Antalya

Akdeniz Ziraat Fakültesi Yeni Satış Yerı Hizmette

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi çiftliğinde ve seralarında üretilen ürünlerin satışının yapıldığı Yeni Satış Yeri Açılışı gerçekleştirildi.

Akdeniz Ziraat Fakültesi Yeni Satış Yerı Hizmette

ZİRAAT FAKÜLTESİ YENİ SATIŞ YERİ
HİZMETE AÇILDI
Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi çiftliğinde ve seralarında üretilen ürünlerin satışının yapıldığı Yeni Satış Yeri Açılışı gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi çiftliğinde ve seralarında üretilen ürünlerin satışının yapıldığı satış mağazası fakültenin arkasındaki yeni yerine taşındı. Yeni Satış Yeri Açılışına Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Toker, Prof. Dr. Şükrü Özen, Genel Sekreter Ali Evren İmre, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Hüseyin Çancı, Doç. Dr. Demir Özdemir, farklı fakülte dekanları, akademisyenler ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Sümer Ezgü de katıldı.

Kurdele kesimi ile gerçekleştirilen açılışın ardından Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Karacaören’in bas gitar dinletisiyle kokteyl gerçekleştirildi.

YEREL ÜRETİMİ DESTEKLEMEK ADINA ÖNEMLİ BİR ADIM

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Bu yeni satış noktası, Ziraat Fakültemizin akademisyenlerinin, çalışanlarının ve öğrencilerinin emeğiyle üretilen sağlıklı ve taze ürünlerin, siz değerli öğrencilerimiz ve personelimiz için daha erişilebilir hale getirilmesi amacıyla açılmıştır. Burada, Ziraat Fakültemizin özenle yetiştirdiği meyve, sebze, süt ürünleri ve daha birçok sağlıklı alternatifi bulabileceksiniz.

Ancak bu sadece bir satış yeri değil, aynı zamanda Ziraat Fakültemizin ürünlerinin tanıtımı ve desteklenmesi için bir platformdur. Bu noktada, hem sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek hem de yerel üretimi desteklemek adına önemli bir adım atmış bulunuyoruz.” dedi.

ET VE DONDURMA ÜRETİMİ DE PLANLANIYOR

Rektör Özkan, “2024 yılı içerisinde de dondurma ve büyükbaş hayvan et üretim tesisimizi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Yaz sıcaklarının etkisini Ziraat Fakültemizin ürettiği sağlıklı ve güvenli dondurmalarla bir nebze hafifletebiliriz diye düşünüyorum. Özellikle çocuklarımız için bu habere çok sevindim diyebilirim. Et üretim tesisi de büyük bir proje. Hayata geçirdiğimiz takdirde şu an için 90 çeşit ürün yelpazesine sahip olan satış ofisimiz sizlere çok daha fazla sağlıklı ürün sunabilecek.

Böylece hem sizler hem de üniversitemiz kazanacak. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen Ziraat Fakültesi Dekanlığımıza, akademisyenlerimize, personelimize ve öğrencilerimize teşekkür etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

GÜNLÜK BİNİN ÜZERİNDE TÜKETİCİYE ULAŞIYOR

Kokteyl sonrası konuşan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, “Üniversitelerin en temel görevleri arasında eğitim, öğretim ve araştırma yanında toplumsal katkı da yer almaktadır. Biz bu bağlamda burada ürettiğimiz ürünleri Antalyalı tüketicilerle buluşturuyoruz. Özellikle Ziraat Fakültesi ürünü olduğu için büyük bir güven duyulduğundan dolayı şu anda günlük bin kişiye yakın müşteri potansiyeline ulaşmış durumdayız. Amacımız daha fazla üretim yaparak bu sayıyı daha fazla artırabilmek.” dedi.

MİLLİ TARIMIMIZ BİZİM TÜRKÜLERİMİZ GİBİ ÇOK DEĞERLİ

Türk Halk Müziği Sanatçısı Sümer Ezgü de “Mustafa hocamız beni davet etti ben severek geldim çünkü tarıma çok değer veriyorum. Milli tarımımız bizim türkülerimiz gibi çok değerli. Mücevher kutusu içerisinde getirdim. Trabzon’dan Fatih Çolak isminde bir arkadaşımız özveriyle ata tohumları üretiyor. Türkiye’nin her yerine gönderiyor bana emanet etti bunu. İçinde 18 tane farklı ata tohumu var.

Herkes kendi bölgesinde bu tohumları dikerse bölgeye daha fazla katkısı olur diye düşünüyoruz. Bunu sayın Rektörümüze ben emanet ediyorum. Ziraat Fakültemizde çok güzel ürünler verecektir bununla birlikte.” şeklinde konuştu.

ATA TOHUMLARI HEM ÜNİVERSİTEMİZ HEM TÜRKİYE İÇİN ÇOK KIYMETLİ

Ata tohumları için teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Sümer Ezgü’nün kalbimizde ve ülkemizde yeri başka. Çok kıymetli verdiğiniz hediye hem üniversitemiz için hem Türkiye için kültürümüz için özellikle. İnşallah tohumlardan elde edeceğimiz ürünleri size göndereceğiz.” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından çiçek takdimi yapıldı.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 2
  BEĞENDİM
 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Ata Tohumu Mucice Buğday dekarda verimi ne kadar
Bölgesel

Ata Tohumu Mucice Buğday dekarda verimi ne kadar

Ayazini köyünde yaşayan çiftçi Murat Şahin, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da arazisine geçmişi 7 bin yıl öncesine kadar dayandığı bilinen ata buğdayı ekti. Şahin’in ektiği ata buğdaylarının boyu 2 metreye yaklaşırken, hasat dönemi ise beklenenden çok fazla bir verimle gerçekleşti.

Başkan Çerçioğlu ve Başkan Arıkan Esnaf Ziyaretinde
Bölgesel

Başkan Çerçioğlu ve Başkan Arıkan Esnaf Ziyaretinde

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Ata Tohumlarından üretilen fidelerin dağıtımını Söke’de gerçekleştirdi.

12 bin yıllık ata tohumuna gelecek nesil için gözü gibi bakıyor
Yaşam

12 bin yıllık ata tohumuna gelecek nesil için gözü gibi bakıyor

Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde dedelerinden kalan mesleği devralan genç çifti, 12 bin yıllık ata tohumu siyez buğdayını “Alişan İle Hayata Gülümse” programında anlattı.

Burdur'da ata tohumu hasadı yapıldı
Bölgesel

Burdur'da ata tohumu hasadı yapıldı

Burdur Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle başlatılan "Ata Tohumu Ata Toprağı ile Buluşuyor" projesi kapsamında hasat yapıldı.

Ata Tohumu Ata Toprağı İş Birliği: Karakılçık Buğdayı Hasat Dönemi Başladı
Yerel Yönetim

Ata Tohumu Ata Toprağı İş Birliği: Karakılçık Buğdayı Hasat Dönemi Başladı

Burdur Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle başlatılan 'Ata Tohumu Ata Toprağı ile Buluşuyor' projesinde hasat dönemi başladı. İşte detaylar...

Antalya'da ata tohumlarıyla çiftçilere verimli destek!
Yerel Yönetim

Antalya'da ata tohumlarıyla çiftçilere verimli destek!

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yerelden kalkınma projeleri çerçevesinde çiftçilere hibe ettiği ata tohumları boy verdi.