BTB Başkanı Gündüzalp açıkladı Kırsal ve Üretici Yok Sayılamaz!

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, "Kırsal ve Üretici Yok Sayılamaz!" dedi.

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, yüce Türk milletinin 14 Mayıs 2023 tarihinde, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem milletvekili genel seçimleri için sandığa gideceğini ancak, Burdur ekonomisi için hayati derecede önemli bir yere sahip olan hayvancılık ve tarım alanında, Burdur milletvekili adaylarının bir çoğunun şuana kadar herhangi bir tarım/hayvancılık projesini kamuoyuyla paylaşmadığının altını çizdi.

Ekonomisinin %70’i tarım ve hayvancılık faaliyetine dayalı, kültür mantarı, Rezene, Anason, Haşhaş, sera, balık ve süt üretimiyle Türkiye’de ilk 10 içerisinde olan Burdur’un bu başarısının yadsınamaz bir gerçek olduğunu, bu başarıyı daha da artırmak için tarım ve hayvancılık projelerinin ön plana çıktığını ifade eden Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, yaklaşık 1 hafta önce 1 milletvekili adayı haricinde, diğer milletvekili adaylarından, Burdur tarım ve hayvancılığına yönelik şuana kadar herhangi bir proje açıklamasında bulunmadıklarını ifade etti.

Türkiye’de ekonomik girdi maliyetlerinden ve ayağı yere basan politikaların uygulanamamasından dolayı, tarım ve hayvancılığın arzulanan düzeye ulaşamadığını, hayvancılığın küçük aile işletmelerinden oluştuğunu, arazilerin dağınık ve parçalanmış olmaları, gerek tarımı gerekse hayvancılığa olumsuz yönde etkilediğini aktaran Gündüzalp, “Teknolojik gelişmelerin tam olarak yaygınlaştırılamaması nedeniyle tarım ve hayvansal üretimde verim düşmekte, maliyetler giderek yükselmektedir. Ayrıca doğal kaynağımız olan toprak, yeterince korunamamakta, tarım arazileri yapılaşmaya açılmaktadır” dedi.

Günümüzde gıdanın, önemli bir sermaye birikim yolu haline geldiğini vurgulayan Gündüzalp, “İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan gıda ve tarım stratejik öneme sahip. Bu nedenle yerli ve milli üretimi artırmak ve dışa bağımlılıktan ülkemizin önceliğidir. Tarımda sektörel sorunların çözülmesi, kırsalda yaşam standardının yükseltilmesi, kadın ve genç nüfusun üretime teşvik edilmesi zorunluluk haline gelmiştir.” şeklinde konuştu.

Tüm bu gıda, tarım gerçeğinin çok net bir şekilde bütün çıplaklığıyla göz önünde bulunduğunu aktaran Gündüzalp, şu şekilde konuştu: “Gerek küresel gerek ülke geneli, bölgemiz ve Burdur'umuzda ortada iken, partilerin ve milletvekili adaylarının yürüttükleri seçim kampanyasında tarım ve hayvancılık konularını yeterince dile getirmemeleri, yoğunlaşmamaları üyelerimizi, üreticilerimizi üzmektedir. Borsa üyelerimiz, ilimizdeki sektör dinamikleri asıl sorunların, üretimin konuşulmamasından bir hayli rahatsızlar. Bu durumu, nedenlerini bize sormaktalar. Bu açıklamanın çıkış noktası, üyelerimizin duyduğu rahatsızlığı yansıtmak, kamuoyunun dikkatine sunmaktır. Hiç kimsenin kırsalı, üreticileri yok saymaya hakkı yoktur."

Ömer Faruk GündüzalpBurdur 2023 genel seçimleriBurdur Ticaret BorsasıTürkiyeBurdur

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.