Burdur

Yeşilova Saldivler İçin Yeni Çalışma

BURDUR Valisi Ali Arslantaş Salda Gölü’nde ziyaretçi kısıtlanması yapılması için çalışıldığını söyledi.

Yeşilova Saldivler İçin Yeni Çalışma

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversiteis Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen Salda Gölünü Koruma ve Kullanma İlkeleri konulu toplantıda konuşan Vali Arslantaş Salda Gölü’nde ziyaretçi kısıtlanması yapılması yolunda çalışma yapıldığını söyledi.
Arslantaş “başta ilimiz olmak üzere ülkemizin en önemli güzelliklerinden olan Salda Gölü’nün korunarak koruma kullanma dengesi içerisinde gelecek kuşaklara en iyi şekilde miras bırakmak için neler yapılması gerekiyor değerlendirmek, görüş alışverişinde bulunmak üzere toplumun tüm kesimlerinden temsilcilerin katılımı ile bir araya geldik. Bu hassas konuda görüş ve düşüncelerini dile getirmek, katkılarını sunmak üzere toplantımıza katılanlara teşekkür etmek istiyorum” dedi.
Arslantaş “siyaset üstü bir yaklaşımla en önemli doğal güzelliklerimizden olan Salda Gölü’müzü çocuklarımıza ve insanlığa doğal haliyle nasıl bırakacağımızı konuşacağız” diye konuştu.
Arslantaş şunları söyledi; “özellikle son yıllarda artan turizm hareketliliği dolayısıyla artan ziyaretçi yoğunluğunun giderek arttığı Salda Gölü ve çevresinde valiliğimiz tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından çok yakın bir koordinasyon içerisinde üst düzeyde çevre hassasiyeti gözetilerek yürütülen açlışamalr kapsamlı bir şekile devam ediyor. Buradaki önceliğimiz yeşille mavinin iç içe olduğu eşsiz turkuazın tonlarıyla görsel şölen sunan Salda Gölü ve çevresinin doğal güzelliğinin korunması ve sonrasında koruma kullanım dengesi içerisinde bölge halkına, Yeşilova ilçemize ve ilimize turizmde hangi katkıları sağlayabileceğine dair çalışmaların yürütülmesini amaçlıyoruz.”
Vali Arslantaş Salda Gölü’nde 81 familyaya ait 301 sucul ve karasal bitki türü olduğu belirlendi, 38 farklı su kuşuna da evsahipliği yapıyor. Özel Çevre Koruma alanı ilan edilmeden önce araçlar sahile kadar giriyordu. Göl suyuyla araçlar yıkanmakta ve beyaz kumlar zarar görmekte idi. Bakanlıkça yaptırılan ahşap bariyerlerle araç girişleri engellendi, göl suyu kalitesinde iyileşme sağlandı. Çöpler düzenli olarak alınıyor. Kaçak yapılar ve bungalovlar kaldırıldı. Atıksuların toplanması için vidanjörler devreye girdi. Mahalli çevre kurulu tarafından bazı kararlar alındı. Salda Gölü’nün bundan sonraki yönetim şeklinde kıyı kenar çizgisinden 400-500 metre mesafeye hiç bir yapının yapılmasına müsade etmiyeceğiz. İhtiyaç birimleri tamamen doğayla uyumlu ahşap malzemeler kullanılarak yapılacak. Bilimsel çalışmaların sonucunda durumu tespit ettikten sonra Ziyaretçi sayısında kısıtlama yapma planlaması içerisindeyiz. Beyaz adalar bölgesine iki kilometre mesafede araç otoparkı yapılacak. Alınan tedbirlerle ciddi bir koruma sağladığımız görülüyor. Tedbirler kademeli olarak her yıl artırılmaya devam edecek. Ziyaretçi taşıma kapasitesinin ve sosyo ekonomik yapının belirlenmesi çalışmalarına da başladık. Alanda bilimsel çalışmalar artırılacak. Seyir terasları kurulacak” ifadelerini kullandı.
Arslantaş’ın konuşmasının ardından katılımcılar Salda Gölü ile ilgili görüşlerini bildirdiler. Toplantıda konuşulanlar rapor haline getirilecek. Toplantıya Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Adem Korkmaz, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri, akademisyenler, göle çevresi olan köylerin muhtarları ile STK temsilcileri katıldı.

gundemburdur Mesut Madan

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Milletvekili Özçelik açıkladı Artık ücretsiz
Bölgesel

Milletvekili Özçelik açıkladı Artık ücretsiz

Salda Otoparkına giriş ücreti var mı? AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur'un turizm değeri Salda Gölü'nde araç otopark girişlerinin ücretsiz olduğunu açıkladı.

Burdur Yeşilova Nerede ? İşte konumu ve dahası
Yaşam

Burdur Yeşilova Nerede ? İşte konumu ve dahası

Burdur'un Yeşilova ilçesinin tarihçesi, konumu, değer katan yerleri ve diğer tüm bilgiler yazımızda bulabilirsiniz.

Salda'nın kaderini için hayati öneme sahip projenin açılış töreni yapıldı

Salda'nın kaderini için hayati öneme sahip projenin açılış töreni yapıldı

Burdur Valisi Ali Arslantaş'ın da katılımıyla 1. Uluslararası Yeşilova - Salda geri dönüşüm, çevre ve sanat çalıştayı açılış töreninin ardından başladı.

Kara Leylekler Yıllar Sonra Salda Gölünde
Bölgesel

Kara Leylekler Yıllar Sonra Salda Gölünde

Doğallığın göstergesi, Kara Leylekler yeniden Salda Gölüne geldiler...

Bayram Tatilinde Salda Gölü Doldu Taştı Ziyaretçiler Hayran Kaldı
Bölgesel

Bayram Tatilinde Salda Gölü Doldu Taştı Ziyaretçiler Hayran Kaldı

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nde yaz sezonunun başlamasıyla birlikte ziyaretçi yoğunluğu da başladı. Ziyaretçiler gölün güzelliğine hayran kaldı.

Dünyada Sadece Salda'da Bulunuyor
Bölgesel

Dünyada Sadece Salda'da Bulunuyor

TÜRKİYE'nin Maldivleri olarak tanınan ve 15 Ekim'den itibaren koruma amaçlı Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatılan Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nde bulunan sığırkuyruğu bitkisinin iki türü, koruma altına alındı.