Bursa / Osmangazi

Tarihi bölgede Çevre Temizliği

Osmangazi Belediyesi kent estetiğini bozan metruk binaları tespit ederek tek tek yıkıyor.

Tarihi bölgede Çevre Temizliği

Osmangazi Belediyesi, bir yandan kentsel dönüşüm konusunda attığı adımlarla kente modern bir görünüm kazandırırken, bir yandan da kent estetiğini bozan metruk binaları tespit ederek tek tek yıkıyor. Özellikle metruk bina sayısının fazla olduğu Tayakadın Mahallesi’nde yoğun bir çalışma yürüten Osmangazi Belediyesi, bugüne kadar mahalledeki 31 metruk binayı yıkarak, mahalle sakinlerine rahat bir nefes aldırdı.
Osmangazi Belediyesi, Bursa’nın en eski mahallelerinden biri olması dolayısıyla metruk bina sayısının fazla olduğu Tayakadın Mahallesi’nde gerçekleştirdiği yıkımlar ile mahalleyi tehlike saçan yapılardan temizledi. İnsanların can güvenliğini tehdit etmesinin yanı sıra kent estetiğini de bozan metruk binalar, özellikle uyuşturucu madde kullanıcılarının mesken edinmeleri sebebiyle mahalle sakinlerine tedirginlik yaşatıyor. Vatandaşların can ve mal güvenliğini koruma altına almak adına metruk binaların yıkılması noktasında hummalı bir çalışma yürüten Osmangazi Belediyesi, 2018 yılından bu yana Tayakadın Mahallesi’nde yasal işlemleri tamamlanan 31 metruk yapıyı yıktı. 1 metruk yapının ise tadilatı yapılarak metrukluğu giderildi.
Tayakadın Mahallesi’nde kültür varlığı olarak tescilli olduğu için yıkımı yapılmayan sadece 4 metruk bina kaldı. Bu tescilli yapıların rölövesi hazırlanarak, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunuldu. Kurul tarafından yıkım kararı verildiği takdirde, kalan metruk binalar da yıkılarak Tayakadın Mahallesi tamamen metruk binalardan temizlenmiş olacak.
Tayakadın Mahallesi Muhtarı Süleyman Genç, metruk binaların yıkılmasıyla mahalle
sakinlerinin rahat bir nefes aldığını ifade ederek, “Mahallemizde çok sayıda metruk bina bulunuyordu. Madde bağımlıları tarafından mesken edinilen, sürekli yangın çıkartılan ve çökme tehlikesi barındıran metruk binalar mahalle sakinleri için tehlike oluşturuyordu. Osmangazi Belediyemiz binaların yıkılması için hummalı bir çalışma ortaya koydu ve şuana kadar 31 metruk binanın yıkımı gerçekleştirildi. Geriye kalan tescilli 4 metruk binanın da yıkılması noktasında belediyemizin gerekli çalışmaları yaptığını biliyorum. İnşallah en kısa sürede yasal işlemlerin tamamlanmasının ardından bu metruk binalar da yıkılacaktır. Başkanımız Mustafa Dündar ve ekibine, mahallem adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Gürsu, Armut Festivali’nde eğlenceli anlar yaşandı.
Etkinlik

Gürsu, Armut Festivali’nde eğlenceli anlar yaşandı.

24. Gürsu Kültür Sanat ve Armut Festivali, coşku dolu konserlerle, Gürsulular’a eğlence dolu saatler yaşattı.

Bursa'da iki yolcu arasında kavga
3. Sayfa

Bursa'da iki yolcu arasında kavga

Otobüs beklerken kavga eden iki yolcu aynı anda kalp krizi geçirdi

Bursa'da 17 yaşındaki Sevcan 11 gündür haber alınamıyor
3. Sayfa

Bursa'da 17 yaşındaki Sevcan 11 gündür haber alınamıyor

17 yaşındaki Sevcan 11 gündür kayıp

Bursa'da facianın eşiğinden döndüler...
Bölgesel

Bursa'da facianın eşiğinden döndüler...

4 blok 8 katlı sitenin istinat duvarı böyle çöktü

İznik Gölü’ne 2 milyon 200 bin sazan salındı
Bölgesel

İznik Gölü’ne 2 milyon 200 bin sazan salındı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından İznik Gölü'ne 2 milyon 200 bin sazan yavrusu salındı. Devamı haberimizde...

Bursa'da Sokak sokak çöp toplayan kadın, babasının evinde biriktirdi
Yaşam

Bursa'da Sokak sokak çöp toplayan kadın, babasının evinde biriktirdi

Bursa’da 35 yaşındaki kadının evinden kamyon kamyon çöp çıktı. Devamı haberimizde...