Burdur

TBMM'de Ekim ayında görüşülecek torba yasada neler var?

TBMM'de Ekim ayında açılacak ve ikinci torba yasayla birlikte bir dizi önemli düzenleme gündeme gelecek. Bu düzenlemeler, milyonlarca emekli, memur, işçi, genç ve ev hanımını ilgilendirecek.

TBMM'de Ekim ayında görüşülecek torba yasada neler var?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Ekim ayında açılacak ve ikinci torba yasayla birlikte bir dizi önemli düzenleme gündeme gelecek. Bu düzenlemeler, milyonlarca emekli, memur, işçi, genç ve ev hanımını ilgilendirecek. İşte TBMM'de görüşülecek olan düzenlemeler:

Aile ve Gençlik Bankası Kurulması: AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması gündeme taşınacak. Bu banka, ailelere ve gençlere sosyal güvence ve emeklilik hakları sağlayacak.

Bağ-Kur Prim İndirimi: Bağ-Kur'lu küçük esnaf, beklediği prim indirimiyle ilgili düzenlemeyi torba yasada görmeyi bekliyor. Bu düzenleme Bağ-Kur primlerini düşürerek işletmelerin mali yükünü azaltmayı amaçlıyor.

Taşerona Kadro: Taşeron işçilere kadro verilmesi de Ekim ayındaki torba yasada gündeme gelecek. Bu düzenleme ile taşeron işçiler, kadrolu işçi statüsüne kavuşacak.

Aile Koruma Kalkanı Paketi: Aile Koruma Kalkanı paketi kapsamında ev kadınlarına sosyal güvence sağlanacak ve yıpranma hakkı benzeri bir uygulama ile erken emeklilik olanağı sunulacak. Bu sistem 4 aşamada yürütülecek:

 • İlk aşamada, sosyal güvencesi olmayan veya çalışma imkanı bulamayan ev kadınlarının sosyal güvencesi ve emekliliği sağlanacak.
 • İkinci aşamada, annelerin çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanları devreye alınacak.
 • Üçüncü aşamada, çalışan anneler için yaş şartı ve prim desteği ile erken emeklilik sağlanacak.
 • Son aşım doğum borçlanması ile ilgili olacak, öncesinde doğan çocuklar için doğum borçlanması yapılacak.

Prim Desteği: İlk adımda herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve primi de bulunmayan ev kadınları için sigorta sistemi devreye alınacak. Anneler isteğe bağlı sigorta sistemi ile sosyal güvenceye kavuşacak ve devlet her ay ödenecek primlerin üçte birini karşılayacak.

Bağ-Kur Prim Eşitliği: Aynı anda yürütülecek olan Bağ-Kur ve SSK prim eşitliği çalışmaları sonucunda kısmi emeklilik şartı 4500 güne kadar çekilebilecek. Bu, Bağ-Kur'lular için önemli bir avantaj sağlayacak.

Çocuğa Göre Yaş Şartı: Ev kadınlarına sağlanacak sosyal güvence ve emeklilik hakkı, çocuk sayısına göre daha avantajlı olacak. Çocuk sahibi olan ev kadınları, isteğe bağlı sigorta yaptırdıklarında prim desteği ve erken emeklilik hakkına sahip olacak. Yıpranma sistemi, çocuk sayısına göre hem prim katkısı hem de yaş şartında esneklik sağlayacak.

Bağ-Kur Reformu: Bağ-Kur'lular için prim gün şartı düşürülecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, küçük esnaf ve çiftçiler dahil 1 milyon Bağ-Kur'lunun prim gün şartını 9000'den 7200'e çekecek çalışmayı tamamlayacak.

Bu düzenlemelerle Türkiye'de emeklilik, sosyal güvence ve prim sistemlerinde önemli değişiklikler öngörülüyor.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 1
  SEVDİM
 • 1
  ÜZÜLDÜM
 • 1
  KIZDIM
 • 1
  BEĞENDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Zamlar ve ekonomi için olağanüstü toplantı
Bölgesel

Zamlar ve ekonomi için olağanüstü toplantı

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, CHP'nin çağrısı üzerine Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırdı.

TBMM 1 Ekim'e kadar tatil
Yerel Yönetim

TBMM 1 Ekim'e kadar tatil

TBMM yasama faaliyetlerine ara verdi. Devamı haberimizde...

Memur ve Emeklilere Müjde
Yerel Yönetim

Memur ve Emeklilere Müjde

Memur ve emekli aylıklarını düzenleyen teklif kabul edildi Haber Detayı..

Bursaspor mecliste!
Bölgesel

Bursaspor mecliste!

TBMM’de Bursaspor konuşuldu. detaylar haberimizde.

Dikkat! meclise teklifler geliyor
Bölgesel

Dikkat! meclise teklifler geliyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 4 Temmuz'da çalışmalara yeniden başlayacak. Milyonları ilgilendiren teklifler meclise sunulacak.

CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, Bakana 5 kişinin öldüğü yolu sordu
Bölgesel

CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, Bakana 5 kişinin öldüğü yolu sordu

Geçtiğimiz günlerde Burdur'da meydana gelen trafik kazasının ardından, CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na Burdur-Fethiye yolu hakkında yazılı soru önergesi verdi.