Burdur

Vali Arslantaş, kahraman gazilerle yemekte bir araya geldi

Burdur Valisi Ali Arslantaş, 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Gazi ve Şehit Aileleri ile öğle yemeğinde bir araya geldi.

Vali Arslantaş, kahraman gazilerle yemekte bir araya geldi

Burdur Valisi Ali Arslantaş, 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Gazi ve Şehit Aileleri ile öğle yemeğinde bir araya geldi.

Gaziler onuruna verdiği yemekte konuşan Vali Arslantaş; "Gazilerimize sunacağımız her türlü hakkın ve sağlayacağımız imkânların onların fedakârlıklarının karşılığı olamayacağının farkındayız." diyerek minnet ve şükran duygularını ifade ettiği Gazilerin Günü’nü kutladı.

V ali Arslantaş yemek süresince ailelerle sohbet ederek yakından ilgilendi. Düzenlenen yemek İl Müftüsü Enver Türkmen'in yaptığı duanın ardından sona erdi.

V ali Arslantaş burada yaptığı konuşmada;
“Özgürlüğü elinden alınmış insanlar ve milletler sûreten varlıklarını sürdürseler bile fiilen ölü mesabesindedirler. Dünya güçlü olanın ayakta kaldığı ve nizamı kendi isteklerine göre şekillendirdiği bir yaşam alanıdır. Haklı olan her zaman güçlü olamayabilir. Bu noktada hakkını can pahasına savunma kararlılığı gösteremeyen insanlar ve uluslar korkaklıklarının bedelini zillet içinde bir yaşam sürerek öderler.

Bakara suresi 30. Ayette Allahu Teâlâ’nın insanı yaratma serencamı anlatılırken, Rabbimizin insanı yaratma iradesini beyan ettiği, bunun üzerine meleklerin: “Yeryüzünde bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın” şeklinde itiraz ettiği bildirilir. Ayetin devamı başka bir bahse mevzu olmakla birlikte ayetin manasını, insanın doğası gereği bozgunculuğa ve kan dökmeye teşne bir fıtrat üzere olduğunu ihbar etmesi cihetiyle anlamak gerekir.

Erdem sathında bir yaşam sürme yolunu seçmeyen insanlar hemcinsleri için daima bir tehdit olmuştur ve aynı husus insanlardan müteşekkil organizasyonların en büyüğü olan devletler için de geçerlidir.

Birinci dünya savaşının ardından fiili düşman işgaline maruz kaldığımız karanlık dönemin süresi beş senedir ki binlerce yıllık insanlık tarihiyle beş seneyi kıyasladığımızda esarete tahammül süremizin ne kadar kısa ve tepki hızımızın ne denli yüksek olduğu anlaşılacaktır. Kurtuluş savaşının örgütlenme sürecindeki başarıyı tahlil ettiğimizde, mukaddesatı uğruna al kanlara boyanmaktan şeref duyan Türk ulusunun, “Bağımsızlık benim karakterimdir” diyen bir lider öncülüğünde kenetlendiği görülmektedir.

Savaş Türk’ün düğünüdür. Bizler, şerefli bir ölümü ayağımızda prangalarla korkakça yaşamaya tercih ederiz.

 

Damarlarında gerçek Türk kanı dolaşan hiç kimse yoktur ki muhannet olsun.  Gaza meydanı, bir türkümüzde denildiği gibi “Ağaların, beylerin karıştığı, şehadetin cennetlikle buluştuğu” yerdir. Aziz şehitlerimiz, dudaklarında kelime-i şehadet, gayp perdesi kalkan gözlerinde ebedi mekanları olan Firdevs cennetleri, burunlarında cennet kokusu, zihinlerinde “feda olsun” kalenderliğiyle özgürlük uğruna vatana canlarını bağışlamış, gazilerimiz dahi şehadet makamına talip iken mevlanın ussa sığmaz takdiriyle gazilik payesiyle şerefyap olmuşlardır. Hem şehitlerimiz hem de gazilerimiz Türk’ün şecaat kitabına adlarını kanla yazmışlardır. “Vatan sevgisi mayaya benzer, sütü bozuk olanda tutmaz.” derler. Söylemdeki külhanbeyi edasını görmezden gelerek kelamın muradına odaklanırsak belli bir hakikati ifade ettiğini görürüz. Feda edebilmek gerçekten çok sevmenin yanında sağlam bir karakter gerektirir.

