Antalya

Antalya'da alüvyon zemin uyarısı

JMO Şube Başkanı Antalya Körfezi'nde dalma batma zonunun büyük bir deprem üretme yetisine sahip olduğunun altını çizdi.

Antalya'da alüvyon zemin uyarısı

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, Antalya Körfezi'nde dalma batma zonunun büyük bir deprem üretme yetisine sahip olduğunun altını çizerek, "Kent merkezinde çok ciddi problem olmamasına rağmen 640 kilometrelik sahil bandında sorunlar olabilir. Özellikle alüvyon zemin üzerine kurulu Demre, Finike, Kemer, Manavgat, Serik, Alanya depremin büyütme etkisinin yüksek olduğu yerlerdir" dedi.
Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, Kahramanmaraş merkezli 11 ilde etkili olan büyük deprem hakkında açıklamalarda bulundu. Antalya özelinde değerlendirmelerde bulunan Çeltik, depremlerin de insanlar gibi izlerinin olduğunu kaydetti. Geçmişte bu coğrafyada çok büyük depremlerin yaşandığını ifade eden Çeltik, önümüzdeki yıllarda da olacağının net olduğunu belirtti.

"Antalya’da da buna benzer boşluklarımız var"

Antalya’da deprem ve yapıların durumu hakkında detaylı bir çalışma olmadığını ve veri eksikliği olduğundan yakınan Çeltik, “‘Antalya’da diri fay yok’ deniliyor. En son oluşan depremde diri fay değildi. Diri fay son 100 yıl içinde hareket etmemiş faya diyorlar. Kahramanmaraş merkezli depremdeki fayda sismik boşluktu. 500 yıldır hareket etmeyen, varlığını bildiğimiz fakat hiç hareket etmeyen bir faydı. Biz buna sismik boşluk diyoruz, bu da diri değildi. Bugün nelere sebep olduğunu görüyoruz. Antalya’da da buna benzer boşluklarımız var. Yanımızda Aksu, Korkuteli, Döşemealtı fay sistemlerimiz var. Denizin içinde ne olduğunu bilmiyoruz. Körfezimizde bir dalma batma zonu var. Çok büyük deprem üretme yetisine sahip. Ama ne zaman deprem üreteceğini bilmiyoruz. Hiçbiri olmasa bile Adana’daki binalar depremden yaklaşık 200 kilometre uzakta olmasına rağmen yıkıldı. Bizim hemen batımızda Burdur-Fethiye fay zonu var. Yakın dönemde kadar çok büyük depremler üretmiş. Bu fay hareketinden bile bu coğrafyada can ve mal kayıpları yaşanacağı ortadadır” ifadelerini kullandı.

"Alüvyon zemin üzerine kurulu ilçeler"

Kent merkezinde çok ciddi problem olmamasına rağmen 640 kilometrelik sahil bandında sorunlar olacağını kaydeden Çeltik, "Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremler bize şunu gösterdi zemin sıvılaşması. Deprem anında zemin su gibi davranıyor, taşıma gücü özelliğini yitiriyor ve yıkılıyor. Aynı zamanda depremin etkisini büyütüyor. Özellikle Demre, Finike, Kemer, Manavgat, Serik, Alanya bu ilçelerin hepsi denize yakın, bir iki metre kazıyorsunuz zeminden su çıkıyor. Buralar bizim delta ovası dediğimiz alüvyon zemin üzerine yapılmış, depremin büyütme etkisinin büyük olduğu yerlerdir. Yapılaşabilirsiniz, keşke açılmasaydı. Ama doğru denetim yapılacak. Antalya’nın 19 ilçenin 17’sinde kazı kontrolü yapılmıyor. Kazı kontrolünde zemin etüdü yapılıyor ve ortaya bir veri konuluyor. Buna göre bina yapılmalı diye. Rapor doğru ama bina temelleri doğru bir zemin üzerine konulmamış hiçbir kıymeti yok. Bunu yapmadığımız sürede bedel ödemeye devam ederiz” dedi.

