Türkiye'ye Katar'dan 10 milyar dolar, Arabistan'dan 5 milyar dolar kaynak

Suudi Arabistan'dan da 5 milyar dolar girecek olan Türkiye, Katar'dan 10 milyar dolarlık yeni kaynak girişi sağlamak için görüşmelerde son aşamaya geldi.

Türkiye'ye Katar'dan 10 milyar dolar, Arabistan'dan 5 milyar dolar kaynak

Ekonomi yönetimi, içeride regülasyonlarla döviz arz ve talebini dengede tutacak bir kur politikası izliyor..

Batı sermayesinin ise mevcut tercihlerle yatırımlarını azaltması nedeniyle ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dost ülkelerden dış kaynak sağlayarak, kur başta olmak üzere ekonomi politikalarını destekliyor.

Bu kapsamda Katar ile Türkiye ekonomik ve diplomatik ilişki, komşuları tarafından Katar'a yönelik ekonomik ilişkilerin kesmesi ile birlikte hız kazanmıştı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır 2017 ortasından 2021 başına kadar Katar'la olan diplomatik, ticaret ve ulaştırma ilişkilerini kesmişti.

Türkiye ile Katar arasındaki ekonomik ilişkiler artırıldı

TCMB Katar Merkez Bankası ile önce 5 sonra 15 milyar dolara genişletilen swap anlaşması imzalamış, Katar bu dönemde Borsa İstanbul ve Avrasya tünelinden de hisse almış, ülkeler liderler seviyesinde ekonomik ilişkilerin daha da artırılacağını açıklamıştı.

Türkiye'ye 10 milyar dolarlık kaynak

Reuters'a bilgi veren üst düzey bir yetkili, "Katar'dan Türkiye'ye yeni bir kaynak sağlanmasına dair görüşmelerin son aşamasına gelindi. En az 8 milyar dolarlık bir tutar öngörülüyor. Toplam 8-10 milyar dolar arasında rakam değişebilir." diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"3 milyar doları yıl sonuna kadar gelecek"

"Neticede 2-3 milyar doları yıl sonuna kadar, kalanı ise gelecek yıl olmak üzere kaynak temin edilecek. Burada (toplam kaynağın içinde bazı kısımlar) swap ya da eurobond olabilir. Birkaç yöntem üzerinde duruluyor. Karşılıklı mutabakat sağlandı. Liderler düzeyinde yapılan ziyaretlerde de bu konu ele alındı."

"Katar-Türkiye ekonomik ilişkileri artmaya devam edecek"

Konu hakkında bilgi sahibi bir başka yetkili ise Katar ile Türkiye arasında ekonomik ilişkilerin artmaya devam ettiğine dikkat çekerek, "Hazine'nin bu yıl borçlanmasında 2 milyar dolarlık bir bölüm kaldı. İlk etapta Katar'ın tahvil piyasasına ihracına 2-3 milyar dolar iştiraki yöntemi görüşmeleri pozitif ilerliyor. Daha sonra da önümüzdeki yılın ilk aylarında devam edecek." ifadelerini kullandı.

Yetkili, "Swap, eurobond, şirket ortaklığı ya da süreç içerisinde genişletilebilecek diğer konularda Katar'ın önümüzdeki dönemde Türkiye yatırımlarını daha da artıracağını söyleyebilirim." dedi.

Aynı kaynak, bankaların sendikasyonlarına iştirakin artırılması yöntemlerinin kullanıldığını da söyledi.

Suudi Arabistan'dan da 5 milyar dolar gelecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise Katar Maliye Bakanı Al-Kuwari ile son olarak geçen ay bir araya gelmişti.

Suudi Arabistan da bu hafta, Türkiye'ye 5 milyar dolar mevduat yapılması için müzakerelerde nihai aşamasında olduklarını açıkladı.

Merkez Bankası'nın toplam 28 milyar dolar karşılığı swap anlaşması bulunuyor

TCMB'nin, Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar ve Güney Kore ile de 2 milyar dolar olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığı swap anlaşması bulunuyor.

Bankacıların hesaplamalarına göre swapların 23-24 milyar doları halihazırda rezervlerde bulunuyor.

Suudi Arabistan ile bugüne kadar swap ya da depo/mevduat ilişkisi ise bulunmuyordu.

Katar'ın swap anlaşması ise aynı tutar ile bir kaç ay önce yenilenmişti.

ensonhaber

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (1)

Mehmet Çalışkan

1 yıl önce / 26.11.2022

Bende duydum. Para hemen geliyormuş. Dolar bollaşacakmış. İyi haber.

  |   Beğenmedim 0   |   Cevapla

İlgili Haberler

İş dünyasının Moody's'den güçlü not artışı beklentisi
İş Dünyası

İş dünyasının Moody's'den güçlü not artışı beklentisi

Piyasalar, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in cuma günü açıklayacağı kredi notu kararına odaklanırken, iş dünyasının önemli temsilcileri kuruluştan güçlü not artışı bekliyor.

Dünyanın en çok buğday üreten ülkeleri! Türkiye buğday üretiminde kaçıncı sırada?
İş Dünyası

Dünyanın en çok buğday üreten ülkeleri! Türkiye buğday üretiminde kaçıncı sırada?

Mısırın ardından en çok üretilen tahıl olan buğday, ülkeler için ne kadar önemli? Hangi ülkeler buğday üretiminde zirvede? Türkiye kaçıncı sırada? FAO verilerine göre dünyanın en çok buğday üreten 15 ülkesini ve üretimlerini keşfedin!

Bakanlıktan destek verilecek! Her ay 3 bin 500 TL! Nasıl başvuruluyor detaylar burada
İş Dünyası

Bakanlıktan destek verilecek! Her ay 3 bin 500 TL! Nasıl başvuruluyor detaylar burada

Kış aylarında doğalgaz faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlara müjde! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi hanelere 8 ay boyunca doğalgaz yardımı yapacak. Detaylar için tıklayın!

643 Şirket Eski Sahiplerine İade Edildi! İşte İsimler ve Detaylar
İş Dünyası

643 Şirket Eski Sahiplerine İade Edildi! İşte İsimler ve Detaylar

Ekonomi Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar'ın yazdığı bugünkü habere göre, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmalar kapsamında TMSF'ye devredilen 643 şirket eski sahiplerine iade edildi.

Türkiye bir basamak yükseldi! En büyük artış hangi sektörlerde?
İş Dünyası

Türkiye bir basamak yükseldi! En büyük artış hangi sektörlerde?

Türkiye, 2023 yılında ithalatını düşürdü ancak dünya ortalamasının altında kalması nedeniyle en fazla ithalat gerçekleştiren ülkeler sıralamasında bir basamak yükselerek 18. sıraya yerleşti.

Kredi kartı sahipleri üzülecek! Limitlere yeni ayar verilecek! Ekonomi için yeni düzenleme
İş Dünyası

Kredi kartı sahipleri üzülecek! Limitlere yeni ayar verilecek! Ekonomi için yeni düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı harcamalarındaki artışın ekonomiyi soğutma tehlikesi oluşturması nedeniyle bankalardan kredi kartı limitlerini düşürmelerini istedi.