Yozgat

Yozgat'ta Nasrettin Hoca Ruhunu Taşıyan Ertuğrul Kapusuzoğlu

Yozgat'ta, Nasrettin Hoca kılığına giren emekli öğretmen Ertuğrul Kapusuzoğlu, market arabasından yaptırdığı maket eşeğiyle cadde ve sokaklarda gezerek, Türk mizahının en büyük nüktecisi Nasrettin Hoca'yı gelecek kuşaklara aktarmaya çalışıyor.

Yozgat'ta Nasrettin Hoca Ruhunu Taşıyan Ertuğrul Kapusuzoğlu

YOZGAT (İHA) - Yozgat'ta, Nasrettin Hoca kılığına giren emekli öğretmen Ertuğrul Kapusuzoğlu, market arabasından yaptırdığı maket eşeğiyle cadde ve sokaklarda gezerek, Türk mizahının en büyük nüktecisi Nasrettin Hoca'yı gelecek kuşaklara aktarmaya çalışıyor.
Yozgat'ta 68 yaşındaki emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Ertuğrul Kapusuzoğlu, insanları güldüren ve düşündüren Nasreddin Hoca'yı vatandaşlara ve çocuklara tanıtmak ve bu kültürü yaşatmak için büyük çaba harcıyor. Alışveriş arabası, kumaş ve deriden yaptırıp "Alakaçan" adını verdiği maket eşeği ile Nasrettin Hoca kıyafeti giyerek cadde ve sokaklarda dolaşan Kapusuzoğlu, vatandaş ve çocuklarla buluşup ünlü Türk mütefekkiri ile ilgili fıkraları anlatıyor.
Kapusuzoğlu’na vatandaşlar yoğun ilgi gösterip fotoğraf çektirirken, maket eşeğe de çocuklar binip gezme imkanı buluyor.

“Nasrettin Hoca’yı dünyaya tanıtacağım”
Nasrettin Hoca’yı Yozgat’ın dışında Türkiye’de ve dünyada tanıtacağını söyleyen Ertuğrul Kapusuzoğlu, “Nasrettin Hoca tesadüfen doğmuş, oluşturulmuş bir karakter değil. Ben 30 sene lisede öğrencilerimle sahneye koydum, 20 sene önce de Ankara Gazi Üniversitesi’nde Nasrettin Hoca’yı sahneye koydum ama artık öğrencilerim yok. Ben de bunu tek kişilik oyuna düşürmeye karar verdim, epeyce de bunu sahneledim ve oynadım. Tabi ki Yozgat bundan faydalanacak, Türkiye de tanıyacak ama ben dünyada da en kısa zamanda Nasrettin Hoca oyununu oynayacağım. Nasrettin Hoca Türk ve dünya mizahının da güneşidir. Kendisi sadece gülünecek, komik bir adam değil o bir kaymakam, belediye başkanı, müftü ve atabeydir, öğretmendir. Çocuklar kısmında evet gülmeceler var ama büyüklere oynarken düşündürmeler var, onu tanımamız lazım” dedi.

“Nasrettin Hoca’da büyük dersler, güzellikler var”
Alışveriş sepetinden yapıp adını “Alakaçan” koyduğu maket eşeğine vatandaşların ilgi gösterip fotoğraf çektirdiğini ve çocukların eşeğe bindiğini de söyleyen Kapusuzoğlu, “Nasrettin Hoca’yı yürütmekte zorladık onun için bir alışveriş sepetini üstünden kestik ve Alakaçan’ı yaptık. Bu beni çok yordu, şimdi de ikinci bir eşek yapıyoruz, birincisi Yozgat’ta kalacak ikincisiyle biz Ankara’dan başlayıp Türkiye’yi gezeceğiz. Kesinlikle iddialıyım Nasrettin Hoca’yı dünyaya tanıtacağım. Onu sevmemek mümkün değil ve her Türk vatandaşının Nasrettin Hoca’yı kesinlikle tanıması lazım. Onda bize çok büyük dersler ve güzellikler var. Her şeyi ile Nasrettin Hoca bizim, sahip çıkmalıyız” şeklinde konuştu.

“Çocuklarımıza kültürümüzü öğretiyor”
Cumhuriyet Meydanı’nda çocuğunu maket eşeğe bindiren vatandaşlardan İsmail Bozdemir ise, “Çok güzeldi, çocuklarımıza geçmişimizi ve göreneklerimizi öğretiyor. Çocuklar da mutlu oluyor, Nasrettin Hoca’yı, kültürümüzü tanımış oluyorlar. Bizim çok hoşumuza gitti” ifadelerine yer verdi.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Yenişehir Belediyesinden çocuklara tatil hediyesi
Etkinlik

Yenişehir Belediyesinden çocuklara tatil hediyesi

Mersin’in merkez ilçe Yenişehir Belediyesi, okulların ara tatile girmesiyle birlikte çocukları tiyatro oyunlarıyla buluşturdu.

(Özel) Bisiklete ters binen adam konuştu İlham kaynağım Nasrettin Hoca
Yaşam

(Özel) Bisiklete ters binen adam konuştu İlham kaynağım Nasrettin Hoca

Akan trafikte ters bindiği bisikletiyle yolculuk yapan Yusuf Güler’in görüntüsü, birçok sosyal medya hesabından paylaşılmıştı. Nasrettin Hoca’dan ilham aldığını söyleyen Güler, “6 yaşımda bisikleti ters sürmeyi öğrendim. İlham kaynağım Nasrettin Hoca oldu” dedi.

Nasreddin Hoca Anma Günleri geldi çattı
Etkinlik

Nasreddin Hoca Anma Günleri geldi çattı

Konya’nın Akşehir İlçe Belediyesi tarafından düzenlenen Nasreddin Hoca Anma Günleri “Sabahın Seherinde Nasreddin Hoca’dan Esintiler” etkinliği ile başladı.

GÖLE MAYA ÇALMAK NE DEMEK? YA TUTARSA…
Yaşam

GÖLE MAYA ÇALMAK NE DEMEK? YA TUTARSA…

YA TUTARSA… Geçenlerde Eskişehir’e bir gezinti düzenleyerek orada “Göle maya çalan Nasrettin Hoca” heykelinin yanında bir resim çektirmiş ve “ Ya tutarsa diye, bu günlerde hep göle maya çalıyoruz.

Bucak'ta Sünnet Şöleni Heyecanı Başladı! Kayıtlar Açıldı!
Bölgesel

Bucak'ta Sünnet Şöleni Heyecanı Başladı! Kayıtlar Açıldı!

Bucak Belediyesi'nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği ve bu yıl 33. kez düzenlenecek olan ücretsiz Sünnet Şöleni ve Keşkek Festivali için kayıtlar başladı. Kayıt ve detaylı bilgi için tıklayın!

Geleneksel çocuk oyunları etkinliği Kars'ta renkli görüntülere sahne oldu
Bölgesel

Geleneksel çocuk oyunları etkinliği Kars'ta renkli görüntülere sahne oldu

Kars’ta Fiziksel Etkinlik Oyunları ve yarışmaları yapıldı.