"Denetim"

Antalya’da ciddi şekilde yer bilimci eksikliği olduğunun altını çizen Bayram Ali Çeltik, yapı denetim firmalarının üst yapıları ciddi şekilde denetlediklerine değindi. Bina zemin ilişkisi anlamında bir eksiklik olduğunu işaret eden Çeltik, “Dışarıdan hizmet alıyorlar ama yerinde denetim yok. Bir an önce bu yönetmelikler değiştirilmelidir. Değiştirildiği takdirde yüzde 80 oranında binaların sağlamlığı yönünde katkı sağlayacağız. Bizim yeterince doğru zeminimiz ve uzmanımız var” diye konuştu.

"Ciddi problemler yaşayabiliriz"

Yaşanacak bir depremde Antalya’nın Kahramanmaraş’tan daha kötü olabileceğini vurgulayan Çeltik, “Bizim zeminimiz Kahramanmaraş’ınkinden kat ve kat kötü. Bu demek oluyor ki, çok daha az bir depremde çok fazla sallantı ve yıkım anlamına geliyor. Körfez içinde büyük depremlerimiz olmuş. Tarihsel kayıtlarda 8 büyüklüğünde deprem olmuş hemen bizim güneybatımızda. Hemen yanımızda Fethiye- Burdur fay zonu var. Depremi büyütecek zeminimiz var. Bugün nüfus çok fazla depremi büyütecek zeminler üzerine yerleşim yerleri geliyor. Bu bize gösteriyor ki önümüzdeki dönemde de Antalya’da ciddi problemler yaşayabiliriz. Hala umut var. Bir şeyler artık yapılmalı. Doğru zemin, doğru bina ve doğru denetim" ifadelerine yer verdi.

Antalya'da alüvyon zemin uyarısıAntalya'da alüvyon zemin uyarısıAntalya'da alüvyon zemin uyarısıAntalya'da alüvyon zemin uyarısıAntalya'da alüvyon zemin uyarısı

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Antalya'ya deprem bölgesinden gelirken kitabını bile almadı; Sınavda birinci oldu
Bölgesel

Antalya'ya deprem bölgesinden gelirken kitabını bile almadı; Sınavda birinci oldu

Deprem felaketinden sonra ailesiyle Antalya’ya gelen ve Etüt Merkezi’nde üniversite hazırlık eğitimine devam eden Sıla Özsoy, etüt merkezinde yapılan deneme sınavındaki başarısıyla dikkat çekti.

Depremde tüm ailesini kaybetti, geriye fotoğraf albümü kaldı
Bölgesel

Depremde tüm ailesini kaybetti, geriye fotoğraf albümü kaldı

Yaşanan depremde anne, baba ve kardeşlerini kaybeden depremzede, Antalya'da yaşamaya başladı. Ailesinden geriye sadece fotoğraf albümü kaldı.

Depremzedeler bu geziyle moral depoladı
Yerel Yönetim

Depremzedeler bu geziyle moral depoladı

Antalya’da konaklayan depremzede vatandaşlar kendileri için düzenlenen sosyal iyileştirme çalışmaları kapsamında düzenlenen gezi ile moral depoladılar.

Tütüncü'den, depremzedelere magnet
Bölgesel

Tütüncü'den, depremzedelere magnet

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya'da misafir edilen depremzede ailelerle beraber magnet yaptı. Geliri etkinliğe katılan depremzede kadınlara verilen magnetlerden 500 tane satın aldı.

Antalya olası depremlere karşı hazırlıklı olmalıdır
Bölgesel

Antalya olası depremlere karşı hazırlıklı olmalıdır

Mimarlar Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasında, Antalya'nın olası depremlere karşı hazır olması gerektiği vurgulandı.

Antalya'daki kazada ölen ve yaralanan depremzedeler Gökhan Zan'ın akrabası çıktı
3. Sayfa

Antalya'daki kazada ölen ve yaralanan depremzedeler Gökhan Zan'ın akrabası çıktı

Antalya'nın Alanya ilçesinde dün meydana gelen trafik kazasında ölen ve yaralanan depremzedelerin eski milli futbolcu Gökhan Zan'ın akrabası olduğu öğrenildi.