Antalya / İbradı

Antalya İbradı Ürünlü'de İncir Hasadı başladı .işte fiyatı

Antalya'nın İbradı ilçesinin 800 rakımlı Ürünlü Mahallesinde yetişen siyah incirin hasat dönemi başladı. 

Antalya İbradı Ürünlü'de İncir Hasadı başladı .işte fiyatı

Antalya'da 800 rakımlı köyde incir hasadı başladı

Antalya'nın İbradı ilçesinin 800 rakımlı Ürünlü Mahallesinde yetişen siyah incirin hasat dönemi başladı. İncir hasadı yaklaşık 45 gün sürecek. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte incir tarlalarına giden üreticiler olgunlaşmaya başlayan incirleri tek tek dalından kopartıyor. Tarlada seçilen incirler boylarına göre ayrılıyor ve satışa sunulmak üzere Antalya haline gönderiliyor. İncirin bahçeden çıkış ücreti ise kalitesine göre 40 ile 50 TL arasında değişiyor.

Sıcaklık rekolteyi vurdu”
İncir üreticileri ise bu yıl geçen yıla göre yüzde 50 daha fazla rekoltede artış beklerken, hava şartları nedeni ile rekoltede yüzde 50 düşüş yaşandığını söylediler. İncir üreticisi Mesut Şanlı, 2023 Bursa siyah incir hasadına başladıklarını ve ilkbahardaki yağışlardan dolayı sezona 20 gün gecikmeli başladıklarını söyledi. Aşırı sıcaklar nedeniyle geçen yıla göre bu yıl rekoltede düşüş olduğunu söyleyen Şanlı, “Bahar yağmurları çok iyi gitmişti. Fakat sonradan kurak gidince sıcaklardan dolayı incirlerimizin yarısı döküldü. Hasatta yüzde elli oranında düşüş oldu. Ağaçlarda incir seyrek olmasından dolayı ise incirde bu yıl kalite geçen yıla göre daha yüksek oldu” dedi.

“8 tanesi 1 kilo gram”
Ürünlü'de incirin çok kaliteli olduğunu söyleyen Şanlı, “Bursa incirimizin 8 tanesi bir kilogram civarında geliyor. Kalite mükemmel. Geçen yıl 200 incir ağacından 18 ton civarında incir toplamıştık. Bu yıl ise yarı yarıya düştü. Yani yüzde elli oranında hasatta düşüş olacak. Sıcaklardan dolayı incirlerimiz dökülmeseydi bu yıl geçen yıla göre yüzde elli oranında rekoltede artış bekliyorduk. Ürünlerimizi 26-28-30-32'lik olmak üzere kasalara 4 boya ayırıyoruz. Zaten pazarlama sorunumuz yok. Antalya'da bulunan sebze halindeki dükkanımıza gönderiyoruz. İncirlerimize kimyasal ilaç kullanmıyoruz. Doğal hayvan gübresi veriyoruz. İncir bahçesinin 800 rakımda olmasından dolayı da incirlerimizde ayrı bir lezzet ve tat oranı çok yüksek” şeklinde konuştu.
İncir bahçelerinde incir toplayan Keriman Songül, “Ürünlü' de incir haşatına başladık. Sabah saatinde bahçeye gelip olgunlaşan ürünler bitinceye kadar topluyoruz. Topladığımız incirler Antalya haline gidiyor. İncirlerimiz geçen yıla göre hava şartlarından dolayı bir kısmı döküldü. Fakat kalitesi oldukça yüksek oldu. Hasadı incirlerin olgunlaşmasına göre bazen iki günde, bazen de üç günde bir topluyoruz” dedi.
İncir üreticilerinden Mehmet Üzümcü, “İncirlerimizi dört boya ayırıyoruz. İncirimizin bu yıl 6 tanesi bir kilo geliyor. Organik olarak yetiştirdiğimiz incirlerimiz toplandığı anda Antalya haline gönderiyoruz. Bu yıl hasatımız geçen yıla göre hava şartlarından dolayı geç başladık. Rekoltede bu yıl yüzde elli oranında artış bekliyorduk. Fakat havaların aşırı sıcak gitmesi nedeniyle ürünlerimizin yarısı döküldü. Yüzde 50 oranında artış beklerken yüzde 50 düşüş oldu. İncirin kalitesi ise önceki yıllara göre daha iyi oldu. Önceki yıllarda 8 tanesi bir kilo gelirken, bu yıl ise 6 tanesi bir kilo geliyor” diye konuştu.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Manavgat'ta 3 araçlı zincirleme kaza: 3 yaralı
3. Sayfa

Manavgat'ta 3 araçlı zincirleme kaza: 3 yaralı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde köprülü kavşakta 3 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında araç sürücüleri yaralandı. Devamı haberimizde...

Melli inciri: Lezzeti ve faydaları ile öne çıkan bir meyve
Yaşam

Melli inciri: Lezzeti ve faydaları ile öne çıkan bir meyve

Burdur'un Bucak ilçesinde yetişen Melli inciri, doğal ortamında yetişen ve aşılama yapılmadan elde edilen bir üründür. Melli inciri, lezzeti ve içerdiği besin, vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa birçok fayda sağlar.

Mersin’de incirde rekolte üreticinin yüzünü güldürdü
Yaşam

Mersin’de incirde rekolte üreticinin yüzünü güldürdü

Mersin’in Mut ilçesinde 8 bin dekar alanda üretilen beyaz incirden bu sene yaklaşık 30 bin ton rekolte beklenirken, fiyatının bahçede 55 TL’nin altına inmemesi üreticisinin yüzünü güldürdü. Devamı haberimizde...

Kuru incirde ihracat hedefi belirlendi
Bölgesel

Kuru incirde ihracat hedefi belirlendi

Kuru incirde ihracat hedefi 300 milyon dolar

Aydın'da İncir hırsızlığı
3. Sayfa

Aydın'da İncir hırsızlığı

İncir hırsızı, 20 kilo incirle suçüstü yakalandı

Antalya 'da Zincirleme Kazada Zavadanak Bekir İsyanı
3. Sayfa

Antalya 'da Zincirleme Kazada Zavadanak Bekir İsyanı

Kazada tur minibüsünün sürücüsünün firma ismini silmeye çalışması ise 'Zavadanak Bekir' olarak tanınan Bekir Varol’u isyan ettirdi. Devamı haberimizde..