Yeni zamlar belli oldu! Zamlar durdurulmadıkça fakirleşme artıyor

Sahim-SEN Başkanı Özlem Akarken, enflasyonun artmasıyla birlikte fakirleşmenin de arttığını ve sıkılaştırma politikalarının çözüm olmadığını söyledi.

Yeni zamlar belli oldu! Zamlar durdurulmadıkça fakirleşme artıyor

 

Mayıs ayı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte yeni zamlar belli oldu. 2024 Mayıs ayı enflasyonu %3,37 olarak açıklanırken yıllık enflasyon %75,45 ve Ocak-Mayıs 5 aylık enflasyon %22,72 olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemindeki enflasyon oranları, bu yılki rakamlara göre oldukça düşük kaldığını belirten Sahim-SEN Başkanı Özlem Akarken, ''Sendikalar, toplu sözleşme görüşmelerinde rakamsal verileri iletmede yetersiz kalmakta. Bugün geldiğimiz durumda, yetkiyi elinde bulunduranlar siyaset üstü sendikacılığı gerçekleştirememekte ve doğruları çarpıtanlar yüzünden her geçen ülkemiz daha fazla fakirleşiyor.'' dedi.

Şu anda uygulanan sıkı para politikaları ve faiz artışları; enflasyonu azaltma amacı taşısa da, üretim ve yatırım alanlarında olumsuz etkiler yaratmakta ve gelir dağılımını da adaletsiz hale getirmekte. Hekim maaşları üzerinden meslek grupları kıyaslama yapılan bir siyaset anlayışını kabul etmemiz mümkün değildir. Eğitime öğretime saygının liyakatın olmasınısöyleyen Sahim-Sen Başkanı Özlem Akarken, ''Eğitime verilen değer her geçen gün azalmakta, yeni eğitim politikaları ile geleceğimiz karanlığa sürüklenmekte. Çalışma koşulları her gün daha da zorlaşmakta, memur emeklileri ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor ve geçinmekte zorlanıyorlar'' dedi.

Sıkılaştırma Politikaları Çözüm Değil, Sorun!

Enflasyonun somut gerçekleri, sıkı para politikalarının enflasyonu düşürmediğini, alım gücünü zayıflattığını ve geçim zorluklarını artırdığını göstermekte. Adil ve doğru sonuçlara ulaşmak için siyasetin ve karar vericilerin, enflasyonun sebebini emekçiler ve emekliler gibi göstermekten vazgeçmesi gerekmekte. Dünya Enflasyon Ligi'nde üçüncü sıradaki yerimizi istikrarlı bir şekilde korumaktayız. Mevcut sıkılaştırma politikaları ve faiz artırımlarının enflasyonu düşürmeyi amaçladığını, ancak bu politikaların üretim ve yatırımı olumsuz etkilediğini, gelir dağılımını bozduğunu ve adaletsizliği derinleştirdiğini vurgulayan Akarken, "Sıkılaştırma politikaları, alım gücünü eritiyor ve geçim sıkıntısını büyütüyor. Ekonominin düzelmesi için üretime ve yatırıma öncelik verilmesi gerekmektedir." dedi.

Emekliler Yok Olmaya Terk Edildi!

Yeni ekonomi yönetiminin bir yılı neredeyse dolmak üzere ve ülkemiz enflasyonda kıyaslama olacak belki ama Venezuela'dan bile kötü duruma çekilmekte. Düşük emekli maaşlarımızın iki nedeni var; emekli maaşı hesaplama sisteminin 2000 ve 2008'de değiştirilmesi ve TÜİK'in enflasyon verilerini açıklama şekli etkilemekte. Katsayılarda düzenleme yapılmaması ve emekliliğe yansıyan maaş sisteminin oluşturulmaması da bu duruma katkı sağlamakta olduğunu belirten Akarken, ''Örneğin, emekli maaşı Temmuz'da ENAG'a göre %40 civarında artmalı. Her dönem enflasyon kayıplarının etkilerini halkımız yaşamakta ve yaşamaya devam etmekte. Seyyanen zamların emeklilere verilmemesi ve istenmemesi büyük bir eksikliğe yol açmakta. Halkımız, katsayı düzenlemeleri ile emekliliğe yansıyan değişiklikler ve her zaman söylediğimiz gibi vergide adalet bekliyor.'' dedi.

