Burdur / Yeşilova

VALİ ŞILDAK “SALDA’DA KAÇAK YAPILAŞMAYA İZİN VERİLMEDİ”

BURDUR Valisi Hasan Şıldak, Salda Gölü kenarında kaçak yapılaşmaya izin vermediklerini belirtti.

VALİ ŞILDAK “SALDA’DA KAÇAK YAPILAŞMAYA İZİN VERİLMEDİ”

BURDUR Valisi Hasan Şıldak, Salda Gölü kenarında kaçak yapılaşmaya izin vermediklerini belirtti.

Vali Şıldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonu’nda düzenlediği toplantıda “son bir yıllık dönem içinde yaptığımız İmar denetimleri sayesinde kesinlikle kaçak yapılaşmaya izin verilmedi, pek çok başlangıç aşamasındaki imara aykırı gelişmeleri başlangıç aşamasında müdahale edildi, pek çok ceza uygulandı” dedi.

Salda Gölü’nde yapılacak çevre düzenlemesi projesinde son aşamaya gelindiğini belirten Vali Şıldak şunları söyledi; “Salda Gölü’nde projenin son aşamasına gelindi. Buradaki çevre düzenlemesi projesinin çok yakında artık proje çalışmaları tamamlanacak. En uygun koşullarda doğayla barışık bir sınırlı sayıda ünitenin orada halkımıza hizmet verir hale gelmesiyle birlikte Salda Gölü çok daha ön planda olacak. Temel amaç burada, vurguladığımız gibi Salda Gölü ülkemizin, dünyanın göz bebeği bir alandır. Buradaki özellikle Cumhurbaşkanımız tarafından 2019 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) ilan edilmesi burayı başlı başına korunan bir alan haline getirmiştir. Yürütülen çalışmalarda bu hassasiyetle sürdürülmekte” dedi.

Şıldak “Geçtiğimiz günlerde yaşanılan, yüklenici firmadan kaynaklanan husus sadece firmanın sorumsuz bir davranışından ibarettir. Bununla ilgili de gereği yapılmıştır. Buradan asla başka bir sonuç çıkarmaya gerek yok, mümkün de değil zaten. Gerek Çevre Şehircilik Bakanlığımız gerek Valiliğimiz olarak buradaki tüm süreçleri çok yakından takip ediyoruz. Mart ayında aldığımız bir Mahalli Çevre Kurulu Kararı var. Bunu basınla paylaşmadık. Bayram sonrası inşallah Salda Gölü’nde yapılacak çalışmalarla ilgili daha kapsamlı bir açıklama yapacağım. Bu açıklama çerçevesinde Mahalli Çevre Kurulu kararımızın ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

Salda Gölü’nde yapılacak çevre düzenlemesi projesinin yeni turizm sezonuna yetişmeme ihtimalinin yüksek olduğunu anlatan Şıldak “bu yaz döneminde tıpkı 2019 yaz sezonunda olduğu gibi inşallah pandemi süreci sona erip turizm sezonu açıldığında tıpkı geçen yıl olduğu gibi Valilik ve kaymakamlık olarak oradaki hizmetlerimizi devam ettireceğiz. Çünkü turizm sezonuna yeni projenin yetişmeme ihtimali yüksek. Gelen ziyaretçilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için biz Salda’daki o nezih ortamda sağladığımız doğayla barışık hizmetleri devam ettireceğiz” diye konuştu.

Kaçak Yapılaşmaya izin yok

Salda Gölü etrafında kaçak yapılaşmaya izin verilmediğini aktaran Şıldak şöyle konuştu: “bu arada Salda’nın son bir yıllık dönem içinde yaptığımız İmar denetimleri sayesinde kesinlikle kaçak yapılaşmaya izin verilmediği, pek çok başlangıç aşamasındaki imara aykırı gelişmeleri başlangıç aşamasında müdahale edildiği, pek çok ceza uygulandığı süreçlerin devam ettiği hususunda da sizleri bilgilendirmek isterim. Gerçekten burada sürekli denetim komisyonlarımız marifetiyle her türlü gelişmeyi yakından takip ediyoruz. Son dönemde basında birkaç konu yer almıştı. Bu konularla ilgili Valiliğimiz tarafından araştırma sürdürülmektedir. Bununla ilgili yasal gerekleri yerine getirilecektir.

Gündem Burdur-Mesut Madan

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Milletvekili Özçelik açıkladı Artık ücretsiz
Bölgesel

Milletvekili Özçelik açıkladı Artık ücretsiz

Salda Otoparkına giriş ücreti var mı? AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur'un turizm değeri Salda Gölü'nde araç otopark girişlerinin ücretsiz olduğunu açıkladı.

Burdur Yeşilova Nerede ? İşte konumu ve dahası
Yaşam

Burdur Yeşilova Nerede ? İşte konumu ve dahası

Burdur'un Yeşilova ilçesinin tarihçesi, konumu, değer katan yerleri ve diğer tüm bilgiler yazımızda bulabilirsiniz.

Salda'nın kaderini için hayati öneme sahip projenin açılış töreni yapıldı

Salda'nın kaderini için hayati öneme sahip projenin açılış töreni yapıldı

Burdur Valisi Ali Arslantaş'ın da katılımıyla 1. Uluslararası Yeşilova - Salda geri dönüşüm, çevre ve sanat çalıştayı açılış töreninin ardından başladı.

Kara Leylekler Yıllar Sonra Salda Gölünde
Bölgesel

Kara Leylekler Yıllar Sonra Salda Gölünde

Doğallığın göstergesi, Kara Leylekler yeniden Salda Gölüne geldiler...

Bayram Tatilinde Salda Gölü Doldu Taştı Ziyaretçiler Hayran Kaldı
Bölgesel

Bayram Tatilinde Salda Gölü Doldu Taştı Ziyaretçiler Hayran Kaldı

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nde yaz sezonunun başlamasıyla birlikte ziyaretçi yoğunluğu da başladı. Ziyaretçiler gölün güzelliğine hayran kaldı.

Dünyada Sadece Salda'da Bulunuyor
Bölgesel

Dünyada Sadece Salda'da Bulunuyor

TÜRKİYE'nin Maldivleri olarak tanınan ve 15 Ekim'den itibaren koruma amaçlı Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatılan Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nde bulunan sığırkuyruğu bitkisinin iki türü, koruma altına alındı.