Baharın müjdecisi olarak kabul edilen Nevruz, Yozgat’ta hava muhalefeti sebebiyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu’nda kutlandı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gülşah Halıcı, "Türk Kültüründe Nevruz" konulu konferans verdi.
Nevruz’un Türk dünyasında ve Anadolu’da yüz yıllardır Türk kültürüne özgü özelliklerle kutlandığını söyleyen Halıcı, “Nevruz milli birliğin ve beraberliğin sağlanmasında etkili olan kültür değerlerimizin en başında gelmektedir. Çok geniş coğrafyada, her çeşit din, dil, ırk ve kültüre sahip uluslar bu bayramı kutlayıp devam ettirmektedir” dedi.
Nevruz’un doğanın canlanması olarak adlandırıldığını söyleyen Halıcı, “Her çağda doğadaki mevsimlerin ve toprağın görünüşündeki değişiklikler insanları oldukça etkilemiştir. Tarihin ilk topluluklarından beri ay, mevsim, yıl gibi değişiklikler törenlerle kutlanmıştır. Tarihin en eski çağlarından beri Türkler, baharın gelişini bayram olarak nitelemişle, kıştan sonra canlanan doğanın sevinçle karşılandığı şenlikler düzenlenmiştir” şeklinde konuştu.
Programa, Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Uşak'ın Eşme ilçesine atanan Kaymakam Mustafa Görmüş, Vali Ergün'ü makamında ziyaret etti.
Feke Belediye Başkanı Cömert Özen, pazarda esnaf ve vatandaşlara aşure ikramında bulundu.
Denizli'nin Tavas ilçesinde kaybolan ve 5 gündür kendisinden haber alınamayan 25 yaşındaki Muhammet Çıralı'nın cansız bedeni, Aydın'ın Kuyucak ilçesinde bulundu.
Elazığ Belediyesi, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonrasında üniversite tercihi yapacak adaylara yönelik iki ayrı noktada ücretsiz tercih ve danışmanlık hizmeti sunuyor.
Karşıyaka, geçtiğimiz sezon Elazığspor formasıyla play-off şampiyonluğu yaşayan kaleci Hakan Cambazoğlu ile prensip anlaşmasına vardı.
Elazığ Hipodromu, son yıllarda üstlendiği sosyal sorumluluk projeleriyle şehre değer katıyor. Atla Terapi Merkezi, engelli bireyler için empati parkuru, tiyatro sahnesi ve piknik alanlarıyla vatandaşlara hizmet sunuyor.
Yorumlar (0)