Antalya

Antalya'ya turist akıyor oteller neredeyse doldu

Türkiye'nin en önemli turizm merkezi Antalya'da, Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala turizm tesislerinde doluluk oranının yüzde 80’e yaklaştığı bildirildi.

Antalya'ya turist akıyor oteller neredeyse doldu

Türkiye'nin en önemli turizm merkezi Antalya'da, Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala turizm tesislerinde doluluk oranının yüzde 80’e yaklaştığı bildirildi.
Türkiye’nin gözde turizm destinasyonlarından Antalya’da 2023 sezonunda 16 milyonun üzerinde yabancı turist bekleniyor. Bugüne kadar 2 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Antalya'da, Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala iç piyasada da ciddi hareketlilik yaşanıyor. Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla iç pazardan rezervasyonlar artarken, bazı otellerin rezervasyonları yüzde 70’e yaklaştı.
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, bu yıl turizmde hedeflerinin çok yüksek olduğunun altını çizerek, özellikle erken rezervasyon satışlarında Avrupa’da Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak ayında güzel rakamlara ulaştıklarını bildirdi.
Şubat ayında depremle birlikte turizm sektörünün de durduğunu dile getiren Kuk, Mart ayından itibaren hareketliliğin yeniden başladığını kaydetti.

"Erken rezervasyon indiriminden faydalanın"

Bu sene Mayıs itibaren hem Avrupa hem de Rus pazarı açısından iyi bir sezon beklediklerine değinen Kuk, “İç pazarda da hareketlilik var. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayına erken rezervasyonda güzel satışlar almaya başladık. İç pazarda tüketicimizi erken rezervasyon indirimlerinden faydalanmalarını tavsiye diyorum. Yüzde 30 ile 40 arasında indirimler var. Son dakikaya kaldığınız zaman daha pahalıya tatil yapmak zorunda kalıyorsunuz. Avrupalılar ve Ruslar bu işi çok iyi takip ediyorlar. Uygun fiyata tatil yapıyorlar ama biz isteriz ki kendi vatandaşlarımızda planlamalarını yapıp tatillerini erkeden satın alsınlar” dedi.

"Yüzde 80'e ulaşırız"

Yaklaşan Ramazan Bayramı hareketliliğini de değerlendiren Kuk, “İlk etapta hedeflediğimiz rakamlar olmadı ama son iki gündür ciddi bir hareketlilik var. Önümüzdeki hafta içinde de son dakika satışlarıyla hedeflediğimiz rakamlara ulaşacağımıza inanıyorum. Şu an açık otellerimizde yüzde 60 doluluk oranı var, bayram haftasında yüzde 70-80 doluluk sağlayacağımızı düşünüyoruz. Çünkü iç pazarda şu an oldukça uygun fiyatlar var. 3 günlük bir aile tatilinin, oteline ve bölgesine göre 5 bin ile 15 bin TL arasında değişen fiyatları var. Bu 3 günlük aile oda fiyatları güzel fiyatlar. O açıdan iç pazardaki tatil yapmak isteyen misafirlerimizin bu indirimlerden faydalanmasını tavsiye ederim” diye konuştu.

"17 milyona yakın turist bekliyoruz"

Yaşanan son gelişmelerin ışığında şuandaki gidişatın çok kötü olmadığının dile getiren Hamit Kuk, “Beklentilerimiz düzeyinde gidiyoruz. Avrupa pazarı sezonu açıldı, genel itibariyle 15 Mayıs’tan sonra yoğun şekilde, Almanya, İngiltere, Hollanda, Rusya’dan yoğun gelişler başlayacak. Şu an bile Avrupa ve Rusya’dan önemli rezervasyonlar alıyoruz. Bu yıl 16-17 milyon arasında bir turisti ağırlamayı bekliyoruz. Ülke çapında ise 51-55 milyon arasında turist beklentimiz var. Bunu yapabilecek kapasitemiz var. Türkiye hem Avrupa’da hem Rusya’da önemli ve tercih edilen bir destinasyondur. Bu rakamlar hayal değil, gerçekçi hedefler, bu rakamlara ulaşacağız. Bunun yanında kişi başı turizm geliri artırmamız lazım, ülkemizin buna ihtiyacı var” açıklamalarında bulundu.

Antalya'ya turist akıyor oteller neredeyse dolduAntalya'ya turist akıyor oteller neredeyse dolduAntalya'ya turist akıyor oteller neredeyse dolduAntalya'ya turist akıyor oteller neredeyse dolduAntalya'ya turist akıyor oteller neredeyse dolduAntalya'ya turist akıyor oteller neredeyse doldu

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Yörük göçü renkli görüntüler oluşturdu
Etkinlik

Yörük göçü renkli görüntüler oluşturdu

3 gün sürecek ve 16 ülkeden 300 kişilik heyetin ağırlandığı festivalde yöresel kıyafetlerle Yörük Göçü yapan kafile renkli görüntüler oluşturdu. Yabancı turistler büyük ilgi gösterdi. İşte detaylar...

Yaz gelmeden 3,5 milyona yaklaştı Antalya'ya yoğun ilgi
Bölgesel

Yaz gelmeden 3,5 milyona yaklaştı Antalya'ya yoğun ilgi

Antalya, turizmdeki yükselen ivmesiyle yeni rekorlara imza atmaya devam ediyor. 1 Ocak-31 Mayıs tarihleri arasında şehri hava yoluyla ziyaret eden turist sayısı 3 milyon 405 bin 458 oldu.

Renk cümbüşü yaşatan caddeye turistler bayılıyor
Bölgesel

Renk cümbüşü yaşatan caddeye turistler bayılıyor

Antalya'nın tarihi ve turistik merkezlerinden şemsiye kullanılarak gölgelendirildiği cadde, 2013 yılından bu yana yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanların başında geliyor.

Antalya'da nereye baksanız Alman olacak
Bölgesel

Antalya'da nereye baksanız Alman olacak

Almanya’da yurt dışı rezervasyonu yapan her 5 turistten biri Türkiye’yi tercih ederken, Antalya ve çevresindeki birçok otel doluluk oranlarıyla dikkat çekiyor.

Turizm hedefi 55-56 milyar dolar
Bölgesel

Turizm hedefi 55-56 milyar dolar

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Turizm gelirini 2028 yılında 100 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

2023 yılındaki yükselen turizm verilerine dikkat çekti
Bölgesel

2023 yılındaki yükselen turizm verilerine dikkat çekti

Yazıcı, 2023 yılındaki yükselen turizm verilerine dikkat çekerek, '2023 yılı turizm sezonu, tüm ülke vatandaşlarında pik yaptığımız bir yıl olacak.' dedi.