Vefat eden kişinin kredi borcuna ne olur?

Kredilerdeki hayat sigortası uygulamasını kredi çekmiş olanlar bilirler. Pek çok kimseye gereksiz gelen bu uygulama aslında tam da konumuza başlık olan sorunun cevabı.

Vefat eden kişinin kredi borcuna ne olur?

Kredilerdeki hayat sigortası uygulamasını kredi çekmiş olanlar bilirler. Pek çok kimseye gereksiz gelen bu uygulama aslında tam da konumuza başlık olan sorunun cevabı. Kredi çektiğinizde hayat sigortası yapılmasının sebebi hayati riske karşılık bankanın önlem almak istemesinden kaynaklanır. Bankaların kendini maddi güvence altına almak istemesinden ötürü konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredi ürünlerinde kullanıcıdan hayat sigortası istenir.

Hayat sigortası, bankanın güvencesi olmasının yanı sıra aslında kredi kullanıcısının yakınları için de bir güvence. Kredi kullanan kişinin kredi borcunuzu ödeme sürecinde vefat etmesi durumunda, hayat sigortası kalan borcun mirasçılara devrolmadan hayat sigortası tarafından ödenmesini sağlar. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki o da hayat sigortası poliçesinin kapsamı. Hayat sigortası poliçesi sadece kaza sonucu ölümü kapsıyorsa sağlık sorunları neticesinde yaşanan bir vefat poliçe kapsamında değerlendirilmez ve sigorta şirketi kalan kredi borcunu ödemez. Bu sebepten dolayı kredi alırken hayat sigortası yaptırıyorsanız poliçeyi detaylı olarak incelemenizi tavsiye ederiz.

KREDİ ALIRKEN HAYAT SİGORTASI YAPTIRMAK ZORUNLU MU: 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 5. maddesi gereğince herhangi bir mal ya da hizmetin satın alınmasında aksine bir teamül, ticari örf ya da adet yoksa satıcı, o mal ya da hizmetin satışını başka bir mal ya da hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz. Kredilerde hayat sigortası ile ilgili bu maddeden çıkan sonuç, kredi alırken hayat sigortası yaptırmanın zorunlu olmadığı. Kredi alırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu olmadığı gibi yaptırmak isterseniz de krediyi aldığınız bankadan sigorta yaptırmanızı gerektiren bir zorunluluk da yok. Dilerseniz kredinize istinaden başka bir sigorta şirketinden sigorta yaptırabilirsiniz.

Kredi başvurusunda hayat sigortası yaptırmak her ne kadar zorunlu değilse de olası vefat durumuna karşı mirasçılara kredi borcu bırakmamak için küçük tutarlar ödeyerek hayat sigortası yaptırılmasında yarar var.

HAYAT SİGORTASI YOKSA: Kredi alırken hayat sigortası yaptırılmamışsa ve borçluluk sürecinde vefat gerçekleştiyse kalan kredi borcu, kişinin mirasçılarına kalır. Banka borcun ödenmesini kişinin mirasçılarından talep eder. Mirasçıların, mirası reddetme hakkı vardır ancak mirasın bir kısmını reddetmek diye bir durum söz konusu değil. Ya varlıkla birlikte borcu da kabul edersiniz ya da varlıkla birlikte borcu da reddedersiniz. Reddi miras durumunda borçlunun mal varlığı araştırılır ve borç haciz yoluyla tahsil edilmeye çalışılır. Mirasçılar borcu redderse ve borçlunun kefili varsa banka borcun ödenmesini kefilden ister. Kefil yoksa verilmiş olan kredi banka için artık batık kredidir yani banka borcu tahsil edemez.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Faizsiz evlilik kredisi almak isteyenler için detaylar...
Bölgesel

Faizsiz evlilik kredisi almak isteyenler için detaylar...

150 bin TL Faizsiz evlilik kredisi nasıl alınır, şartları nelerdir, hangi bankalar kredi veriyor? İşte evlilik kredisi ödeme koşulları ve vade süreleri...

Faizsiz Evlilik Kredisi müjdesi! Başvuru şartları neler?
Bölgesel

Faizsiz Evlilik Kredisi müjdesi! Başvuru şartları neler?

Yeni evlenecek çiftler için faizsiz evlilik kredisi için araştırmalar başladı. Peki faizsiz evlilik kredisi başvuru şartları neler, kimler başvurabilir? İşte detaylar...

Başarı hangi üniversitede ? 3 Yeni Akreditasyon Daha
Bölgesel

Başarı hangi üniversitede ? 3 Yeni Akreditasyon Daha

Başarılarıyla adından bahsettiren Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) akreditasyon çalışmaları hem kurumsal hem de akademik birimlerde devam ediyor.

Denizlili kadınlara tarım ve arıcılık eğitimi veriliyor
Yaşam

Denizlili kadınlara tarım ve arıcılık eğitimi veriliyor

Denizli’de Kadın Çiftçi Kredisi kullanmak isteyen 50 kadın girişimciye yönelik tarım ve arıcılık eğitimi verildi.

Muzaffer Doğan, Hacı Ali Civan'dan görevi devraldı
Bölgesel

Muzaffer Doğan, Hacı Ali Civan'dan görevi devraldı

Geçtiğimiz Pazar günü Burdur'un Bucak ilçesinde yapılan kongre sonrasında Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifi Başkanı seçilen Muzaffer Doğan, 40 yıldız kooperatif başkanlığı yapan Hacı Ali Civan’dan bugün itibariyle görevi devraldı.

Kredi kartı kullananların dikkatine! Geri alabilirsiniz!
Yaşam

Kredi kartı kullananların dikkatine! Geri alabilirsiniz!

Son zamanlarda sık sık gündemde yer alan kart aidat ücretleri için geri ödeme alabilirsiniz. İşte kart aidat ücret iadesi için yapılması gerekenler…