Manisa

Üzüm bağlarında yağmura, çamura, soğuğa rağmen hasat çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor.

Örtü altındaki üzümler kasım ayının son günlerinin gelmesine rağmen dalından taze taze kesilerek yurt içi ve yurt dışı pazarlarında sofraları tatlandırmaya devam ediyor.

 Üzüm bağlarında yağmura, çamura, soğuğa rağmen hasat çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor.

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinin dünyaca ünlü Çekirdeksiz Sofralık Sultaniye Üzüm bağlarında yağmura, çamura, soğuğa rağmen hasat çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor. Örtü altındaki üzümler kasım ayının son günlerinin gelmesine rağmen dalından taze taze kesilerek yurt içi ve yurt dışı pazarlarında sofraları tatlandırmaya devam ediyor.
Kasım ayının sonlarına gelinmesine rağmen Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde örtü altındaki üzümlerin yurt içi ve yurt dışı pazarları için kesimleri hız kesmeden aralıksız devam ediyor. Soğuk ve yağmurlu hava nedeniyle sıkı sıkı giyinen, ayaklarına bot yada çizmeler giyen, yağmurluk ile korunan üzüm işçileri üzüm kamyonu dolana kadar kesim ve yükleme işlerini soğuk havada yağmur altında ve çamurda yapıyor. Üzüm salkımları önceden temizlendiği için kesim ve yükleme işlemleri yağmur ve çamura rağmen kısa sürede tamamlanıyor.
Sarıgöl ilçesi Bahadırlar Mahallesindeki üzüm üreticisi Raşit Öncü, üzüm bağında zor hava şartları altında üzümleri kesen işçilerinin ısınmaları için sürekli sıcak çay ikramında bulunuyor.

"Üzümler yurt içine"

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinden Sakarya’ya sebze ve meyve sevkiyatı yapan İbrahim Çamkıran, "Biz daha önceden üzüm kesimi için üreticiye gün verdik. Sabah erken saatlerde üzüm bağına girdik. Kesim ve kamyon yükleme devam ederken aniden yağmur başladı. Üzüm işçisi arkadaşlarımız bu tür olaylara alışık olduğundan yağmurluklarını giydi. Zaten kimi çizmesi kimi de botlarıyla üzüm bağına çalışmaya geliyor. Şiddetli yağmurda bağ evine sığınıyorlar. Bu arada sıra aralarında kalan kasaları da seleci arkadaşlar yağmurluklarını giyerek kamyona getirip dolması için gayret ediyor. Bu arada kesim yapan işçiler de sele taşıyan arkadaşlarına yağmur ve çamura rağmen yardım ediyorlar." dedi.

"Fedakarlık şart"

Sezon boyunca aynı üzüm alıcısı ile çalışmakta olduklarını ifade eden üzüm işçileri bazen de fedakarlık yapmanın önemli olduğunu belirterek, sezon boyu aynı kişilerle çalıştıklarını ve bazen yağmur çamurda çalışmak zorunda kaldıklarını söyledi. Bağda kesilen üzümlerin yerde kasada beklememesi gerektiğini kaydeden işçiler, bu durumun hem bağ sahibine hem de alıcıya zarar verdiğini bu yüzden işlerini severek yaptıklarını vurguladı.
Öte yandan, Sarıgöl ve çevresinde örtü altındaki 113 bin dekarlık alanda üzüm yetiştirildiği, temmuz ayında doğa olaylarına karşı örtü altına alınan üzümlerin hasadının bu sayede aralık ayının sonuna kadar hasadının devam ettiği öğrenildi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Üzüm hasadıyla reçellere başlandı
Bölgesel

Üzüm hasadıyla reçellere başlandı

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde 2023 yılı Çekirdeksiz Sultaniye üzüm bağlarından toplanan altın sarısı üzümlerden evlerde kışın tüketilmek için üzüm reçeli yapımına başlandı.

Manisa’da üzüm hasadı devam ediyor
Yaşam

Manisa’da üzüm hasadı devam ediyor

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinin dünyaca ünlü Çekirdeksiz Sofralık Sultaniye üzümünün örtü altında hasadına devam ediliyor. Aralık ayının sonlarına kadar adeta soğuk açık hava deposu gibi dalında taze olarak kesilen üzümler dünya sofralarını da tatlandırmaya devam ediyor.

Üzüm hasadı mevsimiyle birlikte bağ bozumu başladı.
Etkinlik

Üzüm hasadı mevsimiyle birlikte bağ bozumu başladı.

Mardin’in Yeşilli ilçesinde bağ bozumu etkinliği düzenlendi.

Eskişehir'de Vefalı Koca Duygulandırdı
Yaşam

Eskişehir'de Vefalı Koca Duygulandırdı

Eskişehir'de yaşayan Hakan Ünsal, 2010 yılında beyinden pıhtı atması sonucunda felç geçiren eşi Gülay Ünsal'ı 13 yıldır gözü gibi bakıyor. Emekliliğine 7 ay kala işini bırakıp eşine bakan Ünsal, "Ona gözüm gibi bakıyorum, ölene kadar benim bebeğim o" diyor.

Bucak'ta vatandaşın fedakarlığı yangını önledi
Bölgesel

Bucak'ta vatandaşın fedakarlığı yangını önledi

Burdur'un Bucak ilçesinde çıkan arazi yangını, bir vatandaşın kendi imkanlarıyla müdahale etmesiyle kontrol altına alındı.

Manisa BBSK, Evinde Darüşşafaka'yı Mağlup Etti: 26. Hafta Sonuçları - Haberler
Spor

Manisa BBSK, Evinde Darüşşafaka'yı Mağlup Etti: 26. Hafta Sonuçları - Haberler

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi'nin 26. haftasında Manisa Büyükşehir Belediyespor evinde karşılaştığı Darüşşafaka'yı 69-62 mağlup etti.