Yıkılan binaların yapımında kusuru olanlar hesap verecek

Büyük yıkım yaşanan deprem sonrası Bakan Bekir Bozdağ, "İhmali, kusuru olanlar ve deprem sonrası ortaya çıkan yıkımlar nedeniyle sorumlu olanların tespit edilmesi ve yargı önünde hesap vermesi sağlanacaktır" dedi.

Yıkılan binaların yapımında kusuru olanlar hesap verecek

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, binlerce insanı hayattan kopardı.

Her iki depremde ayrıca 7 bine yakın bina yıkıldı.

Adalet Bakanı konuştu: Hesap verecekler

Binaların raporlamalarına başlanırken, deprem bölgesi Diyarbakır’da bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, enkaza dönen binalarla ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Diyarbakır Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) konuşan Bozdağ, binaların yapımında sorumlu olanların hukuk önünde hesap vereceğini dile getirdi.

Bozdağ, şunları söyledi:

Adli tahkikat başlatıldı

Depreme maruz kalan tüm illerimizdeki cumhuriyet başsavcılıkları bu binalar ve bu binaları yapanlarla ilgili, sorumluluğu olanlarla ilgili adli tahkikatlar başlatılmıştır. İhmali, kusuru olanlar ve deprem sonrası ortaya çıkan yıkımlar nedeniyle sorumlu olanların tespit edilmesi ve yargı önünde hesap vermesi sağlanacaktır. Şu anda tüm cumhuriyet başsavcılıklarımız harekete geçmiştir. Canlarımızı kurtarmak için seferberlik içerisindeyiz. Kusuru, ihmali olan her kim varsa onların üzerine gidilecek. Onlar yargı önüne çıkarılacak, hukuk önünde hesap vermeleri sağlanacaktır. Herhangi bir kişinin görmezden gelinmesi söz konusu olmayacaktır. Kim olursa olsun, hepsinin üzerine sonuna kadar gidilecektir. Mahkemelerimiz gereklerini takdir edeceklerdir. Biz de takipçisi olacağız.

"Fırsatçılar için gerekli hukuksal girişimler yapılacak"

Fırsatçılarla ilgili de denetimlerin sürdüğünü aktaran Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:

Bu dönemde fırsatçılar türedi. İnsanlarımızın bu acı zamanında fiyatları fahiş artıranlardan tutun da ahlak ve hukukla bağdaşmayan usul ve yöntemlerle buradan gayrimeşru kazanç elde etmek isteyenleri de görüyoruz. İlgili yetkililer, böylesi bir zamanda gayrimeşru kazanç sağlayanlar için gerekli hukuksal girişimleri yapacaklar. Bunların sayısı az ama vatandaşlarımızı rahatsız ediyorlar.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Deprem soruşturmasında 54 kişi tutuklandı
3. Sayfa

Deprem soruşturmasında 54 kişi tutuklandı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan binalarla ilgili yürütülen soruşturmada 54 kişinin tutuklandığını duyurdu.

Kızılkaya Belediyesi iftar sofrasına misafir oldular
Bölgesel

Kızılkaya Belediyesi iftar sofrasına misafir oldular

Burdur'un Bucak İlçesine bağlı Kızılkaya Beldesi'nde düzenlenen iftar yemeği bolluk ve bereket içerisinde yapılmaya devam ediliyor.

4 gün önce taşınmıştı; Evi yıkıldı 47 yakınını kaybetti
Bölgesel

4 gün önce taşınmıştı; Evi yıkıldı 47 yakınını kaybetti

4 gün önce taşındığı evinde depreme yakalanan ve 47 yakınını kaybeden yüzde 42 engelli İbrahim Ezici, yaşadığı acıları Burdur'da unutmaya çalışıyor.

Buzlanan yol trafiğe kapandı
Bölgesel

Buzlanan yol trafiğe kapandı

Burdur - Antalya karayolu kar yağışından sonra oluşan buzlanma nedeniyle trafiğe kapatıldı, yolda uzun araç kuyruğu oluştu.

MAKÜ, Olağanüstü Dönemlerde Doğru Habercilik Paneli’ne Katıldı
Bölgesel

MAKÜ, Olağanüstü Dönemlerde Doğru Habercilik Paneli’ne Katıldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından “Medya Etiği Bağlamında Olağanüstü Dönemlerde Doğru Habercilik Paneli” düzenlendi.

Avusturya Federal Tarım Bakanı Merkez Birliğini Ziyaret Etti
Bölgesel

Avusturya Federal Tarım Bakanı Merkez Birliğini Ziyaret Etti

Avusturya Federal Tarım Bakanı Norbert TOTSCHNIG, beraberindeki heyet ile birlikte 28 Mart tarihinde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğini ziyaret etti.