Antalya / Korkuteli

ATSO Başkanı Ali Bahar, “Korkuteli Organize Sanayi Bölgesinde 8 yıldır Bitmeyeni 8 ayda Bitirdik Tapular Hazır "

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) kasım ayı meclis toplantısı, yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Kasım ayı faaliyetlerine yönelik değerlendirmelerde bulunan Ali Bahar, ekonomi, turizm, iklim krizi, kentsel dönüşüm, Korkuteli OSB ve Türkiye ekonomisine ilişkin iş dünyasının talep, öneri ve beklentilerini gündeme taşıdı.

ATSO Başkanı Ali Bahar, “Korkuteli Organize Sanayi Bölgesinde 8 yıldır Bitmeyeni 8 ayda Bitirdik Tapular Hazır "

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) kasım ayı meclis toplantısı, yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Kasım ayı faaliyetlerine yönelik değerlendirmelerde bulunan Ali Bahar, ekonomi, turizm, iklim krizi, kentsel dönüşüm, Korkuteli OSB ve Türkiye ekonomisine ilişkin iş dünyasının talep, öneri ve beklentilerini gündeme taşıdı. Bölgesel istihdama ve sürdürülebilir ekonomiye katkısıyla Antalya’nın önemli bir katma değeri olan Korkuteli OSB’nin tapu müjdesini veren ATSO Başkanı Ali Bahar, “Korkuteli Organize Sanayi Bölgesi, müjdenin hayat bulmuş hali. Arkadaşlar biz bu işi bitirdik. İşte tapularımız, 7 yıldır gerçekleşmeyen bu projeyi görevi devraldıktan sonra 8 ay içerisinde gerçekleştirdik. Tıpkı Milano’nun yakınındaki sanayi şehri Lodi gibi, Antalya’mızın 35 kilometre yakınındaki Korkuteli ilçesi. Burayı bir sanayi ilçesi yapmak hayalimizdi, bunun adımını atmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Antalya Valimize, Kaymakamımıza, Osman Bahçe Başkan Vekili başta olmak üzere tüm Müteşebbis Heyet üyelerimize, Korkuteli Belediye Başkanımıza ve emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Altyapı maliyetleri Cuma günü elimizde, hedefimiz 6’ncı ayda ilk fabrikanın temelini atmak. Buna hep birlikte şahitlik edeceğiz.”

BİZ SORUNUN TARAFIYIZ, KÜÇÜK OTELLERİMİZİN YANINDAYIZ


2023 Turizm sezonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan ATSO Yönetim Kurulu Başkan Bahar, “Turizm bizim en güçlü olduğumuz sektörümüz. Geçtiğimiz günlerde bu konuyu istişare etmek üzere 36. Grup Meslek Komitemizin öncülüğünde, Kemer Bölgesi turizm paydaşlarıyla bir araya geldik. Bakanlıktan Basit Konaklama Tesis Belgesi almak için son tarih olarak verilen 2021 yılını kaçırmış Kemer’de şu anda onlarca işletme mevcut. Bunun sonucunda, eğer yeniden bir başvuru süresi başlatılmazsa ve ruhsat iptali yapılırsa, bölgede üyelerimizi çok büyük bir sıkıntı bekliyor ve biz bu sorunun tarafıyız. Üyelerimizin, küçük otellerimizin yanındayız” dedi.

BÜYÜK HAKKANİYETSİZLİK
KDV’nin 8'den 10'a çıkarılmasıyla değişiklik öncesi anlaşmaları tamamlayan turizmcilerin aradaki yüzde 2'lik farkı cebinden ödediğini belirten Bahar, “Kurumlar vergisi yüzde 25 oldu. Sektörde her geçen gün karlılıklar düşüyor, pahalılık artıyor, rekabet gücümüz zayıflıyor. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın belirlediği akredite kuruluşlar, sürdürülebilir turizm belgesi için, 4 bin TL + KDV istiyorlar. Bu tutar on odalı butik otel için de, bin odalı büyük otel için de aynı. Ne kadar büyük bir hakkaniyetsizlik yaşandığı ortada. Bunu tüm yetkililerle paylaştık. Bizzat toplantıya katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü, Kontrolörler Kurulu Başkanlığı Baş Kontrolör ile konular paylaşıldı. Sektör temsilcileri sorunlarını doğrudan iletme fırsatıyla birlikte sorularına cevap buldu” diye konuştu.

TURİZMCİLERİN VİZE SORUNU
Kemer’de, Atatürk Caddesi'nin Kemer Belediyesi, Liman Caddesi'nin ise Büyükşehir Belediyesi hizmet alanı içinde bulunmasından dolayı yaşanan sorunlara dikkati çeken Başkan Bahar sözlerini şöyle sürdürdü; “Tek elden koordinasyonun yapılması lazım. Turizm için önemli olan ilçemizde, Kemer İlçe Turizm Müdürlüğü maalesef bulunmuyor bu nedenle de yerinde hizmet yapılamıyor. Bunun muhakkak giderilmesi gerektiğini, il müdürlüğümüzün de katılımıyla yaptığımız toplantıda tespit ettik. Kındılçeşme, hızla turizme kazandırılması gereken yaramızdır. Turizmci fuara katılacak vize alamıyor. Sektöre yönelik mesleki eleman sorunu devam ediyor. Bu soruna yönelik teşvik ve okul yatırımı çalışmaları olsa da maalesef yeterli değil. Turizm sadece konaklama tesislerinden ibaret değildir. Bu sektörü besleyen başka sektörler de vardır. Taşımacılık gibi. Turizm taşımacılığına yönelik bir teşvik veya destek sistemi, bulunmuyor. Maliyetler her geçen gün artıyor. Bunun neticesinde korsan taşımacılık karşımıza çıkıyor. Acilen bölgenin ihtiyaç duyduğu plaka sayısını doğru tespit ederek, yeni plaka ihalesine çıkılması gerekiyor. Bu konuda da gereken sözleri almış bulunuyoruz, takipçisi olacağız.”

