Burdur / Ağlasun

1200 kişinin çalıştığı Ağlasun Mamak'ta çilek üreticileri kan ağlıyor

Türkiye’de üreticilik (tarım) Devlet tarafından teşvik edilmekte ve desteklenmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı illerdeki ilgili kurumlarla her zaman üreticinin yanında olmak için adeta seferberlik ilan etmiştir.

1200 kişinin çalıştığı Ağlasun Mamak'ta çilek üreticileri kan ağlıyor

Türkiye’de üreticilik (tarım) Devlet tarafından teşvik edilmekte ve desteklenmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı illerdeki ilgili kurumlarla her zaman üreticinin yanında olmak için adeta seferberlik ilan etmiştir.
Hatta zaman zaman coğrafi işaretlerle yörede üretilen tarım ürünlerini koruma altına alırken iç piyasa ve ihracat kapılarınıda aralayarak üreticinin elinden tutmuştur.

 

BİR DOKUNDUK BİN AH İŞİTTİK.

Şöyleki;
1-Mamak toprağının adeta altın gibi kıymetli ve bereket fışkırmakta olduğunu öğrendik. Allah’ın büyük bir lütfu olmalı ki, Mamak toprağı çilek sektörü için arayıp da bulmakta zorluk çektiğiniz çok önemli bir hazine gibidir.
2- Ama Mamak’ta sektör can çekişmektedir. Büyük heveslerle ürettikleri onlarca milyon çilek fidesi üreticileri adeta kan ağlamaktadır.
3- AKEDAŞ’ın ilgili müdürü (şimdi Isparta’da) üreticiler için söz verdiği birkaç trafoyu bile kurmaktan kaçmıştır. Adeta çilek üreticileri kendi kaderlerine terk edilmiştir.
Transformatör (trafo) Nedir? - Elektrikde4- 400 KW'lık iki yada üç adet trafonun kurulmamasıyla Mamak çilek üreticileri jeneratörlerle vaziyeti kurtarmaya çalışmış olsalarda sonuç hüsran olmuştur. Çilek seraları böylelikle sondajlardan su temini sürekli ve yeterli olmayınca çilek üretiminde sıkıntılı bir süreç yaşanmıştır.
5- O nedenle ortalama 7 milyon liraya kurulacak iki adet trafonun çok acil olarak devreye sokulması gerekmektedir.

MAMAK TÜRKİYE'NİN ÇİLEK ÜRETİM MERKEZİDİR

ARDCHANNEL Portfolio: Stock Photos, Vectors, Video, Audio | Depositphotos
Eğer yapımı yeni tamamlanan Mamak Göletinde bu yıl doluluk oranı %90’lara ulaşırsa Hisarköy Göleti ile su sorunu önemli ölçüde giderilmiş olacaktır. Yeterki AKEDAŞ birkaç senedir kurum sözü verdiği 2 yada 3 adet 400 KW’lık trafoyu geciktirmeden kursun.
Sayıları iki elin parmaklarının iki katını geçmeyen ama yılda 20 milyona yakın çilek fidesi üreten babayiğitler yalnız kalmaz ve Devlet baba yanlarında olursa üretim artışı katlanacağı gibi Devletimizde alacağı vergilerle milli bütçeye katma değer kazandıracaktır.
MAMAK’TA ÇİLEK FİDESİ ÜRETİMİ DEMEK;
1- Her yıl 1200 kişiye (aileye) ekmek kapısı demektir. Zira Ağlasun dışından Bucak, Antalya, Isparta ve çevre köylerden hergün taşınan 1200 kişinin yöreye bilhassa Mamak ve Ağlasun’a kazandırdığı ekonomik katkının büyüklüğü tartışılmaz bir gerçektir.
Çilek - VikipediOrtalama 70-80 kuruşa maledilen bir çilek fidesinin iki liradan iç piyasaya sürülmesi demek Mamak ve Ağlasun’a en azından 35-40 milyon lira ekonomik girdi demektir.
Eğer elektrik sorunu çözülürse ve göletlerdeki doluluk oranı yakalanırsa Mamak’ta çilek üretiminin katlanmaması hiçte zor olmadığını buradan siz değerli kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.
2-Mamak çilekçiliği Türkiye’de çok önemli bir yer edinmişken bu yıl çözüm odaklı sorunlar yüzünden zarar üstüne zarar yaşamıştır.
Zira çilek üreticileri ürettikleri fidelerin yarısını sadece 50 kuruştan (yani zararına) satmak zorunda kalmışlardır.
3-Eğer 2023 tedbirleri şimdiden alınmazsa çilek üretimi büyük oranda azalacak ve 1200 işçi yerine 500-600 kişinin çalıştığı bir daralma yaşayacaktır. O nedenle Devletimizin büyük önem verdiği istihdam politikası Mamak’ta sekteye uğramış olacaktır.
Biz inanıyoruz ki, Burdur’un çok önemli etkili ve yetkilileri Mamak çilek üreticilerinin yanında olacak ve seslerine kulak vereceklerdir.

