Kahramanmaraş

Türkiye, deprem konusunda dünyanın 5. tehlikeli ülkesi

Son 100 yılda Erzincan depreminden sonra Türkiye, en büyük depremlerini yaşadı. Can ve mal kaybı çok oldu.

Türkiye, deprem konusunda dünyanın 5. tehlikeli ülkesi

Türkiye’nin, deprem konusunda dünyanın 5. tehlikeli ülkesi olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Sepenta Naimi, “Bu depremlerden sonra yerkabuğunun hareketi sebebiyle Kuzey Anadolu, Marmara ve Ege Bölgesindeki Batı Anadolu fay hattında enerji birikimi artmıştır. Fay sıkışmasını göz önüne alarak bu bölgeler için tehlike sinyallerinin giderek çoğaldığını söyleyebiliriz” dedi.
Son 100 yılda Erzincan depreminden sonra Türkiye, en büyük depremlerini yaşadı. Can ve mal kaybı çok oldu. Türkiye, 6 Şubat’ta da 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde, 10 ilde hissedilen ve yaklaşık 13 milyon insanın etkilendiği 2 büyük deprem ile sarsıldı. Kurtarma çalışmaları hala devam ederken, insani yardımlar de bölgeye ulaştırılmaya çalışılıyor.

"Depremle inatlaşmamak gerekir"

Uzmanlar depremin afet değil, doğa olayı olduğunu, onunla inatlaşmamak gerektiğini tekrar tekrar hatırlatıyor. Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sepenta Naimi, Türkiye’nin, deprem konusunda dünyanın 5. tehlikeli ülkesi olduğuna dikkat çekti. Böyle bir coğrafyada deprem güvenliğine uymayan ve yanlış konumdaki yapıların bu afetlere sebep olduğunu söyleyen Doç. Dr. Sepenta Naimi, “Bu depremlerden sonra yerkabuğunun hareketi sebebiyle Kuzey Anadolu, Marmara ve Ege Bölgesindeki Batı Anadolu fay hattında enerji birikimi artmıştır. Fay sıkışmasını göz önüne alarak bu bölgeler için tehlike sinyallerinin giderek çoğaldığını söyleyebiliriz. Tedbir almadığımız her dakikada geç kalmış sayılırız” açıklamalarını yaptı.

“Ülke genelinde yapı stoku denetlenmeli”

Doç. Dr. Sepenta Naimi, atılacak ilk adımın ülke genelinde mevcut yapı stokunun denetimine hızlıca başlanması gerektiğini kaydetti. Artık imar barışından ve aflarından vazgeçilmesini, plansız ve projesiz yapılaşmalara izin verilmemesinin altını çizen Sepenta Naimi, “Kamu binaları, hastaneler ve okullar depreme karşı gerekli güçlendirmeleri yapılmalı. Ayrıca mevcut yapı stoku muhtemel depremlere karşı güçlendirme ve yenilemelerin acilen yapılması şart. Bu kolay ve kısa bir süreç değil, büyük emek ve kaynak ayrılması gerekiyor. Ancak unutmayalım, bugün yaşadıklarımızın bilançosuna baktığımızda yapacağımız masrafların sözü bile olmaz. Para yerine konulur ama giden canlar geri gelmez” dedi.

“Eski ve denetlenmemiş yapı stokunun çok fazla olması sıkıntı”

En önemli sorunun eski ve denetimsiz olan binalar olduğunu ifade eden ve özellikle 2000 yılı öncesi yapılan binaların çok büyük bir tehdit olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Sepanta Naimi, “Her ne kadar kentsel dönüşüm adıyla bu binalar yenilenmeye çalışılsa da devlet desteğini artırmalı ve mevcut yapı stokunu hızlıca denetlemeli. Dayanıksız binaları ivedilikle güçlendirmeli veya dönüştürmeli” önerisinde bulundu.

“Kentsel dönüşüm olarak yapılan projeler düğümü çözmüyor”

Kentsel Dönüşüm olarak yapılan çalışmaların sadece yapısal dönüşüm olduğunu söyleyen Doç. Dr. Naimi kentin düğümlerinin çözmede yetersiz kaldığına işaret etti. Kentsel dönüşümün deprem riski gözetilmeden plansız şekilde yapılmasının bölge nüfusunu arttırdığına dikkat çeken Naimi, bu uygulamaların sadece o yapının güvenliğini artırmaya yaradığını kentin genel deprem sorununu çözemediğini söyledi.
Unutulmaması gereken bir başka konunun da kırsaldaki yapılar olduğunu belirten Naimi, “Hep şehirlerden konuşuyoruz ama kırsaldaki vatandaşlarımızda çok büyük tehlikeyle karşı karşıyalar. Deprem bölgelerimizdeki köylerin çoğu kerpiç ve yığma yapılara sahip. Bunların da bir an önce gündeme alınmasını lazım” diyerek sözlerini sonlandırdı.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur'da iftar yemeğinde buluştular
Bölgesel

Burdur'da iftar yemeğinde buluştular

Burdur’da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Safahat Yurdu'nda kalan depremzedeler, valilik tarafından düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi.

Depremde liseli kardeşlerin yürekleri ısıtan hareketleri
Bölgesel

Depremde liseli kardeşlerin yürekleri ısıtan hareketleri

Depreme Antakya'da yakalanan liseli 2 kardeş, yıkılmak üzere olan binadan kaçarken evinden çıkamayan komşularına yardım istesin diye verdikleri telefonlarına 40 gün sonra Isparta’da ulaştı.

Burdur'da Ülkü Ocaklarından, afetzede çocuklara anlamlı hediye
Bölgesel

Burdur'da Ülkü Ocaklarından, afetzede çocuklara anlamlı hediye

Burdur Ülkü Ocakları, deprem bölgesinden Burdur'a gelerek Burdur'da misafir edilen afetzede çocuklara Türkiye Haritası hediye etti.

Burdur polisi depremzede miniklere oyuncak dağıttı
Bölgesel

Burdur polisi depremzede miniklere oyuncak dağıttı

Burdur İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri yurtta kalan depremzede çocuklara 500 oyuncak dağıttı.

Burdur'da Emek Gönüllüleri yaralara merhem oluyorlar
Bölgesel

Burdur'da Emek Gönüllüleri yaralara merhem oluyorlar

Burdur'da Veysel Kurt, Kahramanmaraş’tan Burdur’a gelen ve Emek Gönüllüleri tarafından hem iş sahibi olup hem de ailesi ile birlikte eve yerleştirildi.

Burdur'da depremzedeler kendi ihtiyaçlarını üretiyor
Bölgesel

Burdur'da depremzedeler kendi ihtiyaçlarını üretiyor

Burdur’da yurtta kalan depremzedeler için Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan el sanatları kursunda kadınlar kendi ihtiyaçlarını üretiyor.