Türkiye ve KKTC'nin deniz yetki alanlarını Rumlar gasp etti

Rum yönetimi, AB'nin direktifiyle hazırladığı "Deniz Saha Planlaması" ile Türkiye ve KKTC'nin deniz yetki alanlarını gasp etti. Bu duruma Türkiye ve KKTC Dışişleri Bakanlıkları sert tepki gösterdi.

Türkiye ve KKTC'nin deniz yetki alanlarını Rumlar gasp etti

Türkiye'nin doğalgazını çalma girişimi! Gaz fışkıran bölgedeki dev rezerv için harekete geçtiler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi (TPAO)'ne verdiği ruhsat sahalarında akılalmaz olaylar baş göstermeye başladı.

Eski Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın danışmanlarından birisi olan Sabahattin İsmail, bu durumla ilgili çok çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. İşte İsmail'in o açıklamaları...

Rum yönetimi AB'nin direktifiyle hazırladığı "Deniz Saha Planlaması"ile Türkiye ve KKTC’nin deniz yetki alanlarını gasp etti. Hazırladıkları aşağıdaki haritada da görüldüğü gibi Türkiye ve KKTC kıta sahanlıkları içindeki alanlar Rum "Deniz Saha Planlaması"içine alındı.

TC-KKTC Dışişleri Bakanlıkları buna sert tepki gösterdi. KKTC Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şöyle dendi: "Rum Yönetimi 20 Aralık 2023 tarihinde sözde “Ulusal Deniz Mekansal Planı” kabul ettiğini açıklamıştır.

Bu planın temel amacının ekosistem temelli bir yaklaşım benimseyerek denizdeki enerji sektörlerinin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak olduğu ve planın enerji kaynakları, deniz taşımacılığı, balıkçılık, su ürünleri yetiştiriciliği ile turizmi kapsadığı belirtilmiştir.

Sözkonusu plan, Kıbrıs Rum liderliğinin Kıbrıs adasının tek sahibi zihniyeti ile hareket etmeye devam ettiğini gösteren son örnektir. Tek taraflı bu yaklaşım kabul edilmezdir.

Kıbrıs adasının eşit sahibi olan Kıbrıs Türk halkının adanın etrafındaki suların da eşit sahibi olduğu bir gerçektir. Dolayısıyla, Kıbrıs Türk halkı ada ve etrafı ile ilgili atılacak tüm adımlarda sürecin en başından en sonuna kadar eşit söz ve hak sahibidir.

Yalnızca Kıbrıs Rum halkını temsil etmekte olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Türk halkı adına herhangi bir söz söylemeye veya adım atmaya hiçbir yetkisi yoktur.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını yok sayarak ilan ettiği sözde “Ulusal Deniz Mekansal Planı”na ek olarak, gerek ülkemiz, gerekse Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan ettiği deniz yetki alanlarıyla örtüşen bir harita yayınlayacak kadar ileri gitmiştir.

Kıbrıs Türk halkının söz sahibi olmadığı bu sözde plan ve harita uluslararası hukuka göre yok hükmündedir ve bizim açımızdan hiçbir geçerliliği yoktur

Tek taraflı faaliyetleriyle Kıbrıs Türk halkının ada ve etrafı ile ilgili eşit haklarını ihlal etmeye devam eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, tüm yapıcı çağrılarımıza rağmen adada ve Doğu Akdeniz bölgesinde işbirliği yerine gerginliği tırmandırmayı tercih ettiğini bir kez daha göstermiştir.

Temmuz 2022 tarihinde yapmış olduğumuz hidrokarbon işbirliği ve hakça paylaşım önerimizin hala masada olduğunu bununla beraber Türkiye’nin 2020 yılında yaptığı, Doğu Akdeniz’de KKTC dahil ilgili tüm tarafların katılımı ile kapsamlı bir konferans düzenlenmesi önerisini desteklemeye devam ettiğimizi vurgulamakla birlikte, bu yapıcı çağrılarımızın yok sayılmaya devam edilmesi halinde Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını korumak için gerekli tüm adımları kararlılıkla atacağımızı belirtmekte fayda görüyoruz.

kaynak: yeni akit

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

23 Nisan Etkinlikleri İçin Çocukların Performansı Taş Çıkarttı
Etkinlik

23 Nisan Etkinlikleri İçin Çocukların Performansı Taş Çıkarttı

Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuarı Çocuk Korosu ve Orkestrasının, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında verdiği konser performansı adeta büyüklere taş çıkarttı.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyelerinin Başarıları Kutlandı!
Bölgesel

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyelerinin Başarıları Kutlandı!

Akdeniz Üniversitesi'nde, bilimsel araştırma ve yayınlarda üstün performans gösteren öğretim üyeleri Senato Salonu'nda düzenlenen törenle ödüllendirildi.

Denizlispor'da Bekir Turaç Böke'nin Sezonu Kapatan Sakatlığı
Yaşam

Denizlispor'da Bekir Turaç Böke'nin Sezonu Kapatan Sakatlığı

Denizlispor’dan yapılan açıklamaya göre 24 yaşındaki Bekir Turaç Böke’nin yapılan son tetkiklerde sol arka adalesinde yırtık tespit edildiği ve sezonu kapattığı öğrenildi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Basınla Buluştu
Bölgesel

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Basınla Buluştu

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu’nu ziyaret etti. Ziyaret sırasında konuşma yapan Çavuşoğlu, “Basının özgürleştiği, kendi işlerini kendilerinin görebildiği bir sistem kurma hayalimiz var” dedi.

Tavas’ta çiftçiler ve vatandaşlar yağmur duasına çıktı
Bölgesel

Tavas’ta çiftçiler ve vatandaşlar yağmur duasına çıktı

Denizli’nin Tavas ilçesinde çiftçiler ve vatandaşlar, yeterli yağışların olmaması nedeniyle yağmur duasına çıktı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı dua sonrası, hayır yemeği dağıtıldı.

Çameli Belediyesi, Mahalle Muhtarlarıyla İstişare Toplantısı Düzenledi
Yaşam

Çameli Belediyesi, Mahalle Muhtarlarıyla İstişare Toplantısı Düzenledi

Çameli Belediyesi Konferans Salonu'nda Belediye Başkanı Cengiz Arslan Başkanlığında, Muhtarlar Toplantısı gerçekleştirildi