Burdur / Burdur

Başkan Ali Orkun Ercengiz'den kentsel dönüşüm açıklaması

Burdur Belediye başkanı Ali Orkun Ercengiz, kentsel dönüşüme karşı olmadığını belirterek algısı yaratılmaya çalışıldığını söyledi.

Başkan Ali Orkun Ercengiz'den kentsel dönüşüm açıklaması

Burdur Belediye başkanı Ali Orkun Ercengiz, kentsel dönüşüme karşı olmadığını belirterek algısı yaratılmaya çalışıldığını söyledi.
Dünden bu yana kendisi hakkında spekülatif bazı paylaşımlar yapıldığını belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, '“kentsel dönüşüme karşı başkan” algısı yaratılmaya çalışılıyor. Elbette durumun bu olmadığını sizlere açıklayacağım.' dedi.
2013 Eylül Ayında Bakanlar Kurulu Kararı ile “Afet Riskli Alan” ilan edilen üç mahalle olduğunu vurgulayan Başkan Ali Orkun Ercengiz, bu süreçte kendisinin görev başında olmadığını belirterek, 'O dönemde “kentsel dönüşüm” adı altında birçok şehirde “rantsal dönüşüm” yapıldığı için alanında kentsel dönüşümün yapılabileceğini ve fay hattının güvenli mesafede boşaltılarak yeniden mahallenin yapılabileceğini ifade ettik. Seçimden sonra göreve gelir gelmez öncelikli olarak hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem de TOKİ Başkanlığı ile yazışmalar yapılarak üç mahallenin güvenli hale getirilmesini talep ettik.' ifadelerini kullandı.
Başkan Ali Orkun Ercengiz yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

'Henüz görev başında değildim'

“Günaydın iyi bir hafta sonu diliyorum. Dünden beri kentsel dönüşüm ile ilgili spekülatif bazı paylaşımlarda adım kullanılarak “kentsel dönüşüme karşı başkan” algısı yaratılmaya çalışılıyor. Elbette durumun bu olmadığını sizlere açıklayacağım. Öncelikle 2013 Eylül Ayında Bakanlar Kurulu Kararı ile “Afet Riskli Alan” ilan edilen üç mahallemizle ilgili henüz görev başında değildim.

'Üç mahalle sakinleri panik halindeydi'

Mahalleyi seçim çalışmalarında ziyaret ederek taleplerini öğrenmeye çalıştık. Fay hattının ortasından geçtiği üç mahalle sakinleri ne yapacağını bilmez durumda ve panik halindeydi. O dönemde “kentsel dönüşüm” adı altında birçok şehirde “rantsal dönüşüm” yapıldığı için alanında kentsel dönüşümün yapılabileceğini ve fay hattının güvenli mesafede boşaltılarak yeniden mahallenin yapılabileceğini ifade ettik.

'Asla kentsel dönüşüme karşı olmadık'

Seçimden sonra göreve gelir gelmez öncelikli olarak hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem de TOKİ Başkanlığı ile yazışmalar yapılarak üç mahallenin güvenli hale getirilmesini talep ettik. Bu arada 1971 depremi sonrası imal edilen Bozkurt Mahallesi Deprem Evleri’nin dönüşümünü Belediyemizin 9000 m2 arazisini bilabedel vererek hak sahiplerinin cebinden bir kuruş çıkmadan 656 konut ve 44 ticari alan yapımını sağladık. Ayrıca TOKİ ile başlattığımız Necatibey Mahallesi kentsel dönüşüm projesinden Bakanlığın bizzat kendisi yapacağı bilgisiyle projeden çıkartıldık. Şu anda TOKİ tarafından Antalya karayolumuz üzerinde yaklaşık 200 konutluk başka bir proje daha devam etmekte bu nedenle biz asla kentsel dönüşüme karşı olmadık.

'Kentsel dönüşümün acil ve zorunlu olduğunu aktardım'

Bakan Sn Murat Kurum’un Burdur ziyaretinde 33 hektarlık üç mahalledeki kentsel dönüşümün acil ve zorunlu olduğunu kendilerine bizzat aktardım siyasiler ve tüm bürokratlar buna tanıktır. Durumdan vazife çıkarıp şehrin gelişimine şahsi çıkarları nedeniyle karşı olanlara asla itibar etmeyiniz. Hodri meydan henüz bir deprem olmadan buyurun projeyi yapalım. Bugüne kadar taleplerimize karşılık bulamadığımız yazışmalar ile mevcuttur. Yetki Belediye’nin ise eğer; kaynak talebimize karşılık verin biz de yerel unsurlarla ya da Büyükşehir Belediyelerimizin kentsel dönüşüm daire başkanlıkları ile rant gözetmeksizin yapalım. Saygılarımla”,

 

Yorumlar

Hasan Tutumlu

26.02.2023 / 1 ay önce

Bravo nasıl karşı çıkmadınız.Üyesi olduğun parti ve yandaşları nın senin gibi aynı fikirde değiller maalesef sosyal medya zınk diye her şeyi ortaya çıkarı veriyor ve 1999 dan önçe seçim süreçinde geçe kondu kaçak kat katma meselesini herkez biliyor şüphesiz büyük ihtimalle o binalarda o zamanlardan kalma.Ayrıca gereken yerlere söyledim demekle kurtulamazsınız isteyen gereken işlemi yapabiliyor ayrıca bunu deprem bölgesinde çeşitli belediye lerin bunu yaptığı nı gördük dinledik.Mesuliyetinizi yaptınız 'da devlet size yapamazsın mı dedi.Ben başkan değildim demekle olmuyor madem değildin sen doğrusu nu yap

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur'da depremzede çocuklar için Aşevi
Yerel Yönetim

Burdur'da depremzede çocuklar için Aşevi

6 Şubatta 11 İli etkileyen deprem sonrası Burdur’da eğitim ve öğretim gören öğrenciler için hayırsever vatandaşın destekleriyle aş evi oluşturuldu.

Başkan Ercengiz’den Burdur Gazi caddesi esnafına ziyaret
Yerel Yönetim

Başkan Ercengiz’den Burdur Gazi caddesi esnafına ziyaret

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Gazi Caddesindeki esnafları ziyaret ederek hayırlı işler diledi.

Duayen Gazetecilerden Başkan Ercengiz’e ziyaret
Yerel Yönetim

Duayen Gazetecilerden Başkan Ercengiz’e ziyaret

Burdur Basının Duayen Gazetecileri Kürşat Tuncel, Onur Özkan, Abdurrahman Kızılkaya ve Murat Dilek, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i makamında ziyaret etti.

Başkan Ali Orkun Ercengiz, yaşlıları unutmadı
Etkinlik

Başkan Ali Orkun Ercengiz, yaşlıları unutmadı

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 18-24 Mart Yaşlılar haftası nedeniyle Burdur Belediyesi Berberoğlu Huzurevi’ni ziyaret ederek günlerini kutladı.

Başkan Ercengiz'den su açıklaması
Bölgesel

Başkan Ercengiz'den su açıklaması

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in 22 Mart Dünya Su Günü ile ilgili sosyal medya hesabı Twitter dan açıklama yaptı.

Başkan Ercengizle minikler arasında keyifli sohbet
Yerel Yönetim

Başkan Ercengizle minikler arasında keyifli sohbet

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, belediye çalışmalarını izleyen ilkokul çocukları ile sohbet ederek, çocukların taleplerini dinledi.