Burdur

Yeşilova Saldivler İçin Yeni Çalışma

BURDUR Valisi Ali Arslantaş Salda Gölü’nde ziyaretçi kısıtlanması yapılması için çalışıldığını söyledi.

Yeşilova Saldivler İçin Yeni Çalışma

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversiteis Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen Salda Gölünü Koruma ve Kullanma İlkeleri konulu toplantıda konuşan Vali Arslantaş Salda Gölü’nde ziyaretçi kısıtlanması yapılması yolunda çalışma yapıldığını söyledi.
Arslantaş “başta ilimiz olmak üzere ülkemizin en önemli güzelliklerinden olan Salda Gölü’nün korunarak koruma kullanma dengesi içerisinde gelecek kuşaklara en iyi şekilde miras bırakmak için neler yapılması gerekiyor değerlendirmek, görüş alışverişinde bulunmak üzere toplumun tüm kesimlerinden temsilcilerin katılımı ile bir araya geldik. Bu hassas konuda görüş ve düşüncelerini dile getirmek, katkılarını sunmak üzere toplantımıza katılanlara teşekkür etmek istiyorum” dedi.
Arslantaş “siyaset üstü bir yaklaşımla en önemli doğal güzelliklerimizden olan Salda Gölü’müzü çocuklarımıza ve insanlığa doğal haliyle nasıl bırakacağımızı konuşacağız” diye konuştu.
Arslantaş şunları söyledi; “özellikle son yıllarda artan turizm hareketliliği dolayısıyla artan ziyaretçi yoğunluğunun giderek arttığı Salda Gölü ve çevresinde valiliğimiz tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından çok yakın bir koordinasyon içerisinde üst düzeyde çevre hassasiyeti gözetilerek yürütülen açlışamalr kapsamlı bir şekile devam ediyor. Buradaki önceliğimiz yeşille mavinin iç içe olduğu eşsiz turkuazın tonlarıyla görsel şölen sunan Salda Gölü ve çevresinin doğal güzelliğinin korunması ve sonrasında koruma kullanım dengesi içerisinde bölge halkına, Yeşilova ilçemize ve ilimize turizmde hangi katkıları sağlayabileceğine dair çalışmaların yürütülmesini amaçlıyoruz.”
Vali Arslantaş Salda Gölü’nde 81 familyaya ait 301 sucul ve karasal bitki türü olduğu belirlendi, 38 farklı su kuşuna da evsahipliği yapıyor. Özel Çevre Koruma alanı ilan edilmeden önce araçlar sahile kadar giriyordu. Göl suyuyla araçlar yıkanmakta ve beyaz kumlar zarar görmekte idi. Bakanlıkça yaptırılan ahşap bariyerlerle araç girişleri engellendi, göl suyu kalitesinde iyileşme sağlandı. Çöpler düzenli olarak alınıyor. Kaçak yapılar ve bungalovlar kaldırıldı. Atıksuların toplanması için vidanjörler devreye girdi. Mahalli çevre kurulu tarafından bazı kararlar alındı. Salda Gölü’nün bundan sonraki yönetim şeklinde kıyı kenar çizgisinden 400-500 metre mesafeye hiç bir yapının yapılmasına müsade etmiyeceğiz. İhtiyaç birimleri tamamen doğayla uyumlu ahşap malzemeler kullanılarak yapılacak. Bilimsel çalışmaların sonucunda durumu tespit ettikten sonra Ziyaretçi sayısında kısıtlama yapma planlaması içerisindeyiz. Beyaz adalar bölgesine iki kilometre mesafede araç otoparkı yapılacak. Alınan tedbirlerle ciddi bir koruma sağladığımız görülüyor. Tedbirler kademeli olarak her yıl artırılmaya devam edecek. Ziyaretçi taşıma kapasitesinin ve sosyo ekonomik yapının belirlenmesi çalışmalarına da başladık. Alanda bilimsel çalışmalar artırılacak. Seyir terasları kurulacak” ifadelerini kullandı.
Arslantaş’ın konuşmasının ardından katılımcılar Salda Gölü ile ilgili görüşlerini bildirdiler. Toplantıda konuşulanlar rapor haline getirilecek. Toplantıya Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Adem Korkmaz, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri, akademisyenler, göle çevresi olan köylerin muhtarları ile STK temsilcileri katıldı.

gundemburdur Mesut Madan

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Türkiye'nin Maldivleri Salda Gölü'nde Kurban Bayramı Hazırlıkları Tamam!
Bölgesel

Türkiye'nin Maldivleri Salda Gölü'nde Kurban Bayramı Hazırlıkları Tamam!

'Türkiye'nin Maldivleri' olarak bilinen Salda Gölü, Kurban Bayramı'nda ziyaretçilerini turkuaz suları, bembeyaz kumsalları ve doğayla uyumlu tesisleriyle bekliyor.

Salda Gölü'nde Bisiklet Turu ile Çevre Haftası Kutlandı!
Bölgesel

Salda Gölü'nde Bisiklet Turu ile Çevre Haftası Kutlandı!

Burdur'da Çevre Haftası etkinlikleri çerçevesinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü personelleri ve öğrenciler Salda Gölü kenarındaki bisiklet yolunda bisiklet sürdüler.

Nesli Tehlike Altında Olan Kızıl Geyikler Salda Gölü'nde!
Bölgesel

Nesli Tehlike Altında Olan Kızıl Geyikler Salda Gölü'nde!

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından Salda Gölü çevresine 7 kızıl geyik daha bırakıldı.

Salda Gölü'ne Gül Kokulu Bir Yol: Gül Yolu Açıldı!
Bölgesel

Salda Gölü'ne Gül Kokulu Bir Yol: Gül Yolu Açıldı!

Burdur Gölü kenarındaki lavanta bahçeleri, Gül Yolu olarak yeniden isimlendirildi. Gül Yolu, Burdur'un eko turizmine ve ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyor.

Kızıl Geyik, tarlada beslenirken görüntülendi! Salda Gölü kenarına bırakılmıştı
Bölgesel

Kızıl Geyik, tarlada beslenirken görüntülendi! Salda Gölü kenarına bırakılmıştı

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü tarafından Salda Gölü yakınlarına bırakılan 12 kızıl geyikten bir tanesi köylüler tarafından yonca ve pancar tarlasında beslenirken görüntülendi.

Özgür Özel Burdur'da! Tanıtım Toplantısı ve Salda Gölü Sözü
Bölgesel

Özgür Özel Burdur'da! Tanıtım Toplantısı ve Salda Gölü Sözü

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Burdur'da düzenlenen proje ve aday tanıtım toplantısına katıldı. Toplantıda Burdur'da yapılacak projeler tanıtıldı ve Burdur Gölü ve Salda Gölü ile ilgili konuşmalar yaptı.