SEKTÖR DUAYENLERİ İÇİN NİÇİN ÇİLEK HALİ KURULAMAZ?

Hergün 1200 Kişinin Çalıştığı Mamak /Ağlasun'da Çilek Üreticileri Kan Ağlıyor

Marketlerde kilosu 20 ile 90 lira arasında satılan çilek için Mamak çilek fidesi üreticileri Devletimiz bizim yanımızda olursa ve elimizden tutarsa çilek fidesi üretimimizi meyveye dönüştürmek ve yüzlerce milyon katma değer ortaya koymak istiyoruz derlerken tek istedikleri bir şey var: HAL...
Mamak’lılar 3800 m2'lik bir yerinde HAL kurulması için Devletin ellerinden tutmasını beklediklerini dinledik.
4 milyon liraya inşaa edilecek "ÇİLEK HALİ"nin ilk katı çilek üreticilerine, ikinci katıda düğün vd. sosyal aktiviteler için düşünülmektedir.
Projesinin bile hazır edildiği HAL inşaatının başlaması için Mamak’lılar Devletin ilk adımı atmasını beklerlerken kendilerinden istenen katkıdan da çekinmeyeceklerini ifade ettiler.

SONUÇ:

Ağlasun Sırma Su Fabrikasının kapanma kararından sonra yeni bir ekonomik kayıp yaşamak istemiyorsa rahmetli Demirel’in ifade ettiği gibi; “SORUNLAR ÇÖZÜLMEK İÇİN VARDIR” diyoruz ve bundan böyle yaşanacak gelişmelerinde yakın takipçisi olacağımızı Mamak’lılar ve Ağlasun’lulara söz veriyoruz.

NOT: Çilek seralarına araç giriş ve çıkışlarının adeta imkansız hale geldiği yaklaşık 50 km’lik yolun çağıllanması sözünü veren Burdur İl Özel İdaresi Genel Sekreteri değerli insan Sayın Asım Ertilav’a da Mamak’lı çilek üreticileri adına teşekkür ediyoruz.

Küreselakdeniz

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Çilek üreticileri için 7 trafo yatırım programında
Bölgesel

Çilek üreticileri için 7 trafo yatırım programında

Burdur'un 'Ağlasun ilçesine bağlı Mamak köyünde çilek üreticileri kan ağlıyor' haberiyle ilgili Burdur Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden açıklama geldi.

MHP Burdur A. Adayları Bucak'ta; Başkan Meçikoğluna ziyaret
Bölgesel

MHP Burdur A. Adayları Bucak'ta; Başkan Meçikoğluna ziyaret

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Burdur İl ve Bucak İlçe yönetimi ile başkanları, beraberinde MHP Burdur Milletvekili A. Adayları ile birlikte Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığını ziyaret etti.

Bucak'ta bay bayan personel alınacak! İşte detaylar
Eleman İlanı

Bucak'ta bay bayan personel alınacak! İşte detaylar

Burdur'un Bucak ilçesinde faaliyet göstermekte olan Duranlar Süt San. Tic. A.Ş.'de çalıştırılmak üzere eleman alınacaktır.

Burdurlu Hattat Kayışzade Memleketi Burdur’da Anıldı
Bölgesel

Burdurlu Hattat Kayışzade Memleketi Burdur’da Anıldı

Burdurlu Hattat Kayışzade Hafız Osman Nuri Efendi 129’uncu ölüm yıldönümünde memleketi Burdur’da anıldı.

MAKÜ’de Ramazan ve Dayanışma Konferansı
Bölgesel

MAKÜ’de Ramazan ve Dayanışma Konferansı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) İlahiyat Fakültesi ile Burdur Sivil Toplum Kuruluşları iş birliği ile ‘Ramazan ve Dayanışma Konferansı’ düzenlendi.

Burdur'da bir ilk oldu; Bucak Belediyesine sıfır atık genel belgesi
Yerel Yönetim

Burdur'da bir ilk oldu; Bucak Belediyesine sıfır atık genel belgesi

Burdur’da Sıfır Atık Genel Belgesini Almaya Hak Kazanan İlk Belediye Bucak Belediyesi oldu. Sıfır Atık Genel Belgesi Bucak Belediye Başkanı Emrullah ÜNAL’a makamında verildi.