Depreme hazırlıklı mıyız ? Bunlara uyup uyuyun

Birçok insan depreme yönelik tedbirler almaya başladı. İşte, uyumadan önce depreme karşı uygulayabileceğiniz tedbirler. Depreme hazırlıklı şekilde nasıl uyumalıyız?

Ülkemizde meydana gelen depremlerin ardından birçok vatandaş afetlere karşı tedbirli yaklaşmaya başladı. Özellikle beklenen Marmara depremi pek çok vatandaşı tedirgin ediyor ve bu nedenle vatandaşlar binalarında hasar olup olmadığını araştırıyor.

Bu tedbirler arasında yapılabilecek bir diğer yöntem ise gece uyumadan önce acil bir durum sonucunda hızlı hareket edebilmek için veya yardım çağırmak için yapılması gerekenler yer alıyor.

GECE YATMADAN TELEFONUNUZU ŞARJ EDİN

Kahramanmaraş depreminin ardından yaşanan elektrik sorunu uzun süre çözülemedi. Bu nedenle acil bir durum söz konusu olabileceği için telefonunuzun şarjının olması oldukça önemli.

ODALARINIZDA GÜVENLİ BÖLGE SEÇİN

Arama kurtarma ekipleri depremzedeleri ararken ilk olarak genellikle evlerin odalarını bakıyor. Bu nedenle depreme odanızda yakalanırsanız güvenli bir bölgede bekleyin.

TEHLİKELİ BÖLGELERE DİKKAT EDİN

Uzmanlara göre deprem anında evin en tehlikeli yerlerinden birisi, kiriş altı, merdiven boşluğu ve koridorlar.

DEPREM ANINDA VÜCUDUNUZU YUMUŞAK MATERYAL İLE KORUMAYA ÇALIŞIN

Deprem sırasında eğer etrafınızda battaniye, yastık gibi yumuşak materyaller varsa üzerinize alarak korunmaya çalışın. Darbeyi azaltacaktır.

DEPREM ÇANTASI

Deprem çantasını mutlaka erişebileceğiniz mümkünse odanızda bulundurun.

[H]16076[/H] [H]16074[/H] [H]16073[/H] [H]16077[/H]

Habertürk

deprem önlemidepremTürkiye

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.