İstanbul

Tesadüf eseri Kalp Hastası olduğunu öğrendi

İstanbul’da yaşan 27 yaşındaki Dilan Taş tesadüfen kalp hastası olduğunu öğrendi.

Tesadüf eseri Kalp Hastası olduğunu öğrendi

İstanbul’da yaşan 27 yaşındaki Dilan Taş tesadüfen kalp hastası olduğunu öğrendi. Kalp kapakçıkları çürüyen Taş, Koşuyolu Yüksek ihtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 6 saatlik ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.
İstanbul’da yaşayan Dilan Taş rahatsızlanması sonucunda hastaneye gittiğinde kalp yetmezliği hastası olduğunu tesadüfen öğrendi. Taş tesadüfen öğrendiği hastalığını çaresini Koşuyolu Yüksek ihtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek’in ameliyatı sayesinde buldu. Ameliyattan sonra sağlığına kavuşan Dilan Taş’ın artık eskisi gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanmak zorunda kalmayacağı öğrenildi.

“Kalp kapakçıkları çürümüş”
Çocuk kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, “27 yaşında doğumsal ve edinimsel dediğimiz kazanılmış kalp hastalıkları mevcuttu hastamızda. Doğumsal paterni anne karnında kulakçıklar arası bölgesi septumun tamamen gelişmediği görüldü. Buna ilaveten kalbin sol yaprakçığında kordrptürü dediğimiz dejenerasyon ileri derecede yetmezlik mevcuttu. Sağ yaprakçığında da ileri derecede yetmezlik hakimdi. Dolayısıyla kalpte epey genişlemişti. Bize gelmeden önce bu kapakçıkların çürüdüğü ve değiştirilmesi gerektiği söylenmiş. Tabii bu durumda ömür boyu kan sulandırıcı kullanması gerekecekti. Biz de tedavisi için kendisini kabul ettik. Muayenesi gerçekleştirdik, ayrıntılı tetkiklerini yaptık. Ameliyat sırasında anne karnında gelişmemiş olan septum dediğimiz bölgeyi kalp zarıyla baştan onardık. Bunun dışında sol yaprakçığındaki bu dejenerasyona yeni bir korda ekleyerek oradaki yetmezliği tamamen ortadan kaldırdık. Kalbin sağ yaprakçığını da ön liflete yeni kalp zarı ile genişletip diğer yaprakçıklar arası bağlantıyı sıkılaştırdık. Oraya da kapağın devamlılığı açısından oraya da halka anümaplasti ekledik. Ameliyattan başarı ile çıktı. Bir hafta olmadan da sağlıkla taburcu ettik.

“Tesadüfen öğrendim”
Kalp ameliyatı olan hasta Dilan Taş, “Tesadüfen hastaneye başka bir rahatsızlık için gittiğimde bu hastalığımı öğrendim. Ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Birçok hastane gezdik. En sonunda hocamızı bize tavsiye ettiler. Buraya geldik. Hocamız kafamızda soru işareti kalmayacak şekilde bize her şeyi anlattı. Çok pozitif bir kişiliği var. Şu an kendimi çok iyi hissediyorum” diye konuştu. İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

 Doç. Dr. Cafer Zorkun tehlikeye karşı uyardı
Sağlık

Doç. Dr. Cafer Zorkun tehlikeye karşı uyardı

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi bünyesinde açılan "Kardiyak Amiloidoz Tanı ve Tedavi Merkezi"ne yönelik bilgi veren birim sorumlusu Doç. Dr. Cafer Zorkun, “İstanbul Tıp Fakültesi bu konuda ilk tanı ve tedavi merkezine sahip. Kontrol edilmeyen tansiyon yüksekliği kalp hücrelerinde büyümeye yol açıyor, amiloidozda durum farklı, yanlış kodlanmış proteinler kalp hücrelerinin yerini alıyorlar ve fonksiyonlarını bozuyorlar. Önceden gördüğümüzden çok daha fazla amiloidoz görmeye başladık” dedi.

Türkiye'de 15 çeşidi var! Adı 3 kez Kur'an-ı Kerim'de geçiyor Faydalarını sıralamayla bitmiyor
Yaşam

Türkiye'de 15 çeşidi var! Adı 3 kez Kur'an-ı Kerim'de geçiyor Faydalarını sıralamayla bitmiyor

Anadolu'da binlerce yıldır tüketilen nar, Türkiye'de 15 çeşidiyle marketlerde yerini aldı. Adı 3 kez Kuran-ı Kerim'de de geçen Narın çekirdeği, suyu ve kabuğu olmak üzere üç kısmı da sağlık açısından faydalıdır.

Çocuklarda beslenme alışkanlıkları kalp sağlığını etkiliyor
Sağlık

Çocuklarda beslenme alışkanlıkları kalp sağlığını etkiliyor

Çocuklarda beslenme alışkanlıkları kalp sağlığını olumlu ya da olumsuz etkileyebiliyor. Bazı beslenme hataları kalpte sorunlar oluşturabiliyor. Uzm. Dr. Aygün Babayeva, çocuklarda kalbe zarar verebilecek bazı beslenme hatalarına karşı ailelere uyarılarda bulundu.

Uzm. Dr. Bulut genç hastalar hakkında açıklama yaptı
Sağlık

Uzm. Dr. Bulut genç hastalar hakkında açıklama yaptı

Tansiyonun çok önemli bir konu olduğunu belirten kardiyoloji uzmanı Musa Bulut, ’’Kalp krizine, böbrek yetmezliğine ve beyin kanamasına neden olabilir. Tansiyonu tedavi ederken kişiye göre, yaşa göre tedavi edilmelidir. Ne yazık ki kalp krizinde olduğu gibi tansiyon hastalığında da yaş düşmeye başladı’’

Hızla zayıfladığı için hastaneye gitti tümör haberi aldı
Yaşam

Hızla zayıfladığı için hastaneye gitti tümör haberi aldı

Hızla kilo verdiği için hastaneye giden genç adamın kalbinde tümör olduğu ortaya çıkınca kendisi ve doğuma haftalar kalan hamile eşi büyük şok yaşadı.

Şekerli besin tüketiminin zararları: Obezite, diyabet, kalp hastalığı ve daha fazlası
Yaşam

Şekerli besin tüketiminin zararları: Obezite, diyabet, kalp hastalığı ve daha fazlası

Şekerli besinler, günlük beslenmemizde önemli bir rol oynar. Ancak, aşırı şeker tüketimi, birçok sağlık sorununa yol açabilir. Bu makalede, şekerli besin tüketmenin zararları hakkında bilgi edinin.