Van / Erciş

Van'da iki çocuk çamurdan minyatür evler inşa ediyor

Van’ın Erciş ilçesinde yaşları küçük ama hayalleri büyük olan 2 çocuk, çamurdan minyatür evler yaparak hallerini gerçekleştiriyor. Devamı haberimizde..

Van'da iki çocuk çamurdan minyatür evler inşa ediyor

Van’ın Erciş ilçesinde yaşları küçük ama hayalleri büyük olan 2 çocuk, çamurdan minyatür evler yaparak hayallerini gerçekleştiriyor.
Erciş ilçesine bağlı Keklikova Mahallesi’nde kamet eden ve yaşları 10 ile 11 olan çocuklar, kurmuş oldukları hayallerle evlerinin önündeki bahçede çamurdan minyatür köy evleri yaptılar. İnşaat ustası olan babalarından almış oldukları ilhamla yaşları küçük ama hayalleri büyük olan çocuklar yapmış oldukları küçük evin içinden dışına kadar her şey düşünülerek yapılmış. Çocukların hayal gücü evlerin içinin serilmesi ve dışına yapmış oldukları odunluk, samanlık, ahır, traktör garajı, araba garajı, bahçesi, ağaçlar, çiçekler, kışlık odunlar, yiyecekleri bile düşünerek yapmışlar. Çocuklar ellerine almış oldukları kaşıklarla yapmış oldukları çamur ve toplamış oldukları taşlarla haftalar süren çalışmalar sonunda harika görüntüler çıkarıp köy görüntüsü vermek istiyorlar. Büyüdüklerinde mimar ve inşaat mühendisi olmak isteyen çocuklar yapmış oldukları çamurdan minyatür evlerle hedeflerine kavuşmak için hayallerinin peşinden gitmeye devam ediyorlar.
Çamurdan ev yapan Bayram Amra, Vali Abdulkadir Sarı Ortaokulu 5/B sınıfına gittiğini söyledi. Yaptıkları çamurdan köy evlerinin ilk önce temel kısmını yaptıklarını ifade eden Amra, “Temeli doldurduktan sonra üzerine taş ve çamurla duvar yaptık. Bunları 2 haftada yaptık. Bunları yaparken hiç zorlanmadık. Bunlardan başka şantiye kurup devam edeceğiz ve köy yapacağız. Ben büyünce mimar olmak istiyorum. Telefonda internete girmiyorum. Okuldan gelince ödevlerimi yapıyorum ve daha sonra çamurdan ev yapımına geçiyorum” dedi.
Keklikova Mahallesinde oturup Neşe Horosan Ortaokulu 5/A sınıfına gittiğini ifade eden Ömer Amra ise “Bu evleri hayal gücümüzü kullanarak yaptık. Bu evleri yapmamız yaklaşık 3 hafta sürdü. İlk önce direkleri diktik sonra temel duvarlarını yaptık. Daha sonra çakıl getirip içine doldurduktan sonra üzerini çamurla sıvadık. 2 gün kurumasını bekledik. Taş getirip duvar, pencere ve kapılarını yaptık. 2 gün kurumasını bekledik sonra evlerin çatılarını yaptık. Ben ileride inşaat mühendisi olmak istiyorum. Okuldan gelince yemeğimi yiyorum, ödevlerimi yapıyorum gelip bu evleri yapıyorum” dedi. İHA 

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Ercengiz, sokak hayvanları için yeni önlemler alacak
Yerel Yönetim

Ercengiz, sokak hayvanları için yeni önlemler alacak

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti. Ercengiz, merkezde bulunan sokak hayvanlarının durumu hakkında bilgi aldı ve yeni önlemler alınacağını açıkladı.

Burdur'da sahipsiz sokak hayvanları için mobil kısırlaştırma aracı çalışıyor
Yerel Yönetim

Burdur'da sahipsiz sokak hayvanları için mobil kısırlaştırma aracı çalışıyor

Burdur İl Özel İdaresi'nin sahipsiz sokak hayvanları için yürüttüğü çalışmalar kapsamında mobil kısırlaştırma aracı köylerde çalışmalarına devam ediyor.

Vanlı Amcan engellilerin umut oluyor
Yaşam

Vanlı Amcan engellilerin umut oluyor

Vanlı Amcan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, sosyal medya üzerinden kendisine çağrıda bulunan engellilerin umudu oluyor. Devamı haberimizde...

Van 'da operasyon
3. Sayfa

Van 'da operasyon

Jandarma ekipleri PKK’ya ait 2 sığınakta çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirdi

Pancar üreticilerine 728 milyon TL avans ödemesi
Bölgesel

Pancar üreticilerine 728 milyon TL avans ödemesi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkşeker aracılığıyla pancar üreticilerine 728 milyon 74 bin lira avans ödemesi yapıldığını duyurdu

Antalya'da bin 560 sokak hayvanının bakımı yapıldı, 196'sı sahiplendirildi

Antalya'da bin 560 sokak hayvanının bakımı yapıldı, 196'sı sahiplendirildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kepez Kirişçiler Mahallesi’nde hizmete açtığı Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi’nde 6 ayda bin 560 sokak hayvanının bakım ve tedavisi gerçekleştirilirken, 196 kedi ve köpek sahiplendirildi. Devamı haberimizde..