tesisleri şimdilik oldukça mütevazı ama şirin bir görüntüye ve imkâna sâhip… Ancak, Isparta’nın Keçiborlu İlçesi’ne bağlı Kuyucak ve Senir Beldeleri güzergâhında ve Budur’un Karakent Köyü sınırları içinde bulunan Lisinia Doğal Hayat Parkı veya Lavanta Bahçesi ve Salda Gölü yolu üzerinde yaptırılan ve geçtiğimiz pazartesi günü de oldukça kalabalık bir katılımla açılışı yapılan İylas Çataloluk restaurantlı Dinlenme Tesisi’nin, be en kısa sürede hem kendi köyüne, hem de bölge turizmine ve ekenomisine katkı sağlayabilecek bir sosyal tesis haline gelmesini diliyor, herkese saygılar sunuyorum.

TOHUM SAÇ, BİTMEZSE TOPRAK UTANSIN!

HEDEFE VARMAYAN MIZRAK UTANSIN!

HEY GİDİ KÜHEYLÂN, KOŞMANA BAK SEN!

ÇATLARSA DOĞURAN KISRAK UTANSIN!

ESKİ ÇINAR ŞİMDİ NOEL AĞACI;

DALLARDA İĞRETİ YAPRAK UTANSIN!..

Necip Fazıl Kısakürek

——————————————————-

EĞER BİR ŞEYE İNANIYORSANIZ, GECELERİ

Ve HAFTA SONLARI DA ÇALIŞIN. KENDİNİZİ

ÇALIŞIYOR GİBİ HİSSETMEYECEKSİNİZ(!)

Kevin Rose

İNSANLAR NE İSTEDİKLERİNİ BİLMEZLER ve

KÖTÜLEMEKTE ACELE DAVRANIRLAR

BUNU BİR FIRSAT OLARAK KULLANIN

Gary Vaynerchuck

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Burdur’un Köşe Yazarları Başkan Ercengiz’den Sonra Milletvekili Göker’le de Bir Araya Geldiler
Bölgesel

Burdur’un Köşe Yazarları Başkan Ercengiz’den Sonra Milletvekili Göker’le de Bir Araya Geldiler

Dün sabah Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile Belediyeye ait İstasyon Park Restaruran da bir araya gelen ve birlikte kahvaltı yapan Köşe yazarları, bugün de CHP Burdur Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet Göker’le Destina da bir araya geldiler ve birlikte öğle yemeği yiyip Burdur’un problemleri ve çözüm yolları konusunda görüş alış verişinde bulundular.

Burdur 'da Sola Dönülmez Levhası Olmayan Cadde Tehlike Saçıyor
Bölgesel

Burdur 'da Sola Dönülmez Levhası Olmayan Cadde Tehlike Saçıyor

Burdur’un Yenice Mahallesi’nde bulunan ve Yavuz Caddesi’ni Mehmed Akif Caddesi’ne bağlayan Cadde üzerinde ‘sola dönülmez’ levhası bulunmaması nedeniyle sola dönen birçok sürücü tehlike saçıyor.

Taceddin Akbaş Yazdı: MARKETLER DE POŞET PARALI ARAÇLAR DA SİGARA YASAK
Bölgesel

Taceddin Akbaş Yazdı: MARKETLER DE POŞET PARALI ARAÇLAR DA SİGARA YASAK

MARKETLER DE POŞET PARALI ARAÇLAR DA SİGARA YASAK(!) Hatırlanacağı üzere, Hükümet bundan bir müddet önce marketlerde ‘ücretsiz’ poşet alımını yasaklayarak paralı hâle getirmişti.

Taceddin Akbaş Yazdı: İNANAN HERKES DÎNİNİN FAHRÎ GÖREVLİSİ OLMALI
Yaşam

Taceddin Akbaş Yazdı: İNANAN HERKES DÎNİNİN FAHRÎ GÖREVLİSİ OLMALI

İNANAN HERKES DÎNİNİN FAHRÎ GÖREVLİSİ OLMALI İlgilenenlerin bilecekleri gibi, Ülkemiz de her yıl 1-7 Ekim tarihleri arası “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanıyor. Ve bu gün de, bu haftanın kutlamaları ya başladı ya başlayacak.

Taceddin Akbaş Yazdı: MEB ‘MEHMED AKİF İÇİN ÖNEMLİ BİR KARAR ALMIŞ’ İŞTE O KARAR
Yaşam

Taceddin Akbaş Yazdı: MEB ‘MEHMED AKİF İÇİN ÖNEMLİ BİR KARAR ALMIŞ’ İŞTE O KARAR

MEB, ‘MEHMED AKİF İÇİN’ ÖNEMLİ BİR KARAR ALMIŞ Resmî Gazete’nin 25 Eylül 2019 tarihli sayısına göre; Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), ‘Mehmed Akif Ersoy ve İstiklâl Marşı Haftasını’ kutlama programına almış.

Taceddin Akbaş Yazdı: BU DEPREMLER HEM ‘İLÂHÎ’ HEM DE BEŞERÎ BİR ÎKAZDIR!
Yaşam

Taceddin Akbaş Yazdı: BU DEPREMLER HEM ‘İLÂHÎ’ HEM DE BEŞERÎ BİR ÎKAZDIR!

BU DEPREMLER HEM ‘İLÂHÎ’ HEM DE BEŞERÎ BİR ÎKAZDIR! Herkesin mâlûmu olduğu üzere, son yıllarda dünyanın her tarafında ve sıklıkla yaşanan tabii afetlere şâhit oluyoruz!