ANTALYA İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞTAYIZ
Antalya’da kentsel dönüşümün geleceğe dönük yapılması gerektiğini dile getiren Bahar, “Şu anda Antalya’mızda uygulanmakta olan kentsel dönüşüm değil, rantsal dönüşümdür ve kentimizin geleceğini daha da karartacaktır. Bu konuda uyarımızı buradan dile getiriyoruz. Kentsel dönüşüm mutlaka ada bazında değerlendirilmelidir. Hatta mümkünse adanın da üzerinde ölçülerde mahalle bazında uygulanmalıdır. Arkadaşlar, lütfen vizyon, vizyon, vizyon. Şehrimizin bir dünya kenti olması için, köprüden önce son çıkıştayız. Belediye başkanlarımızın birlik ve beraberlik içinde kentimizin vizyoner dönüşümüne katkı sağlamasını istiyoruz. Bu konunun takipçisiyiz” dedi.

CARİ AÇIKTA İYİLEŞME İŞARETLERİ
ATSO Başkanı Bahar, meclis kürsüsünden cari açık, Eximbank kredileri, kur korumalı mevduat hesabı, petrol üretimi, turizm gibi başlıklarda açıklamalar yaptı. İç talepte yavaşlamaya işaret eden Bahar, “İç talepteki yavaşlamanın sonuçlarını, cari dengede de görüyoruz. Son açıklanan Eylül verilerine göre cari denge aylık 1,9 milyar dolar fazla verdi. Ocak-Eylül dönemindeki açığımız ise 40,8 milyar dolar oldu. Böylece, aşırı düşük faizlerin neden olduğu tüketim artışıyla, ithalattaki sıçramanın coşturduğu cari açık, yeniden kontrol altına alınmaya başladı. Bu, Türkiye ekonomisi üzerindeki risklerin de, azalmaya başladığını gösteriyor” diye konuştu.

PETROL ÜRETİMİNDE HEDEF 2026
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, “Gabar’da ki üretimimiz, şu anda günlük 25 bin varile ulaştı. 2024 sonunda günlük 100 bin varile çıkarak Türkiye ihtiyacının yüzde 10’unu, 2026’da ise yüzde 18’ini karşılayacak düzeye ulaşacak. Yerli üretimdeki artış, enerjide dışa bağımlığımız ve cari açık konusunda kendimizi daha güvenli hissetmemizi, döviz rezervlerimizin artmasını sağlayacak bir gelişme olması açısından son derece önemlidir. Emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

 ATSO Başkanı Bahar: “Faiz artışlarında artık sona gelindiğini düşünüyoruz”
İş Dünyası

ATSO Başkanı Bahar: “Faiz artışlarında artık sona gelindiğini düşünüyoruz”

Faiz artışlarında sona gelindiğine dikkat çeken Başkan Ali Bahar “Bu ay yapılan 250 puanlık faiz artışı bizim de beklentimiz dâhilinde gerçekleşti ancak faiz artışlarında artık sona gelindiğini düşünüyoruz” dedi.

 ATSO Başkanı Ali Bahar: "Yakında peş peşe not artışları da gelecek"
Yerel Yönetim

ATSO Başkanı Ali Bahar: "Yakında peş peşe not artışları da gelecek"

Hafta sonu Türkiye’nin görünümünü pozitife çeviren Moody’s açıklamasının ardından ATSO Başkanı Ali Bahar “Önümüzdeki aylarda Türkiye'nin kredi notu da artacak” dedi.

ATSO Başkanı Ali Bahar :her zaman istikrarlı ve yüksek oranlı bir sanayi büyümesine ihtiyacı var
İş Dünyası

ATSO Başkanı Ali Bahar :her zaman istikrarlı ve yüksek oranlı bir sanayi büyümesine ihtiyacı var

ATSO Meclisinde her fırsatta sürdürülebilir ekonomiye dikkat çeken ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyümeye ilişkin açıklamalarının iş dünyası adına çok önemli olduğunu kaydetti.

ATSO ve Antalya Havalimanı arasında işbirliği protokolü yapıldı
Yerel Yönetim

ATSO ve Antalya Havalimanı arasında işbirliği protokolü yapıldı

Antalya’ya değer katan kurumlarla iş birliğini önemsediklerini kaydeden ATSO Başkanı Ali Bahar, “Antalya Havalimanı kentimize değer katan önemli bir şirket.

ATSO Başkanı Ali Bahar, “Growtech Fuarı tarım sektörüne yeni bakış açıları kazandırmayı hedefleyen önemli bir platformdur.
İş Dünyası

ATSO Başkanı Ali Bahar, “Growtech Fuarı tarım sektörüne yeni bakış açıları kazandırmayı hedefleyen önemli bir platformdur.

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, Antalya Valisi Hulusi Şahin ve protokolün katılımıyla gerçekleştirilen ATSO Growtech 2023 Tarım İnovasyon Ödül Töreni’nin açılış konuşmalarını gerçekleştirdi

CHP Eski  Milletvekili Çetin Osman Budak'ın yeğeni Onur Budak Göz Yaşları içinde Defnedildi
Yerel Yönetim

CHP Eski Milletvekili Çetin Osman Budak'ın yeğeni Onur Budak Göz Yaşları içinde Defnedildi

Konyaaltı Belediyesi Spor Sube Müdürlüğünde çalışan 26 Yaşındaki Onur Budak Onur Budak'ın Ani Ölümü sevenlerini üzdü. Onur Budak ölüm nedeni..