Burdur

Trafikte Yeni Dönem! Katlanarak arttı, trafiğe çıkan bağlanacak

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından 19 Şubat 2024'te yürürlüğe giren yeni zorunlu trafik sigortası düzenlemesi ile birlikte trafikte yeni bir dönem başladı. Bu yeni düzenlemede zorunlu trafik sigortası yaptırmayanlara uygulanacak para cezaları da arttı.

Trafikte Yeni Dönem! Katlanarak arttı, trafiğe çıkan bağlanacak

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), 19 Şubat itibarıyla yürürlüğe giren yeni zorunlu trafik sigortası düzenlemesi hakkında bilgi paylaştı. Araç sahiplerine yapılan duyuruda, yeni yönetmeliğin birçok maddede yenilik içerdiği ve değişen kuralları ihlal durumlarında trafiğe çıkanların yüksek para cezalarıyla karşı karşıya kalacağı aktarıldı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), geçtiğimiz günlerde yaptığı paylaşımla, 2024 yılında belirlenen araç grupları ve kullanım türlerini kapsayan yeni düzenlemenin detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

Mevcut yönetmelikle ilgili yapılacak değişiklikler kapsamında, geçici 11. madde uyarınca, 19 Şubat 2024 itibarıyla belirlenen araç gruplarına göre uygulanan primler yüzde 10 oranında artırıldığı duyuruldu.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI YAPTIRMAMANIN CEZA ORANI DEĞİŞTİ

İlgili maddede yapılan değişiklik sonrası, araç sahiplerinin zorunlu trafik sigortasını yenilemeden trafiğe çıkmaları halinde alacakları ceza miktarı da katlanarak artmış oldu.

Özellikle son günlerde büyükşehirler başta olmak üzere yurdun birçok bölümünde trafik kontrollerini artıran ekipler, sürücülerden ehliyet ve araç ruhsatıyla birlikte güncel trafik sigortası poliçesini sunmaları talep ediyor.

Şubat ayı itibarıyla yeni yönetmeliğin devreye girmesinin ardından trafik kontrollerinin arttığı görülürken, mevcut değişikliklere uygun olmayan araç sahiplerine çok sayıda ceza kesildiği öğrenildi.

TRAFİK SİGORTASI YAPTIRMAMANIN CEZASI NEDİR?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmamış araçlar trafikten men edilmekte ve özel park alanına çekilmekte.

Emniyet mensupları tarafından çevirme işlemleri sonucunda kontrol edilen ilgili sürücüden ehliyet, ruhsat ve güncel trafik sigortası poliçesini göstermelerini talep ediyor. Yönetmeliğe uygunluğu bulunmayan araçların tespiti halinde cezaya konu otomobiller, sigorta işlemleri tamamlanana kadar özel park alanlarında tutulacak.

Yetkililer, uygulamada yapılan değişikliklerin ardından ceza oranlarında yaşanan artışın trafik sigortasına teşvik amacı taşıdığını belirtti.

halk tv

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 53
  KIZDIM
 • 18
  BEĞENDİM
 • 9
  ALKIŞ
 • 8
  BEĞENMEDİM
 • 5
  SEVDİM
 • 5
  ŞAŞIRDIM
 • 5
  GÜLDÜM
 • 4
  ÜZÜLDÜM

Yorumlar (5)

Kasım Salih

1 ay önce / 21.04.2024

1 de hatirlatilsa 2de baglansa yogun is hayati bazi seyler unutuluyo atliyo zaman is hayatinda cok hizli hastalik var saglik var birazda insanlari dusunun bi anda baglanan araba ve perisan olan toplum eyvallah yaptiriyoz yaptircazda bbiraz el insaf

  |   Beğenmedim 0   |   Cevapla

Boş is

1 ay önce / 21.04.2024

1 yıl trafikte arqc sürmek için bir kağıt parçasına para veriyoruz taksitte yok nasıl olacak bu iş !? Ayrica trafikte poliçe fiyatlarına bakiyor musunuz

  |   Beğenmedim 0   |   Cevapla

Fehmi TÜMER

1 ay önce / 21.04.2024

Güzel bir gelişme lakin sigorta şirketleri hiç kazaya bulaşmayan sürücüleri tespit edip ufak çaplı kazalara bulaştırarak yüksek fiyattan sigorta yapma yoluna tevessül edebilirler bunada önlem alınsın

  |   Beğenmedim 0   |   Cevapla

Trafik

1 ay önce / 21.04.2024

Cezası 690 TL. Nerdeymiş o yüksek cezalar, varda bizimmi haberimiz yok.

  |   Beğenmedim 0   |   Cevapla

ELİT TEKNİK

1 ay önce / 20.04.2024

Uygulanan sistem yanlış ise para cezası ile çözüme hiç bir şekilde ulaşılamaz. Bu uygulamaya zam ile devam edilirse dönüşü Milli Resüruansın batması ile sonuçlanacaktır. Lütfen bu uyarıyı bir NOT olarak kaydediniz.

  |   Beğenmedim 1   |   Cevapla

İlgili Haberler

Adana'da Trafik Kazası: Öğretmen Merve Çürük Hayatını Kaybetti
Yaşam

Adana'da Trafik Kazası: Öğretmen Merve Çürük Hayatını Kaybetti

Adana’da yolun karşısına geçmeye çalışırken otomobil çarpan Fen Bilgisi Öğretmeni Merve Çürük (26) hayatını kaybetti. Çürük’e çarpan otomobilde yaralanan 8 aylık hamile sürücünün ise hastanede tedavisi devam ediyor.

Motosiklet yüzde 73,1 ile ilk sırada
Bölgesel

Motosiklet yüzde 73,1 ile ilk sırada

Sinop’ta Nisan ayında trafiğe tescili yapılan toplam 502 adet taşıt içinde motosiklet yüzde 73,1 ile ilk sırada yer aldı.

Girgin: Standart Dışı Plaka Kullananlara İdari Trafik Cezası
Yaşam

Girgin: Standart Dışı Plaka Kullananlara İdari Trafik Cezası

Mustafakemalpaşa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ş. Vahit Girgin, araçlardaki plaka standartları hakkında vatandaşları uyardı. Girgin, standart dışı plaka kullanımının para cezası yanında araç fenni muayenelerinde de kusur kabul edildiğini söyledi.

Burdur'da Öğrencilere Trafik Eğitimi Verildi!
Bölgesel

Burdur'da Öğrencilere Trafik Eğitimi Verildi!

Burdur İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Birimleri tarafından 14 Mayıs tarihinde Altınyayla İlçesinde Atatürk İlkokulu, Dirmil Ortaokulu ve Dirmil İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine trafik eğitimi verildi.

Bucak'ta trafik kazası! Motor sürücüsü yaralandı
Bölgesel

Bucak'ta trafik kazası! Motor sürücüsü yaralandı

Burdur'un Bucak ilçesinde halk otobüsü ile motosikletin karıştığı trafik kazasında 1 kişi yaralandı.

Gazipaşa'da trafik kazası; 1 yaralı
Bölgesel

Gazipaşa'da trafik kazası; 1 yaralı

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde otomobil ile motosikletin çarpıştığı kazada motosiklet sürücüsü yaralandı.