Burdur

Ata Tohumu Ata Toprağı İş Birliği: Karakılçık Buğdayı Hasat Dönemi Başladı

Burdur Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle başlatılan 'Ata Tohumu Ata Toprağı ile Buluşuyor' projesinde hasat dönemi başladı. İşte detaylar...

Ata Tohumu Ata Toprağı İş Birliği: Karakılçık Buğdayı Hasat Dönemi Başladı

Burdur Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle başlatılan 'Ata Tohumu Ata Toprağı ile Buluşuyor' projesinde hasat dönemi başladı.

Başkan Ercengiz’den Buğday Hasatı

Burdur Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile başlatılan “Ata Tohumu Ata Toprağı ile buluşuyor” projesinde hasat dönemi başladı.

Karakılçık Buğdayının ekildiği bereketli topraklara giden Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz incelemelerde bulunarak hasat yaptı.

Hasat sonrasında açıklama yapan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz “Belediye çalışanlarımız tarafından Ekim Kasım ayında ektiğimiz buğdayları haşatındayız. Buğdayın tohumunu İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bu yıl denediği geçen yıl denediği “Nusrat” isimli tohumdan biz de bu yıl Burdur’da 10.000 metrekarelik bir alanda 3 farklı ekim yöntemiyle 3 farklı bakım yöntemiyle denedik. Buradan elde edeceğimiz buğdaylarla özellikle ihtiyaç sahibi yurttaşlarımıza hazırladığımız gıda paketleri içerisinde bulgur makarna veya ekmeklik un olarak vatandaşımıza ulaştırmayı planlıyoruz. Diğer taraftan projemiz olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştirdiğimiz ve Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından verilen fiyatın 2 katı fiyatına alacağımızı taahhüt ettiğimiz ve sözleşme altına aldığımız tohumunu da kara kılçık buğday tohumu yani ata tohumu olarak dağıttığımız yurttaşlarımız dan da hasatta başlıyoruz. Onların da buğdayları almaya başlayacağız. Bu projenin başında ifade etmiştik asıl amacımızın içme suyu havzamızın korunması maksadıyla hububatın tahılın ve bölgemizin ana unsuru olan ve Milattan Önce 6 binlere kadar varan geçmişi olan buğdayın ekimini yapabilmek ve dolayısıyla daha az su tüketen bir bitkinin üretimiyle beraber yeraltı sularını korumaktı. Bu amaca ulaşmak için her yıl projeyi büyütmeye çalışıyoruz ve çiftçimizin mahsulünün para etmesi halinde de bu projenin devamının geleceğini umut ediyoruz. Biz çiftçimizin alnının teri kurumadan karşılığını verebilirsek çiftçimiz bizi ithalata zorlamadan kendi üretimini yaparak buğdayın anavatanı olan Anadolu’da kendi kendine yetebilen bir buğday üreticisi haline getirebiliriz. Bereketli olsun tüm üreticilerimize inşallah biz de Burdur Belediyesi olarak umduğumuzdan daha fazla bir üretimi yapmış olur ve gerçekten ihtiyaç sahiplerine bu buğdayı un olarak makarna olarak ve bulgur olarak ulaştırırız. Hayırlı olsun”

Ata Tohumu Ata Toprağı İş Birliği: Karakılçık Buğdayı Hasat Dönemi BaşladıAta Tohumu Ata Toprağı İş Birliği: Karakılçık Buğdayı Hasat Dönemi BaşladıAta Tohumu Ata Toprağı İş Birliği: Karakılçık Buğdayı Hasat Dönemi BaşladıAta Tohumu Ata Toprağı İş Birliği: Karakılçık Buğdayı Hasat Dönemi Başladı

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 1
  BEĞENDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (1)

Burdurlu Halil

1 ay önce / 17.08.2023

Burdur belediyesi bu işi tarım İl müdürlüğüne bıraksın. Burdur un öncelikle su sorununu çözmeye baksın. Daha hayırlı bir iş yapmış olur.

  |   Beğenmedim 0   |   Cevapla

İlgili Haberler

Antalya'da ata tohumlarıyla çiftçilere verimli destek!
Yerel Yönetim

Antalya'da ata tohumlarıyla çiftçilere verimli destek!

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yerelden kalkınma projeleri çerçevesinde çiftçilere hibe ettiği ata tohumları boy verdi.

"Burdur Belediyesi'nin Ata Tohumu Projesi Boy Veriyor
Yerel Yönetim

"Burdur Belediyesi'nin Ata Tohumu Projesi Boy Veriyor

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ata Tohumu Projesi kapsamında Burdur şehir merkezinde 1000 dönüm arazide ekim yapıldığını söyledi.

Balıkesir'de hasat yaklaşırken zeytinyağı fiyatlarının artması üreticileri sevindirdi
Bölgesel

Balıkesir'de hasat yaklaşırken zeytinyağı fiyatlarının artması üreticileri sevindirdi

Balıkesir'de hasat yaklaşırken zeytinyağı üreticileri mutlu

Aydın'da üreticiler ceviz hasadına başladı
Bölgesel

Aydın'da üreticiler ceviz hasadına başladı

Aydın'da ceviz hasadı başladı

Kahramanmaraş’ın tescilli ürünü ‘Maraş biberi’ hasadı başladı
Yaşam

Kahramanmaraş’ın tescilli ürünü ‘Maraş biberi’ hasadı başladı

Dondurma denince akla gelen Kahramanmaraş’ın başka bir lezzeti ve tescilli ürünü olan ‘Maraş biberi’ hasat dönemi başladı. Devamı haberimizde..

Adıyaman'da hasat dönemi başladı
Bölgesel

Adıyaman'da hasat dönemi başladı

Dolunun vurduğu fıstık bahçelerinde hasat başladı