Libya'da Daniel Fırtınası: Hayatlar sildi

Orta Akdeniz'de etkili olan Daniel Fırtınası, Libya'nın doğusuna da ulaştı. Fırtınanın yol açtığı şiddetli yağışlar nedeniyle 1500'den fazla kişi hayatını kaybetti, 7 bin kişi kayıp.

Yunanistan'ın ardından Libya'yı da vuran Daniel Fırtınası'nın yol açtığı şiddetli yağışlarda can kaybı korkunç sayılara ulaştı. Libya'nın doğusundaki hükümetin İçişleri Bakanı Ebu Zeribe, ülkeyi vuran yağışlara ilişkin olarak, "Yağışlarda 1500'den fazla kişi öldü, 7 bin kişi kayıp." dedi.

Orta Akdeniz'de etkili olan ve Libya'nın doğusuna ulaşan "Daniel" fırtınası nedeniyle meydana gelen sel felaketinde 1500'den fazla kişinin öldüğü açıklandı. Konuya ilişkin konuşan Libya'nın doğusundaki hükümetin İçişleri Bakanı Ebu Zeribe, "Yağışlarda 1500'den fazla kişi öldü, 7 bin kişi kayıp." ifadelerini kullandı.

DANIEL FIRTINASI LİBYA'YI VURDU

Yunanistan'da 15 kişinin ölümüne yol açan Daniel Fırtınası, hafta sonu Libya'da etkili olmaya başladı. Olağanüstü hal ilan edilen Derna, Bingazi, Sousse ve Al-Marj bölgesinde fırtınanın yol açtığı şiddetli yağışlar sel felaketine neden oldu.

1500'DEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 7 BİN KİŞİ KAYIP

Ülkenin batısında yer alan Misrata kenti de sele teslim oldu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, ülkenin doğusunda sel nedeniyle en az 150 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilmişti. Öte yandan son yapılan açıklamada ise Bakan Zeribe ölü sayısının 1500'den fazla olduğunu söyledi. Bakan Zeribe ayrıca sel nedeniyle 7 bin kişinin kayıp olduğunu ifade etti.

"ULUSLARARASI MÜDAHALEYE İHTİYACIMIZ VAR"

Libya'nın Derne kentinin Belediye Meclis Üyesi Ahmed Emdur Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, Derna'da çok sayıda bina ve konutun tamamen sular altında kaldığını; altyapının sel sularıyla sürüklendiğini, ana yolların yıkıldığını, kamu ve özel mülklerde önemli kayıpların olduğunu belirtti. Emdur, "Derne yıkık bir kent haline geldi. Acilen uluslararası müdahaleye ihtiyacımız var. Deniz yollarının acilen açılmasını gerekiyor. Çünkü kente ulaşan tüm kara yolları yıkıldı, sadece tek bir yol kaldı. Ondan da geçiş zor." ifadelerini kullandı.

ACİL MÜDAHALE EKİBİ GÖREVLENDİRİLDİ

Birleşmiş Milletler (BM) Libya İnsani Yardım Koordinatörü Georgette Gagnon ise X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, "ülkenin doğu bölgelerini etkisi altına alan Daniel fırtınasının yıkıcı etkilerinden derin üzüntü duyduğunu" ifade ederek, Libya'nın doğusundaki yerel otoritelerin ve ortaklarının desteklenmesi adına hazırlık yapılması için acil müdahale ekibini görevlendirdiğini belirtti.

MISIR'A DOĞRU İLERLİYOR

Sel bölgesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, okul ve iş yerleri ile 4 büyük petrol limanı da kapatıldı. Fırtınanın bugün itibarıyla Mısır'da da etkili olması bekleniyor.

TÜRKİYE'DE 8 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Türkiye'yi de vuran Daniel Fırtınası'nın yol açtığı şiddetli yağışlar sonucu oluşan sel felaketinde Kırklareli ve İstanbul'da olmak üzere 8 kişi hayatını kaybetmişti.

YUNANİSTAN'DA 15, BULGARİSTAN'DA 4 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Yunanistan'ın, 5 Eylül'den beri karşı karşıya kaldığı sel felaketinde 15 kişi yaşamını yitirmişti. Ülkenin özellikle Volos kentinde etkili olan sağanak hayatı olumsuz etkilemiş ve birçok ev, iş yeri ve araç zarar görmüştü.

sel felaketifırtınaLibya

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.