Burdur

Başkan Ercengiz’in Arıtma Tesisi İle İlgili Açıklaması

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin ilerleyen günlerde ihalesinin yapılacağının haberini verdi.

Başkan Ercengiz’in Arıtma Tesisi İle İlgili Açıklaması

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin ilerleyen günlerde ihalesinin yapılacağının haberini verdi.

Avrupa Yatırım Bankası Kentsel Altyapı Projesi kapsamında finanse edilen Burdur Merkez Burdur Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaat yapımı İhalesinde sona gelindiğini açıklayan Başkan Ercengiz, “Müjdesini verdiğim bu dev yatırım Burdur’umuza hayırlı olsun.” açıklamasında bulundu.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in girişimleriyle hazırlanan proje için İller Bankası ile görüşmelere başlamış ve Burdur (Merkez) Atıksu Arıtma Tesisi kesin projesi hazırlanması işi 2014 yılı sonlarında İller Bankası tarafından proje yapımına başlamıştı. Burdur Atık su Arıtma Tesisi Fizibilite Raporu 20.04.2016 tarihinde hazırlanmış, fizibilite Raporu ile başvurularak Avrupa Yatırım Bankası’ndan 11milyon 500 bin Avro kredi anlaşması yapıldı. İller Bankası tarafından Atıksu Arıtma Tesisi projesi tamamlanarak onaylanmış ve Burdur Belediyesi 18.11.2016 tarihinde teslim edilmişti. Yapılan çalışmalar sonucunda Avrupa Yatırım Bankası’ndan gelen ihaleye çıkılabilir onayı ile dokümanlar hazırlanarak, 11 Temmuz 2019’da Uluslararası ilana çıkılarak,15 Temmuz saha ziyareti ve 29 Ağustos 2019 günü saat:10.30’da ihalesinin yapılacağı belirtildi

Konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Ercengiz,”Haziran 2016 tarihinde İller Bankası Genel Müdürlüğünde, Avrupa Yatırım Bankası Temsilcileriyle ortaklaşa imzaladığımız 11 milyon 500 bin Avro karşılığı Burdur’a yapılması planlanan ileri biyolojik arıtma tesisi yatırımı , İller bankası ve Avrupa Yatırım Bankası İhale tarihi belli oldu. 3 yıllık süren çabamız, müşavir firmaların yaptığı çalışmalar, Antalya Bölge Müdürlüğü, İller Bankası Genel Müdürlüğü Dış Yatırım Daire Başkanlığı bürokratlarının gösterdiği çabalarla ve Burdur Belediyemizin Çevre Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmaların neticesinde, İhale tarihini belirlemiş bulunuyoruz.” Dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İHALESİNİ YAPACAĞIZ”

Burdur’un en büyük sorunlarından birisi olan Atıksu Arıtma Tesisinin çalışmalarını 2014- 2019 dönemi görev süresince defalarca çalıştıklarını belirten Başkan Ercengiz, arıtma, tesisi proses çalışmalarını yaparak bunun üzerinden ihtiyaç listesini belirleyip, İller Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası işbirliği ile bu projeyi gerçekleştirmenin sözünü vermiştik. Bugün tamamen İller Bankası’nın, Avrupa Yatırım Bankası’nın ve Burdur Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü ve sonuna geldiğimiz proje artık hayata geçiriliyor. Önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağımız ve yapım işine başlayacağımız İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisiyle hem atık su çamurundan enerji üretecek, hem de Kuyruk suyundaki deşarj edilen su, uygun olduğu taktirde tarımsal amaçlı sulamada kullanılabilecek.” Şeklinde konuştu.

“ BU KONU, SİYASETE MALZEME EDİLECEK BİR KONU DEĞİL!”

Yıllardır büyük bir ciddiyet ve disiplinle takip ederek sonuçlandırdıkları İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Projesi’nin, AKP Milletvekilleri tarafından siyasete malzeme olarak kullanılmasına ve kendi çabaları gibi halkı kandırmaya çalışmalarına tepki gösteren Başkan Ercengiz,”Bu görevi ifa ederken, bugüne kadar hiçbir zaman bu görevleri bir siyasi çıkar veya siyasi menfaate döndürmeye çalışmadık. Gördüğünüz üzere bugün basında çıkan haberlerde bu işte bugüne kadar hiçbir katkısı bulunmayan Sayın AKP Milletvekillerinin sanki bu işin takipçisi olmuş, bu işi çözmüş gibi haber yaptırmalarını da halkımızın taktirine bırakıyoruz. Eğer bu konuda gerçekten çok mahirdiyse Sayın Vekillerimiz, 2016 yılından bu yana neden müdahale edip, bu işi çözmediler? Kendi mecrasında akan, İller Bankası’nın ihale yöntemiyle, Avrupa Yatırım Bankası arasındaki uyuşmazlık neticesinde bekletildiğimiz bize ifade

edilen bu yatırım çabalaramızla çözülmüştür. Bu gerekçeyle de aradan geçen süre içerisinde, biz hem işimizin iyi takipçisi olduk, hem de gerekli düzenlemeleri yaptık. Bu konu, siyasete malzeme edilecek. bir konu değildir. İçme suyunda projesinde yapılan kurnazlık burada yapılmaya çalışılıyor zaten birkaç önce müjdesini vereceğimi ilan ettiğim yatırımdan haberdar olanlar yine rol çalma derdine düşmüştür, emekleri geçtiyse de görgümüz gereği kendilerine teşekkür ederim bu dev yatırım da Burdur’umuza hayırlı olsun.” Dedi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Başkan Ali Orkun Ercengiz, oyunu kullandı
Bölgesel

Başkan Ali Orkun Ercengiz, oyunu kullandı

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu için oyunu kullandı. İşte detaylar...

Başkan Hasan Yalçın Meçikoğlu'nu ziyaret ettiler
Bölgesel

Başkan Hasan Yalçın Meçikoğlu'nu ziyaret ettiler

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz beraberindeki heyet ile birlikte, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu'nu ziyaret etti.

Başkan Ercengiz’in 19 Mayıs Mesajı
Yerel Yönetim

Başkan Ercengiz’in 19 Mayıs Mesajı

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili bir mesaj yayınladı

Burdur Belediyesi’nden Gençlik Konseri
Etkinlik

Burdur Belediyesi’nden Gençlik Konseri

Burdur Belediyesi 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Gençlik yürüyüşü ve Gençlik Konseri düzenleyecek.

Burdur Belediyesi’nden Anneler Günü matinesi
Etkinlik

Burdur Belediyesi’nden Anneler Günü matinesi

Anneler Günü nedeniyle Burdur Belediyesi tarafından Anneler Günü Matinesi düzenlendi.

Yoğun yağış sonrası Belediye ekiplerinden anında müdahale
Bölgesel

Yoğun yağış sonrası Belediye ekiplerinden anında müdahale

Burdur Belediyesi, şehir genelinde aniden bastıran yağışa karşı 45 personel ile tüm kentte anında müdahale etti.