Trabzon

Tekneler yeni sezon için son rötuşlarını yapıyor

Denizlerde balık avı yasağı 1 ay sonra bitiyor işte detaylar..

 Tekneler yeni sezon için son rötuşlarını yapıyor

Karadeniz’de 1 Eylül’de başlayacak yeni balık avı sezonu öncesi teknelerin bakımları sürerken, palamudun görüntü vermemesi hamsinin ise yaz mevsimi olmasına rağmen görünmesi balıkçıları şaşırttı.
Yeni av sezonuna 1 ay kala balıkçı teknelerinin bakımları sürdürüyor. Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesine bağlı Yoroz Balıkçı Barınağı’nda tekneler yeni sezon için son rötuşlarını yapıyor.
Karadeniz’de şu sıralar hamsinin çok görüldüğünü palamudun ise henüz görüntü vermediğini belirten Bozoklar Balıkçılık tekne sahiplerinden Halil İbrahim Bozoklu, sezona 1 ay kala eksiklerini tamamlamaya çalıştıklarını kaydetti. Ağların bakımını tamamladıklarını, teknenin bakım ve onarımını yapmaya çalıştıklarını kaydeden Bozoklu, “Ağlarımızın bakımını Mayıs-Haziran aylarında yaptık. Sezona artık 1 ay kaldı, hazırlıklarımız boya ve raspa işleri, makine bakım onarım işleriyle sürüyor. Palamut henüz görünmedi ancak şu an çok yaz mevsimi olmasına rağmen çok hamsi görünüyor. Geçen yılın hamsisi Karadeniz’de kaldı gibi görünüyor. Eylül 1’de sezon açılır, muhtemel istavrit ve hamsi avcılığı ile başlarız gibi bir umudumuz var” dedi.
Hamsinin geçen yıl Karadeniz’e geç geldiğini ifade eden Bozoklu, “Geçen yıl hamsi Karadeniz’e geç geldi. Göçünü geç yapmasıyla birlikte özellikle Trabzon bölgesi olarak konuşuyorum Mart-Nisan ayı sonu itibariyle hamsi kaldı, o hamsi de gitmedi buralarda kaldı. Şu an denizde hamsi görünüyor ilerleyen zamanlarda ne olur bilemeyiz Eylül 1’de göreceğiz. Her yaz mevsiminde hamsi, genelde dağınık olur. Hamsi sıcaklıktan dolayı kalır buralarda üreme yapar. Deniz suyu soğudukça açıkta toplanır. Kasım aylarında kıyıya doğru gelme durumu olabilir. İklimlerin değişikliğinden dolayı hamsinin, palamudun ne zaman olacağı belli olmuyor. 1 Eylül itibariyle avcılığa istavritle başlayacağız. Şu an palamut hiç görünmüyor, bizim beklentimiz hamsi erken çıkmasın. Kasım aylarında geç çıksın ki uzun süreli avcılık olsun. Maliyetler ağır olduğundan Eylül ayında hamsiye başlanabilir” diye konuştu.
Balıkçı tayfalarından Özkan Yılmaz da hazırlıkların 20 gün daha süreceğini belirterek “Şu an teknenin bakımını yapıyoruz işimiz 20 gün kadar sürer. Sezona hazırlanıyoruz. Temennimiz sezon bereketli geçsin” şeklinde konuştu.

iha 

 Tekneler yeni sezon için son rötuşlarını yapıyor Tekneler yeni sezon için son rötuşlarını yapıyor

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

 keklik avına yasak
Bölgesel

keklik avına yasak

Eskişehir'de keklik türlerinin avlanması yasaklandı işte detaylar..

Van Gölü'nde 90 günlük av yasağı bitti
Bölgesel

Van Gölü'nde 90 günlük av yasağı bitti

İnci kefalinin neslini korumak için 3 aylık av yasağı uygulanmıştı. Devamı Haberimizde...

Burdur'da av yasağı başladı; İşte yasağın bitiş tarihi
Bölgesel

Burdur'da av yasağı başladı; İşte yasağın bitiş tarihi

Burdur'da su ürünleri av yasağı 15 Mart 2023 tarihi ile başladığı için vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için av yasaklarına uymaları gerekmektedir.

Kara avcılığı ikinci bir duyuruya kadar durduruldu
Bölgesel

Kara avcılığı ikinci bir duyuruya kadar durduruldu

Tarım ve Orman Bakanlığı, ikinci bir duyuruya kadar kara avcılığının ülke genelinde durdurulduğunu duyurdu.

Çalışma Arkadaşlarını Yalnız Bırakmadı Geceyi Karacaören'de Geçirdi
Bölgesel

Çalışma Arkadaşlarını Yalnız Bırakmadı Geceyi Karacaören'de Geçirdi

Burdur İl Tarım Müdürü Mehmet Tuğrul, Karacaören baraj gölünde av yasağı döneminde kaçak avcılıkla mücadele için görev yapan çalışma arkadaşlarına destek olmak amacıyla geceyi Karacaören'de geçirdi.

Mehmet Can Aydın: "Buraya savaşmaya geldim"
Spor

Mehmet Can Aydın: "Buraya savaşmaya geldim"

Trabzonspor'un Alman ekibi Schalke'den kiralık olarak kadrosuna kattığı Mehmet Can Aydın, Trabzon'a savaşmaya ve formayı almaya geldiğini belirterek, kendisini Trabzonspor'a ait his ettiğini söyledi. Devamı haberimizde...