Kamu Çalışanları Görmezden Geliniyor, Sağlık Çalışanları Haklarını Savunuyor!

Kamu çalışanlarının maaşlarının enflasyona ayak uydurmakta yetersiz kaldığını ve tasarruf düzenlemeleri ile bu durumun daha da kötüleştiğini belirten Akarken, "Kamu çalışanlarının ekonomik durumlarının iyileştirilmesi için ek zam ve refah payı şarttır. Kamu çalışanları, bu ülkenin bel kemiğidir. Onların haklarını korumak ve refah seviyelerini yükseltmek için mücadelemizi sürdüreceğiz." dedi ve sözlerine devam eden Akarken, ''Sağlık kurumlarında çalışanların tek kalem maaş talepleri karşılanmalı, giyim yardımı, yemek bedeli indirimli ulaşım kartı ve nöbet ücreti gibi ödemeler günümüz koşullarına uygun makul seviyelere gelmesi talep edilmekte. Amacımız, "Yaşamak ve yaşatmak" idealimizi hayata geçirmek. Taleplerimizde, mücadelemizde her zaman Atatürk ilke ve inkılaplarının izinde, T.C. Anayasası ve yargı kararlarının uygulanması ve hak, hukuk, adaletin sağlanması için çabalamaktayız.'' dedi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 2
  BEĞENDİM
 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Akaryakıt zammında flaş gelişme! Ertelenen akaryakıt zammı tarihi belli oldu! Benzin ve motorine okkalı zam
İş Dünyası

Akaryakıt zammında flaş gelişme! Ertelenen akaryakıt zammı tarihi belli oldu! Benzin ve motorine okkalı zam

Son dakika haberine göre, benzin ve motorinde zam tarihi belli oldu. Benzin ve motorine ne kadar zam gelecek? Zammın gelecek hafta pazartesi ya da salı gününden itibaren geçerli olması bekleniyor.

Türkiye'nin En Büyük Kentinde Halk ekmek fiyatlarına rekor zam! 250 gram ekmek ne kadar oldu
Bölgesel

Türkiye'nin En Büyük Kentinde Halk ekmek fiyatlarına rekor zam! 250 gram ekmek ne kadar oldu

İstanbul Halk Ekmek tarifelerinde de değişim yaşandığı duyuruldu. Yeni tarifeye göre 250 gram ekmek ne kadar oldu?

Akaryakıt zammında son dakika gelişmesi! Akaryakıt zammı ertelendi! Ne kadar zam yapılacaktı?
İş Dünyası

Akaryakıt zammında son dakika gelişmesi! Akaryakıt zammı ertelendi! Ne kadar zam yapılacaktı?

Akaryakıta zam ertelendi! Benzine 1,64 TL, mazota ise 1,63 TL zam yapılacağı öğrenilmişti. Ancak son dakika gelişmesiyle zamlar ileri bir tarihe ertelendi.

İstanbul'da halk ekmek de zamlandı! %60 zam sonrası Halk ekmek fiyatı
İş Dünyası

İstanbul'da halk ekmek de zamlandı! %60 zam sonrası Halk ekmek fiyatı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Halk Ekmek, ekmek fiyatlarına zam yaptı. 250 gramlık ekmek 8 TL oldu. Ayrıca su fiyatlarına da yüzde 60'a varan zam yapıldı.

Bayram dönüşü üzecek zam! Akaryakıta okkalı zam geliyor! Motorin ve benzin zammı belli oldu
İş Dünyası

Bayram dönüşü üzecek zam! Akaryakıta okkalı zam geliyor! Motorin ve benzin zammı belli oldu

Motorin ve benzine zam gelecek mi? Motorin ve benzine ne kadar zam gelecek? Motorin ve benzine 21 Haziran Cuma gününden itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 64 kuruş zam gelmesi bekleniyor.

Türk Telekom zammı duyurdu! Fiyatlar ne kadar oldu? 1 Temmuz'dan itibaren...
İş Dünyası

Türk Telekom zammı duyurdu! Fiyatlar ne kadar oldu? 1 Temmuz'dan itibaren...

Türk Telekom, internet tarifelerine zam yaptığı duyurarak, yeni tarifelerin 1 Temmuz'dan itibaren geçerliği olacağını belirtti. İnternet tariflerine yüzde 14-16 zam yapıldı. Detaylar burada...