Kastamonu’da etkili olan fırtınanın ardından limanlara sığınan balıkçılar, ihtimal fırtınalardan korumak için teknelerini karaya çekti. Fırtınalar sebebiyle balık avlayamayan balıkçılar, limanlarda tekneleri için nöbet tutuyor.
Kastamonu’da 26-27 Kasım tarihleri arasında etkili olan fırtına hayatı felç etti. Fırtına sebebiyle Karadeniz kıyısında bulunan ilçelerdeki sahil şeridinde yollar, parklar, istinat duvarları zarar gördü, ev ve iş yerlerini su bastı. İnebolu ilçesinde ise fırtınada sürüklenen Kamerun bayraklı "Vamon" adlı gemi karaya oturdu. Yaşanan fırtınadan korunmak için limanlara sığınan balıkçılar ise küçük tekneleri karaya çekerek korumaya çalışıyor. İnebolu ilçesinde fırtınanın etkisini yitirmesine rağmen balıkçılar, teknelerini bağladığı limanlarda nöbet tutuyor. Balıkçılar fırtınalar sebebiyle balık sezonuna da ara vermek zorunda kaldı. Teknelerini korumak için limanda bekleyen balıkçılar, fırtınaların sona ermesini ve yeniden avlanmaya başlamak istediklerini söyledi.
Uzun süredir Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde balıkçılık yapan Mehmet Aksoy, “Hava şartları çok sert geçiyor. Sürekli fırtına oluyor. Teknelerimizi sağlama almak için karaya çekmek zorundayız. Büyük hamsi tekneleri de limanlara sığınıyor. Şu anda Karadeniz’in hepsinde sıkıntı var. Denizde kaybolanlar oluyor, balıkçılardan kaybolanlar oluyor. Balıkçı sektörü şu anda Karadeniz’de büyük mağduriyet yaşıyor. Havalar düzelmedi, fırtına devam ediyor. Biz de teknelerimizin başında gece gündüz bekliyoruz. Hava şartları düzelirse balıkçılığa devam edeceğiz. Büyük balık tekneleri de limanda bekliyorlar. Herkese Allah sabır versin” dedi.
Antalya'da balıkçılık yapan Savaş Dursun, dev orkinos göçünün izini sürerek İzmir açıklarında boyları 2 metrenin üzerinde 120, 150 ve 160 kiloluk üç orkinosu oltayla tuttu.
Kars’ın Sarıkamış ilçesi Kelik Deresi’nde Medeni Erol, kurduğu tesiste alabalık yetiştiriyor. Erol, yetiştirdiği alabalıklarla geçimini de sağlıyor.
Akdeniz'de av sezonunun kapanmasıyla Mersinli balıkçılar, ekmek teknelerini bakıma aldı. Karaya çekilen teknelerde önce kalafat, tamir, macun ve boya işlemleri yapılıyor, ardından tekrar deniz indirilen teknelerin makine ile ağ bakımlarına geçiliyor.
Türkiye’de bin 600 kadar endüstriyel balıkçı teknesi bulunurken bu tekneler yurt içi ve yurt dışı sularda avcılık yapıyor. Ülkemizde denizlerde 15 Nisan'da başlayan av yasağının ardından bazı balıkçı tekneleri ağırlıklı olarak Atlas ve Hint Okyanusu'na yönelerek avcılık yapıyor.
İzmit Körfezi'ne balık tutmak açılan 3 kişi şiddetli fırtına sebebiyle denizde mahsur kaldı. 3 kişinin denizden kurtarılma anları kameraya yansıdı.
Zonguldak’ta denizlerde av yasağının bugün itibarıyla başlamasıyla birlikte balıkçılar karaya çıkardıkları tekne ve ağlarını gelecek sezon için onarmaya başladı.
Yorumlar (0)