Fedakarlıkların en büyüğü de hiç şüphesiz, istiklal ve istikbal uğruna, can pazarında, tatlı canını, haraç mezat satılığa çıkarabilmektir. Bu yiğitliği gösteren şehitlerimize rahmet okumaktan ve gazilerimizin o pak alınlarından öperek milletimiz adına şükranlarımızı sunmaktan başka edilecek kelam da yoktur.

 Sakarya Meydan Muharebesinde kazanılan zaferin ardından, Mustafa Kemal Atatürk’ e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 günü mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı verilmiş, bu münasebetle 19 Eylül günü Gaziler Günü olarak kabul edilmiştir. Malumunuz üzere devletimiz yalnızca bir gün değil her gün sizlerin yanındadır. Her türlü isteğiniz için yedi gün yirmi dört saat sizlere kapımız açıktır. Sizler göz aydınlığımızsınız. Şehitlerimizin aileleri ve kahraman gazilerimiz hem medarı iftiharımız hem de onlardan aldığımız emanetlerimizdir. Emanete sahip çıkmak ise boynumuzun borcudur.

Gazilerimize sunacağımız her türlü hakkın ve sağlayacağımız imkânların onların fedakârlıklarının karşılığı olamayacağının farkındayız. Bununla birlikte Valiliğimizin, sizlere en muteber imkânları sunma noktasındaki sorumluluğunun bilincinde olduğunu bilmenizi istirham ediyorum.

Bu düşüncelerle sözlerimi nihayete erdirirken sizlerin destansı hayat hikâyelerinizin milli hafızamızda daima saklı kalacağını tekrar hatırlatıyor, neredeyse bin yıldır bu topraklarda yaşamamıza vesile olan cesaret ve kahramanlık ruhunun günümüzdeki temsilcileri olmanız sebebiyle sizlerle bir arada bulunmaktan iftihar ettiğimi tekrar belirtiyor, hepinize ailelerinize birlikte sağlıklı mutlu bir ömür diliyorum. Allah'a emanet olun" dedi.

Programa başta Vali Ali Arslantaş olmak üzere Milletvekili Bayram Özçelik, Garnizon Komutanı P. Kom. Alb. Yavuz Çankaya, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu, Vali Yardımcısı Bahri Gökalp, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, siyasi parti İl başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Vali Arslantaş, kahraman gazilerle yemekte bir araya geldi

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Bayburt'ta Gaziler Günü törenle kutlandı
Etkinlik

Bayburt'ta Gaziler Günü törenle kutlandı

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Sakarya Meydan Muharebesi sonrası TBMM tarafından Gazilik ve Mareşallik unvanının verildiği gün olan 19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Bayburt'ta da törenle kutlandı. Devamı haberimizde...

19 Eylül Gaziler Günü Aksaray'da törenlerle kutlandı
Bölgesel

19 Eylül Gaziler Günü Aksaray'da törenlerle kutlandı

Aksaray'da Gaziler Günü kutlandı

Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal, Gaziler Günü’nü kutladı
Yaşam

Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal, Gaziler Günü’nü kutladı

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal,19 Eylül Gaziler Günü’nü kutladı. Devamı haberimizde...

19 Eylül Gaziler Günü Siirt'te törenlerle kutlandı
Bölgesel

19 Eylül Gaziler Günü Siirt'te törenlerle kutlandı

Siirt’te 19 Eylül Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Burdur'da Gaziler Günü Anma Programları Düzenlendi
Etkinlik

Burdur'da Gaziler Günü Anma Programları Düzenlendi

Burdur Valisi Türker Öksüz, 19 Eylül Gaziler Günü Anma Programları çerçevesinde düzenlenen Çelenk Sunma Töreni'ne katıldı.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'den Gaziler Günü Mesajı
Bölgesel

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'den Gaziler Günü Mesajı

Başkan Ercengiz, Gaziler Günü'nde gazilerimizin kahramanlığını ve fedakarlığını vurgulayarak şehitleri ve gazileri rahmet ve minnetle anıyor.