Burdur

TÜM EMEK-DER Genel Başkanı Satılmış Çalışkan'dan Burdur'da açıklamalar

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimler Derneği (TÜM EMEK-DER) Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, emeklilerin yüzde 80'inin açlık sınırının altında olduğunu söyledi.

TÜM EMEK-DER Genel Başkanı Satılmış Çalışkan'dan Burdur'da açıklamalar

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimler Derneği (TÜM EMEK-DER) Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, “Malumunuz emekliler olarak ne kadar alsak piyasa o kadar anormal gidiyor ki dün tamam bugün biraz daha iyiyiz derken ertesi gün yine maalesef asgari ücretin ve açlık sınırının altına düşmekteyiz. Seçim dönemi ne yaptırabiliriz diye düşünüyoruz. Diyeceğiz ki; 14 Mayıs’ta söz bizde. Hepimiz toplanmamız lazım. Toplanmadıkça bir şey olmaz. Biz geçinebileceğimiz bir maaş istiyoruz. Artı bir şey istemiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz. Biz çalıştık, emek vermişiz. Bu emeğin karşılığı emekli maaşımızı almamız lazım. Bu da bize yetecek, geçinebileceğimiz bir aylık istiyoruz.” dedi.

TÜM EMEK-DER Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimler Derneği Burdur İl Başkanlığını ziyaret etti. Burdur’daki üyelerle bir araya gelen Çalışkan, emeklilerin yüzde 80’inin açlık sınırının altında olduğunu belirterek geçinebilecekleri bir maaş istediklerini söyledi.

“EMEKLİLERİN YÜZDE 80’İ AÇLIK SINIRININ ALTINDA”

Çalışkan şunları söyledi;

Malumunuz emekliler olarak ne kadar alsak piyasa o kadar anormal gidiyor ki dün tamam bugün biraz daha iyiyiz derken ertesi gün yine maalesef asgari ücretin ve açlık sınırının altına düşmekteyiz. Bugün emeklinin yüzde 80’i açlık sınırının altında. Bilhassa bağkur ve işçi emeklileri. Bunlar için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Yılbaşındaki artışımızda biliyorsunuz tüfe malum 17 civarında çıktı. Biz çalışmalarımızda o gün için çıkmadan 15 gün önceydi sayın Cumhurbaşkanımızın özel kalemine direkt yazı yazdık ve dilekçe gönderdik. Durumu anlattık, emeklilerimizin mağduriyetini anlattık. 20 senedir tüfeyi biz 6 ay geriden takip ederek bugünkü duruma geldik. Bize bugüne kadar refah payı verilmedi. Emeklinin en mağdur olmasındaki büyük sebeplerden birisi budur. Bunun telafi edilmesi gerekiyor dedik. Sayın Cumhurbaşkanımız 25 açıkladı. Fakat bu da yeterli değil, ne yapabiliriz hesabımız yine devam etti. Grup toplantılarına katılmayı düşündük. Çarşamba günü düşündük ve o gün hem İYİ Parti’nin hem AK Parti’nin grup toplantısı var. Öğleden önce İYİ Parti’nin öğleden sonra AK Parti’nin. AK Partili arkadaşlarımızla görüştük. Çünkü biz her partiyle görüşüyoruz, her partiyle diyaloğumuz var. Bizim böyle bir düşüncemiz var, ‘tamam’ dediler. Daha önce de ben birkaç kez çıkmıştım. Bana daha sonra telefon ettiler, ‘başkan hep sen çıkıyorsun, bugün bir bayan çıkarsak’ dediler. Olur dedim. O gün için derneğimizin teşkilat sekreteri hazırlandı çıktı, durumu anlattı. Öğleden sonra sayın Cumhurbaşkanımız yüzde 30 açıkladı. Yeter mi, yetti mi? Yetmedi. Çünkü ertesi gün piyasa yüzde 40 yükseldi. Ama çalışmalarımız yine devam etmektedir ve devam ediyoruz.

“14 MAYIS’TA SÖZ BİZDE”

Şimdi en yakın olan ikramiyemiz var. Bu ikramiyenin yükseltilmesi için çalışmalarımıza başladık. Seçim dönemi ne yaptırabiliriz diye düşünüyoruz. Diyeceğiz ki; 14 Mayıs’ta söz bizde. İnşallah bu sözü iyi kullanırız. Bunun yanında emeklinin durumu malum. Bugün şu anda emekliye bağlanan maaş 3 tane yasa üzerinden bağlanıyor. Bunu biz dahi hesaplayamıyoruz, hesaplayan çok az, doğru mu yanlış mı? Önce bundan çıkmak istiyoruz. Bundan çıkarken de intibak talebimiz var. Bu intibak talebinin de hizmet ve prime dayalı olması. Yani kimin ne hizmeti varsa ne kadar miktarda prim ödediyse ona göre değerlendirilsin. Ayrı donelerle a kanunu b kanunu değil tek bir maddeye girelim. Yani emeklilikte hizmete göre standart birliği getirilsin. Kimin ne hizmeti varsa onu alsın şeklinde çalışmalarımız devam ediyor.

