Antalya / Kepez

Antalya Tütüncü Buğdayı Toprakla Buluşturdu

TÜTÜNCÜ BUĞDAYI TOPRAKLA BULUŞTURDU.

Antalya Tütüncü Buğdayı Toprakla Buluşturdu

Başkan Hakan Tütüncü 200 dönümden oluşan Antalya Orman Çiftliği arazisine ilk buğday ekimini yaptı. Çiftlikle birlikte tarlaya dönüştürülen 300 dönüm araziye 10 ton ekmeklik buğday tohumu ekildi.

Tarımsal üretime dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Kirişçiler Mahallesinde 200 dönümlük arazide kurulan Antalya Orman Çiftliğinin toprağı sonbaharın ilk yağmurlarından sonra buğday tohumu ile buluşturuldu. İlçe sınırlarında atıl halde iken tarlaya dönüştürülen 300 dönümlük araziye de buğday ekildi. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü Yaşayan üreten ve ürettiklerini hemşehrileriyle paylaşan bir yer olarak tanımladığı çiftliğin arazisinde buğday ekimini gerçekleştirdi.

10 TON EKILDI HASAT DA HEDEF 200 TON

Başına 8 köşe kasket takan Başkan Tütüncü traktörle ekime hazır hale getirdiği çiftlik arazisinin toprağına omzundaki heybeden aldığı buğday tohumlarını bereketli olsun duasıyla attı. Çiftliğe ve tarlaya dönüştürülen arazilere ekmeklik-kırmızı-yarı sert-kılçıklı buğday çeşidi olan pandas ekildi. 10 ton pandas buğday tohumu ile 8 ton gübrenin atıldığı 500 dönüm araziden 200 ton buğday hasadı hedefleniyor.

KEPEZ BEREKETI ANTALYA ILE PAYLAŞILACAK

Açıklamasında Bir hayal kurmuştuk ve bugün hayalimizi gerçekleştirdik. diyen Başkan Hakan Tütüncü Kirişçilerdeki 200 dönümlük eski mera alanını Antalya Orman Çiftliğine dönüştürdük. Çalılık ve kayaların yer aldığı bu alandan 700 kamyon hafriyat kaldırdık. Çiftlik alanına yaklaşık 3 bin kamyon Terra Rossa yani kırmızı Akdeniz toprağı serdik. Böylelikle bu alanı hububat ekimine hazır hale getirdik. Bu güzel çiftliğe ilk olarak buğday ektik. Ektiğimiz buğdayları una dönüştüreceğiz. Bu undan yapacağımız ekmeği de hemşehrilerimizle paylaşacağız. ifadesini kullandı.

ÇIFTLIĞIN TARLASI TAVA GELDI

Antalya Orman Çiftliğinin Kepez Belediyesinin vizyon projelerinden bir tanesi olduğuna işaret eden Başkan Tütüncü sözlerini şöyle sürdürdü: Çiftliğimizde sadece hububat yetiştirmeyeceğiz. Akdeniz bölgesinin meyve ve sebzelerini de çiftliğimizde üreteceğiz. Çiftlikte hayvancılıkla ilgili üniteler de bulunacak. Antalya Orman Çiftliği güzel bir Ziraat Meslek Lisesi ile de nitelikli bir yer haline gelecek. Akdeniz bölgesinde tarımın üzerine yeniden düşünülmeye başlanıldığı şu günlerde bu projemiz hepimiz için ufuk açıcı bir çalışma olacak. Tarlamızı sürdük. Hamdolsun Cenab-ı Allah yağmurları verdi ve tarlamız tava geldi. Tarlamıza ilk buğday tohumlarını ektik. İnşallah bu tarlamızdan hasat bayramında buğdaylarımızı hasat edeceğiz. Bu buğdaylar da hepimize nimet olarak geri dönecek. Bu nimeti de hemşerilerimizle paylaşacağız.

ATIL ARAZILER BUĞDAY TARLASI OLUYOR

Tütüncü ilçedeki atıl haldeki arazilerde de ekim yaptıklarını anımsatarak açıklamasını şöyle sürdürdü: Bu yıl Antalya Orman Çiftliği ile birlikte tarımda özel bir farkındalığı gün yüzüne çıkaralım diye bir başka çalışma daha yaptık. Bölgemiz sınırları içerisinde atıl kalan arazileri de ekiyoruz İnşallah yazın ilk aylarında hasat mevsimine ulaştığımızda Kepez 500 dönüm arazisini ekmiş ve oradan ürün elde etmiş bir belediye olacak. Bu çalışmayı sosyal belediyeciliğe katkı olsun ve tarıma farkındalık kazandırsın diye yapıyoruz. 500 dönümü önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Biz farklı projelerle gündeme gelmeyi eserlerimizle var olmayı seçtik. Bugüne kadar sayısız sosyal fayda ortaya koyan birçok projeye imza attık. Üreten paylaşan sosyal belediyeciliğe katkı sağlayan nitelikli bir proje ile Kepez Belediyesi farkını bir kez daha ortaya koyuyor.

