İstanbul

Tiny house’lara ilgi arttı

Metropol şehirlerin gürültüsü, stresinden bunalanlar ve salgın döneminde eve kapanmaların ardından bir seçenek haline gelen tiny house’lara ilgi arttı.

Tiny house’lara ilgi arttı

İSTANBUL (İHA) – Metropol şehirlerin gürültüsü, stresinden bunalanlar ve salgın döneminde eve kapanmaların ardından bir seçenek haline gelen tiny house’lara ilgi arttı. Vatandaşlar, özellikle İstanbul’un batı tarafına yapılan yeni projelere ilgi gösteriyor. Hafta sonu tatilleri içinde tercih edilen araç şasi üzerindeki taşınabilir evler, tabiatın içerisinde pratik bir, nefes alma mekanı oluyorlar.
Şehrin stresinin oluşturduğu olumsuz etkilerden uzaklaşmak isteyen İstanbullular, özellikle son zamanlarda doğaya dönüyor. Pandeminin de ardından tiny house’lara ilgi arttı. Özellikle İstanbul’un batısına büyük projeler yapılıyor. Kimi vatandaş deprem endişesiyle kent merkezinden uzaklaşma arayışında, kimisi ise İstanbul’un kalabalığından uzaklaşıp yeşile, toprağa dokunup, doğa ile iç içe olmak istiyor. Pandemi ve İstanbul’da beklenen deprem, mega kentte vatandaşları farklı yaşam arayışlarına yönlendiriyor.
Teknolojik, son trend yaşam alanları Tiny House’lar ve arsalar Green Life Arsa tarafından düzenlenen yeşil ve çevre temalı 100. Yıl Festivali’nde görücüye çıktı. İstanbul’un arka bahçesi Çatalca’da düzenlenen festivalde mangal keyfi yapıldı, anne ve babalar yeni trend Tiny House modellerini inceledi, çocuklar ise renkli aktivitelerle doyasıya eğlendi. Yeni nesil Tiny House’lar ve geniş araziler katılımcıları cezbetti. Rahatlıkla hareket ettirilen yeni yaşam alanları, kısa süre içinde farklı arazilerde konut olarak kullanılma imkanı sunuyor. İstanbul’un monotonluğundan kaçıp nefes almak isteyenler, Türkiye’nin dört bir yanından, hatta yurt dışından vatandaşlar, Çatalca İnceğiz Köyü’nde düzenlenen festivale gelerek mobil evlerin yeni modellerini görme, bilgi alma fırsatı buldu.


“Kira artışı ve ev fiyatları ilgiyi arttırdı”

İstanbul’da akademisyenlerin art arda yaptıkları deprem açıklamaları, kira ve ev fiyatlarındaki fahiş artışın olması Çatalca ve Trakya gibi yakın yerleri cazip kıldı. Green Life Genel Müdürü Şenel Güneysu Cumhuriyet bayramı yaklaşırken 100. yıl coşkusunu festival tadında yaşamak istediklerini ifade ederek güzel bir etkinliğe imza attıklarını, aynı zamanda katılımcı vatandaşlara yeni yaşam alanları Tiny House son trendlerini gösterdiklerini belirtti. Her şeyin yasal çerçeveler içinde olması gerektiğine dikkat çeken Güneysu, “Tiny House için gerekli belgeler olan O2, O1 belgeleri ve trafiğe tescilli olması gerekiyor. Aksi takdirde imarsız arsalar kanuna göre tarla vasfında arazi de olsa bunları koymaları sıkıntı olabilir. Bizler burada tüm misafirlerimize farklı alternatifler sunuyoruz. Tiny House satışları yapılan yaşam alanlarının elektrik, su ve kanalizasyon gibi alt yapılarının olup olmadığının sorgulanması çok önemli” diye konuştu.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Selen Kınalı Kimdir? Altınyayla Belediye Başkanı Selen Kınalı Kimdir?
Bölgesel

Selen Kınalı Kimdir? Altınyayla Belediye Başkanı Selen Kınalı Kimdir?

Burdur Altınyayla yeni belediye başkanı belli oldu. Altınyayla Belediye Başkanı Selen Kınalı oldu. Peki Altınyayla Belediye Başkanı Selen Kınalı kimdir? İşte Selen Kınalı'nın biyografisi:...

Altınyayla Belediye Başkanı kim oldu? 31 Mart 2024 Altınyayla seçim sonuçları
Bölgesel

Altınyayla Belediye Başkanı kim oldu? 31 Mart 2024 Altınyayla seçim sonuçları

Burdur Altınyayla seçimi kim kazandı sorusu sandıklardan çıkan oylara göre yanıt bulacak. Altınyayla'da kim kazandı?

Dirmil'de proje ve aday tanıtım toplantısı! Serttaş'a yoğun ilgi
Bölgesel

Dirmil'de proje ve aday tanıtım toplantısı! Serttaş'a yoğun ilgi

Altınyayla Belediye Başkanı Ahmet Serttaş, Dirmil'in 2024-2029 yılları arasındaki Üçüncü Kalkınma Hamlesi'ni kamuoyuna açıkladı. Toplantıda, Dirmil'e kazandırılacak yeni projeler ve Ahmet Serttaş'ın adaylığı tanıtıldı.

Ahmet Serttaş duyurdu! Üçüncü Kalkınma Hamlesi Başlıyor!
Bölgesel

Ahmet Serttaş duyurdu! Üçüncü Kalkınma Hamlesi Başlıyor!

Altınyayla Belediye Başkan Adayı Ahmet Serttaş, üçüncü kalkınma hamlesi başlıyor başlığı altında yeni projelerle Altınyayla'yı güzelleştireceğini duyurdu.

Aydın zeytinyağı Japonya'da pazarını büyütmeye devam ediyor!
Bölgesel

Aydın zeytinyağı Japonya'da pazarını büyütmeye devam ediyor!

Aydın’ın önemli tarım ürünlerinden zeytinyağı ve zeytin Japonya pazarında tanıtılırken, Japonya pazarında güçlenen Aydın’ın sarı altının ihracatı 27 milyon dolara yükseldi.

Zeytinyağı Dolandırıcılığı Operasyonu: Denizli'de 3 Şüpheli Tutuklandı
3. Sayfa

Zeytinyağı Dolandırıcılığı Operasyonu: Denizli'de 3 Şüpheli Tutuklandı

Denizli’de dolandırıcılar zeytinyağı üreticilerini hedef aldı. Üretici ihbarıyla polisin yaptığı incelemelerde tartının ayarıyla oynandığı ve gerçeğinin 3’te bir ağırlığını gösterdiği ortaya çıktı.