Afyonkarahisar

Türkiye’nin ilk ve tek ’Yumurta Müzesi’ Afyon'da

Dünyada yalnızca 6 ülkede, Türkiye’de ise sadece Afyonkarahisar’da bulunan ‘Yumurta Müzesi’ndeki bir birinden güzel eserler görenlerin ilgisini çekiyor.

Türkiye’nin ilk ve tek ’Yumurta Müzesi’ Afyon'da

Dünyada yalnızca 6 ülkede, Türkiye’de ise sadece Afyonkarahisar’da bulunan ‘Yumurta Müzesi’ndeki bir birinden güzel eserler adeta görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Kırılgan ve çok ince bir tabakası bulunan yumurta kabukları sanatçılar tarafından bambaşka bir görünüme kavuşuyor.

Afyonkarahisar İsmail Kumartaşlı Yumurta ve Sanatları Merkezi, sanat eserine dönüşmüş yumurtalarla birlikte vahşi yaşam ırklarından pek çok hayvanın yumurtasına ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan müzede 22 şehirden gelen farklı ırkların yumurtaları ve çeşitli sanatkârların yumurta kabukları ile yaptıkları eserler sergileniyor. Kanatlı hayvan, vahşi hayvan ve balık türlerinin yumurtalarının bulunduğu merkezde Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan sayılı yumurta sanatçılarının eserleri de sergileniyor. Müze, yıl boyunca yerli ve yabancı her yaş grubundan ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

Merkezimiz dünyada 6. sırada

Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kültür İşleri Şube Müdürü Ümran Cura, Yumurta Müzesi hakkında şunları söyledi:

Ülkemizde yumurta sektörünün önemli merkezlerinden biri olan Afyonkarahisar’ımızda bulunan bu merkezimizde çeşitli hayvanlara ait yumurta ve yumurta sanat eserleri bulunmakta olup çeşitli belge ve dokümanlar yer almaktadır. 2018 yılında açılmış olan bu merkezimizde 22 farklı şehrimizdeki 32 üreticiden getirilmiş olan yumurta numuneleri bulunmaktadır. Dünyada 6. sırada olan bu merkezimiz Türkiye’de ilk olma özelliği taşımaktadır. İlk olmasının sebebi; Türkiye’de yumurta üretimin en fazla olan ve ülkemizde lokomotif görevi gören ilimizin yumurta piyasasının oluşması yönünden de önemli bir anlamı olmasıdır. Yumurta kabukları sanatıyla oluşturulan eserler de ziyaretçilerimiz açısından çok ilgi görmekte olup her kesimden ziyaretçiyi ağırlamaktayız.

Türkiye’nin ilk ve tek ’Yumurta Müzesi’ Afyon'da

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Bolvadin’de LGS deneme sınavı yapıldı

Bolvadin’de LGS deneme sınavı yapıldı

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde 8. sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sınavı (LGS) deneme sınavı yapıldı.

Afyonkarahisar’da gıda denetimleri arttırıldı

Afyonkarahisar’da gıda denetimleri arttırıldı

Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı il ve ilçelerde bulunan gıda kontrol görevlileri Ramazan ayı dolayısıyla gıda arzını dikkate alarak denetimlerine hız verdi.

Afyonkarahisar’dan deprem bölgesindeki besicilere 27 tır ve 4 kamyon yem gönderildi

Afyonkarahisar’dan deprem bölgesindeki besicilere 27 tır ve 4 kamyon yem gönderildi

Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından deprem bölgesindeki besicilere 27 tır ve 4 kamyon hayvan yemi gönderildi.

Taşoluklu sporcular Türkiye Şampiyonu oldu

Taşoluklu sporcular Türkiye Şampiyonu oldu

Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesindeki Taşoluk Belediye Spor Kulübü sporcuları Yozgat’ta düzenlenen müsabakalarda U-17 Kadınlar Güreş Türkiye Şampiyonu oldu.

Gündüzün gece gibi karardığı ilçede fırtına ağaçları yerinden söktü

Gündüzün gece gibi karardığı ilçede fırtına ağaçları yerinden söktü

Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesinde etkili olan fırtına ağaçları yerinden söktü. Ölen ya da yaralananın olmadığı olayda çok sayıda ağaç devrildi.

Afyonkarahisar’da ’Küçükler Basketbol’  maçları tamamlandı

Afyonkarahisar’da ’Küçükler Basketbol’ maçları tamamlandı

Afyonkarahisar’da ’Küçük Erkek Ve Kız Basketbol’ müsabakaları sona erdi. Erkeklerde özel bir kolej, kızlarda ise Yunus Emre Ortaokulu şampiyon oldu.