RABBIMDEN BEREKET DILIYORUM

Başkan Hakan Tütüncü 500 dönüm araziye buğday ekilmesinde katkısı olanlara teşekkür ederek açıklamasını şu sözlerle tamamladı: Buğday ektiğimiz 500 dönümlük alanda birçok arkadaşımızın alın teri ve emeği var. Başkan yardımcılarımızdan birim müdürlerimize kamyon şoföründen bedenen çalışan işçi kardeşime kadar bütün personelimize çok teşekkür ediyorum. Kirişçiler Mahalle Muhtarımız Ali Cingöz de heyecanımızı paylaşan en önemli çözüm ortaklarımızdan birisiydi. Muhtarımıza da çok teşekkür ediyorum. Bu çiftliği birlikte beraber Kepeze kazandırdık. Bir anlamda muhtarımızın bize çok büyük katkıları oldu. Moral verdi ve bilgilerini bizimle paylaşdı. Üreten ürettiğini bölüşen ve sosyal faydaya yönelen bir projeyi başlattık. Rabbimden bereket diliyorum. Allah inşallah güzel güzel yağmurlar gönderecek. Biz de gayret edeceğimiz tarlarımızın bakımını yapacağız. Hasat zamanı da ektiğimizi biçeceğiz. Projeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kirişçiler Mahalle Muhtarı Ali Cingöz de Antalya Orman Çiftliğinin bölgeye ciddi bir değer kazandıracağını belirtti. Pandeminden dolayı buğday ekimi resmi olmayan sade bir törenle belediye bürokratlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

3 BIN KAMYON KIRMIZI TOPRAK

Kepez Belediyesi kırsal mahallesi Kirişçilerde oluşturduğu 200 dönümlük çiftlik arazisinde ilk olarak taş ve bitki temizliği yaptı. Araziden 700 kamyon hafriyat alındı. Araziye tarımsal faaliyetin daha bereketli olması için de 3 bin kamyona yakın kırmızı toprak terra-rossa serildi. Akdenizin terra-rossa toprağı ile zenginleştirilen çiftliğin toprağı traktörle sürülerek buğday ekimine hazır hale getirildi.

ÇIFTLIKTE NELER OLACAK

Pandemi döneminde değeri daha iyi anlaşılan tarım ve hayvancılığa dikkat çekmeyi amaçlayan Antalya Orman Çiftliği projesinde sadece hububat tarlaları olmayacak. Antalyalıları heyecanlandıran çiftlikte ekim alanlarının yanı sıra mandıra ziraat meslek lisesi meyve bahçeleri köy sosyal yaşamı ve hobi bahçeleri de bulunacak. Antalyanın geleneksel köy mimarisinin yaşatılacağı çiftlikte pamuk zeytin narenciye turfanda üzüm hububat susam üretimi yapılacak. Çiftlikte tropikal meyve bahçeleri çiçek seraları botanik park da kurulacak.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Kızılkaya Belediye Başkanı Güngör'den Tütüncü'ye Övgü
Bölgesel

Kızılkaya Belediye Başkanı Güngör'den Tütüncü'ye Övgü

Kızılkaya Belediye Başkanı İlkay Güngör, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'yü ziyaret ederek, babasından öğrendiği siyaset ve belediyeciliği en üst seviyelere taşımasında rol model olduğunu söyledi.

Tütüncü'den Beşkonaklılar' a müjde üstüne müjde
Yerel Yönetim

Tütüncü'den Beşkonaklılar' a müjde üstüne müjde

Beşkonaklılar Mahallesinde incelemelerde bulunan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, İş Kurumu İl Müdürlüğü binasının yapıldığı mahalleye ASM, kapalı pazar ve mahallenin ortaokuluna da kütüphane yapılacağını müjdeledi. Devamı haberimizde...

Antalya Anfaş 'Beauty Life Estetik, Güzellik, Kozmetik, Kişisel Bakım ve Cosmo Hair Kozmetik Kuaför Ekipmanları Fuarında Tolgahan Demir Rüzgarı
Etkinlik

Antalya Anfaş 'Beauty Life Estetik, Güzellik, Kozmetik, Kişisel Bakım ve Cosmo Hair Kozmetik Kuaför Ekipmanları Fuarında Tolgahan Demir Rüzgarı

Antalya'da Her yıl düzenlenen 'Beauty Life Estetik, Güzellik, Kozmetik, Kişisel Bakım ve Cosmo Hair Kozmetik Kuaför Ekipmanları Fuarı' 2023 bu yıl da tüm hızıyla sürüyor.

Antalya'nın tanınan ismi Büyükşehire aday olacak mı? İşte detaylar...
Bölgesel

Antalya'nın tanınan ismi Büyükşehire aday olacak mı? İşte detaylar...

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yerel seçimler öncesi Antalyanın gündemi tarafından yapılan röportajda, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylık konusundaki soruya yanıt verdi. Tütüncü, partisinin ve halkın talebi doğrultusunda hareket edeceğini söyledi.

otodrag 2.Ayak Yarışları Antalya Kepez'de Yapılacak
Spor

otodrag 2.Ayak Yarışları Antalya Kepez'de Yapılacak

Kepez Belediyesi ve Kepez Otomobil ve Motorsporları Kulübü işbirliğinde düzenlenen otodrag 2. Ayak yarışları, 9-10 Eylül’de Kepez Drag Pisti’nde yapılacak.

Antalya Kepez’de 9 mahalleye 9 kapalı pazar protokolü
Yerel Yönetim

Antalya Kepez’de 9 mahalleye 9 kapalı pazar protokolü

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 9 mahalleye 9 kapalı pazar yeri kazandırılması amacıyla Antalya Semt Pazarcıları Odası ile protokol imzaladı. Devamı haberimizde..