Yeniden düzenleniyor! Tamamen özel belirlenecek! Bu rakamdan hızlı süremeyeceksiniz

2024 yılı için Türkiye'de trafikte yeni bir dönem başlıyor. İçişleri Bakanlığı, otoyollarda ve şehir içi yollarda hız sınırlarını yeniden düzenliyor.

Yeniden düzenleniyor! Tamamen özel belirlenecek! Bu rakamdan hızlı süremeyeceksiniz

Türkiye'de trafikte yeni bir dönem başlıyor. İçişleri Bakanlığı, 2024 yılı için otoyollarda ve şehir içi yollarda hız sınırlarını yeniden düzenliyor. Geçmişte yapılan düzenlemelerle bazı otoyollarda hız limitleri artırılmıştı. Edirne-İstanbul, İstanbul-Ankara ve Niğde-Mersin-Şanlıurfa gibi otoyollarda hız sınırları 120 km/s'den 130 km/s'ye çıkarılmıştı. Şimdi ise yeni düzenlemelerle, yolların durumuna göre özel hız limitleri belirlenecek.

Hız Sınırlarında Yeni Düzenleme

2024 yılı için trafikte ve otoyollarda hız sınırları yeniden belirleniyor. İçişleri Bakanlığı, hız sınırlarını artırarak trafikte güvenliği ve akışı iyileştirmeyi planlıyor. Geçmiş düzenlemelerde, Edirne-İstanbul ve İstanbul-Ankara otoyollarında hız sınırları 120 km/s'den 130 km/s'ye yükseltilmişti. Ayrıca, Kuzey Marmara otoyolunda hız sınırı 140 km/s'ye çıkarılmıştı. Yeni düzenlemelerle birlikte, yolların özelliklerine göre özel hız limitleri belirlenecek ve şehir içi hız sınırları konusunda da çalışmalar tamamlanacak.

Yeni Düzenleme Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle yapılan düzenleme sonrasında, Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde-Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarında mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 130 km/s’ye yükseltilmişti. Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/s olan hız sınırı 140 km/s’ye çıkarılmıştı.

Özel Hız Limitleri ve Şehir İçi Düzenlemeleri

Türkiye'de yeni yapılan otoyolların devreye girmesiyle hız sınırları bir kez daha gözden geçirildi. İçişleri Bakanlığı, yeni düzenlemeye gidileceğini açıklarken, yolların durumuna göre Türkiye genelinde standart bir uygulama yerine, her yolun kendine özgü hız limitleri belirlenebileceğini ifade etti. Şehir içi hız sınırları konusunda da çalışmalar sürerken, bayramdan sonra tüm bu çalışmaların sonlandırılarak nihai kararın verilmesi bekleniyor.

Sürücüler İçin Önemli Değişiklikler

Sürücüler için hız sınırlarının yeniden belirlenmesi, trafikte daha güvenli ve düzenli bir akış sağlamayı amaçlıyor. İçişleri Bakanlığı'nın açıklamaları doğrultusunda, yeni hız sınırları ile birlikte yolların durumu ve güvenlik önlemleri dikkate alınarak daha esnek ve uygun hız limitleri uygulanacak. Bu yeni düzenlemelerle birlikte sürücüler, hız limitlerine dikkat ederek hem kendi güvenliklerini hem de diğer yol kullanıcılarının güvenliğini sağlamış olacaklar.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Ortalama hız kaç olmalı? Ortalama hız ihlal tespiti hangi yollarda var?
Yaşam

Ortalama hız kaç olmalı? Ortalama hız ihlal tespiti hangi yollarda var?

Ortalama hız ihlal tespit sistemi nerelerde var? Burdur ve çevresindeki güzergahlarda hangi yollarda ortalama hız ihlal tespit sistemi var? Ortalama hız limitleri nelerdir? Hangi yolda kaç hızla gitmelisiniz? Detaylar için tıklayın...

Hız limitini geçti, polisi geçemedi
3. Sayfa

Hız limitini geçti, polisi geçemedi

Düzce’de trafik polislerinin hızlı sürücülere yönelik yaptığı denetimde 286 bin 203 TL cezai işlem uygulandı.

Tatil dönüşü ceza yemeyin! Bu yollarda ortalama hız tespiti var!
Yaşam

Tatil dönüşü ceza yemeyin! Bu yollarda ortalama hız tespiti var!

Türkiye'de karayollarında uygulanan Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi ve belirlenen hız limitlerini öğrenin. Detaylar haberimizde...

Ortalama hız ihlal tespitine yakalanmayın! İşte araçların hız limitleri
Bölgesel

Ortalama hız ihlal tespitine yakalanmayın! İşte araçların hız limitleri

Burdur'da son günlerde en çok merak edilen ortalama hız ihlal tespit sistemi hız sınırı süratlerini sizler için derledik.

Hız limiti değişti Güzergahlar Güncellendi
Bölgesel

Hız limiti değişti Güzergahlar Güncellendi

Antalya’da hız limiti değişti Güzergahlar güncellendi hız sınırı yükseltildi Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) aldığı kararla şehir içi yollarda hız limitleri yeniden belirlendi.

Burdur Bucak trafik kazası! Kazada 2 kişi yaralandı
Bölgesel

Burdur Bucak trafik kazası! Kazada 2 kişi yaralandı

Burdur'un Bucak ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı. Yaralılar Bucak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Detaylar haberimizde.