İstanbul

Yaz hastalıklarına karşı dikkatli olun

Yaz döneminde hastalıklar azalır gibi sanılsa da bu kez farklı sorunlar gün yüzüne çıkabiliyor. işte detaylar..

Yaz hastalıklarına karşı dikkatli olun

 Özellikle pek çok kişi sıcak yaz günlerinde mide bulantısı ve ishalden şikayetçi oluyor. Son dönemlerde sıklıkla görülen yaz hastalıkları kişilerin hayat kalitesini bozarken, buna önlem almak önem taşıyor. Medicana Sağlık Grubu İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Nesriye Demirel, yaz aylarında sık görülen hastalıklar hakkında bilgi verdi.
Yaz aylarında günün büyük kısmının açık havada geçirildiğini söyleyen Uz. Dr. Nesriye Demirel, “Bu nedenle de damlacık yoluyla bulaşan enfeksiyonlar yaz mevsiminde az görülür. Fakat kişileri bekleyen farklı enfeksiyon çeşitleri vardır. Uygun koşullarda saklanmayan besinler, yıkanmamış sebze ve meyve tüketmek, klima bakımlarının yapılmaması gibi nedenlerle yaz döneminde görülen enfeksiyonların sıklığı artar” dedi.
Uz. Dr. Nesriye Demirel, yaz enfeksiyonlarını ve yapılması gerekenleri ise şu başlıklarda aktardı:

"Sebze ve meyveleri yıkamadan tüketmeyin
Yaz mevsiminde kaynağı güvenilir olmayan besinler, iyice yıkanmamış sebze ve meyveler, iyi pişmemiş yiyecekler, hijyenik koşullarda hazırlanmayan gıdalar karın ağrısı, bulantı, kusma, ateş ve ishalle seyreden enfeksiyonlara sebep olur. Bu tür enfeksiyonlar sıvı kaybına yol açar. Bu nedenle gıdalara çok dikkat etmek gerekir. Eğer bu tür bir durumla karşılaşıldıysa mutlaka uzman bir hekimden destek alınmalıdır.

Klimaların bakımı yaptırılmalı
Yaz aylarında klimalar eğer düzenli bakımdan geçmemişse lejyoner hastalığına neden olabilir. Lejyoner hastalığı, klima, jakuzili havuz, havalandırma sistemleri gibi sistemlerden solunum yoluyla bulaşır. Leyjoner hastalığı hızlı ve ölümcül bir zatürreye dönüşme riskini de taşır. Bu nedenle klimaların bakımı düzenli yaptırılmalıdır.

Depo suyu kullanılıyorsa dikkat edilmeli
Banyolar, havuzlar, saunalar, hamamlar, jakuziler, suyla çalışan soğutma ve ısıtma sistemleri gibi sistemlerdeki kirlilik sayesinde yine lejyoner hastalığı görülebilir. Özellikle bu alanlarda depo suyu kullanılıyorsa suların kullanılmadan önce bir süre akıtılması ve sonradan kullanımına baktırılması önem taşımaktadır.

Mantar enfeksiyonu da tehlike oluşturuyor
Yaz aylarında mantar enfeksiyonları da sıklıkla görülür. Temizliğinden emin olunmayan havuzlar sıklıkla nedendir. Bu nedenle havuzların klor ve ozonla düzenli temizlenmesi, temizlik yapılırken de havuza girecek insan sayısı hesaplanmalıdır.

Sıcak çarpmasını basit adımlarla önleyin
Sıcaklığın artışı ile birlikte güneşe maruz kalma ve sıcak çarpması ile seyreden ciddi durumlar yaşanabilir. Bu durum özellikle kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocuklar açısından daha tehlikelidir. Sıcak çarpması ve aşırı güneşe maruz kalınması durumlarında ateş, bulantı, kusma, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı gelişir. Sıcak çarpmasını önlemek için bol sıvı, mineralli su tüketmek, gölge ya da klimalı ortamda bulunmak, gün içerisinde dışarı çıkmamak, çıkılacaksa bile ince ve açık renkli giysiler giyip güneş kremi kullanmak gerekmektedir."

iha

 

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Uzmanı uyardı: “Yaz sıcakları varis problemlerini artırıyor“
Sağlık

Uzmanı uyardı: “Yaz sıcakları varis problemlerini artırıyor“

“Uzun süre yolculuk edenler varis riskiyle karşı karşıya” işte detaylar ..

Yaz Aylarında Dikkat

Yaz Aylarında Dikkat

Çocukların yaz aylarında yaşayabileceği sağlık sorunlarına karşı uyaran Dr. Öğretim Üyesi Zeynep Cerit, havuz ve denizin sık kullanıldığı bu dönemde çocuklarda güneş yanığı, ishal, burun kanaması, isilik gibi sağlık sorunları görülebileceğini söyledi.Haber Detayı..

Kaza sonrası neler yapılmalı? İşte madde madde bilmeniz gerekenler
Yaşam

Kaza sonrası neler yapılmalı? İşte madde madde bilmeniz gerekenler

Trafik kazaları, ne yazık ki her zaman yaşanabilecek bir durumdur. Bu nedenle, kaza sonrası yapılması gerekenleri bilmek ve bu doğrultuda hareket etmek önemlidir.

Emeklilik yaşı, iş türüne göre değişebilir
Yaşam

Emeklilik yaşı, iş türüne göre değişebilir

The New York Times'ta yayımlanan makalede, sağlık uzmanlarına göre bilgiye dayalı işlerde çalışanlar için 65 yaş altındaki emekliliğin sağlık açısından bir anlam ifade etmediği, hatta bu tür işlerde çalışanların çalışmayı bıraktıktan sonra hem zihinsel hem de fiziksel gerileme yaşadığı belirtildi.

Burdur Gölü'nün kurtarılması için ne yapılmalı?
Bölgesel

Burdur Gölü'nün kurtarılması için ne yapılmalı?

Burdur Gölü, son 50 yılda yaklaşık yüzde 50'sini kaybetmiş durumda. Gölün kurtarılması için yapılması gereken çalışmalar şu şekilde sıralanabilir. İşte detaylar...

Emeklilere yönelik 5 talep
Bölgesel

Emeklilere yönelik 5 talep

DİSK, emeklilere yönelik 5 talepte bulundu. En düşük emekli aylığından başlayıp 5 hususta talepte bulunuldu. İşte detaylar...