“HÜKÜMET TARAFINDAN TEDBİRLERİN ALINMASI LAZIM”

Geçmişte kullandığımız ve bugün emekli sandığının hala kullandığı gösterge ve katsayı sistemi var. Biz daha önce gösterge ve katsayı sisteminden çok memnunduk. Bunun da tekrar uygulanmasını talep ediyoruz. Başka 5510 sayılı kanunun 55. Maddesinin ortadan kaldırılması lazım. Bu tüfeden kesin kurtulmalıyız. Bu hususta çalışmalarımız var. Tabi ki çalışmalarımızı yaparken söyledik, toplanmamız lazım. Birleşe birleşe haklarımızı almamız lazım. Çünkü 14 milyon emeklinin maalesef 1 milyonu derneklere üye. Bugün 16 milyon olacağız. Bunun yanında sadece bizim maaşlarımızın artışını isterken sosyal güvenlik nereye gidiyor buna da aklımızın yettiği kadar bir şeyler söylememiz, uyarmamız gerekiyor. Şu anda sosyal güvenliğin yüzde 50 prim kaybı var. Dışarıda primsiz çalışanlar var. Bunların bir an önce hükümet tarafından tedbirlerinin alınması lazım diyerek ikazlarımızı yapmak zorundayız ve yapmaktayız.

“HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ”

Hepimiz toplanmamız lazım. Toplanmadıkça bir şey olmaz. Biz geçinebileceğimiz bir maaş istiyoruz. Artı bir şey istemiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz. Biz çalıştık, emek vermişiz. Bu emeğin karşılığı emekli maaşımızı almamız lazım. Bu da bize yetecek, geçinebileceğimiz bir aylık istiyoruz. Bugün piyasa, tüfe yüzde 10 artarken tüfe bu ay yüzde 3 çıkarsa demek ki burada bir şeyler dönüyor. Bunun için toplanmamız lazım. Bizim herhangi bir siyasi parti veya ideolojik tutumumuz yok. Hepimiz biz o yollardan geçtik. Buradaki kişilerin hepsi 70’lerin 80’lerin çalışanı. O yolların ne olduğunu gayet iyi biliriz. Zararını da gördük. Zararının da neler olduğunu gayet iyi biliyoruz.”

MUHAMMET FATİH BAŞCI / burduryenigün

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur'da iftar yemeğinde buluştular
Bölgesel

Burdur'da iftar yemeğinde buluştular

Burdur’da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Safahat Yurdu'nda kalan depremzedeler, valilik tarafından düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi.

Burdur için fırtına uyarısı
Bölgesel

Burdur için fırtına uyarısı

Burdur için meteorolojiden yapılan uyarıda 28 Mart Salı gününün ilk saatlerinden itibaren yaşanacak fırtına olacağının altı çizilirken, uyarı için 28 Mart Salı günü 00:00 ile 21:00 arasında olumsuzluklara dikkat çekildi.

Bucak'ta trafik kazası; motor sürücüsü yaralandı
3. Sayfa

Bucak'ta trafik kazası; motor sürücüsü yaralandı

Burdur'un Bucak ilçesinde meydana gelen trafik kazasında motor sürücüsü yaralandı.

Bucak'ta Ramazan Ayında Kur’an Ziyafeti
Bölgesel

Bucak'ta Ramazan Ayında Kur’an Ziyafeti

Burdur'un Bucak ilçesi Hacı Ömer Ağa Camiinde Kur'an ziyafeti NNC Haber'de canlı yayında...

Burdur'da yangın paniğe neden oldu
3. Sayfa

Burdur'da yangın paniğe neden oldu

Burdur’da yangın ihbarı üzerine ekipler seferber oldu. Burdur'da bulunan tostçu dükkanında çıkan yangın kısa süreli panik yarattı.

Burdur Devlet Hastanesinde Uzman hekim göreve başladı
Sağlık

Burdur Devlet Hastanesinde Uzman hekim göreve başladı

Burdur Devlet Hastanesi hekim kadrosunu her geçen artırarak daha kaliteli hizmet veriyor.