Burdur

Başkan Ercengiz,Öğretmenlerle Yemekte Buluştu

Burdur Belediye Başkanlığı tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle emekli öğretmenlere Öğretmenler Günü yemeği verildi. İlimizde yaşayan emekli öğretmenlerin bir araya geldiği yemekte, Başkan Ercengiz, eşi Hülya Ercengiz ve CHP İl Başkanı İzzet Akbulut …

Başkan Ercengiz,Öğretmenlerle Yemekte Buluştu

Burdur Belediye Başkanlığı tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle emekli öğretmenlere Öğretmenler Günü yemeği verildi. İlimizde yaşayan emekli öğretmenlerin bir araya geldiği yemekte, Başkan Ercengiz, eşi Hülya Ercengiz ve CHP İl Başkanı İzzet Akbulut öğretmenleri tek tek tebrik ederek, karanfil takdim etti. Öğretmenler Günü yemeğinde MAKÜ Müzik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Gökhan Çağırgan ve orkestrası sahne aldı. Anadolu türküleri seslendiren Gökhan Çağırgan, çaldığı zeybeklerle öğretmenleri oynattı. Başkan Ercengiz, öğretmenlerle birlikte çember oluşturarak, Teke Yöresinin zeybeklerini oynadı. Keyifli geçen akşamda, öğretmenler gönüllerince eğlendi.

ÖĞRETMENLİK SADECE BİR MESLEK DEĞİL, ÖMÜR BOYU SÜREN BİR YAŞAM BİÇİMİDİR.

Düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada Öğretmenler Gününü kutlayan Başkan Ercengiz, “Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister’ diyor Ulu Önder Atatürk, bu görevi öğretmenlere vermiştir çünkü öğretmenler Cumhuriyetin, en büyük koruyucusu olacaktır. 24 Kasım 1928 Millet Mekteplerinin açıldığı ve Ulu Önde r Atatürk’ün ‘Başöğretmen’ sıfatıyla alfabeyi bizlere öğretmeye başladığı gündür. Aslında cehalete karşı açılan savaşın ve bu savaşta her bir Anadolu köşesine öğretmen yetiştirilerek, gönderilip bu halkın yeni baştan yaratılmasının sağlandığı gündür. Tabi ki bizim için 24 Kasım sadece öğretmenleri andığımız bir günden ibaret değildir. Bizlere hayatı, hayatta ahlaklı olmayı öğreten kıymetli öğretmenlerimizi unutmamamızı sağlayan önemli bir gündür. Bizler, öğretmenleri önemsemek zorundayız. Bugün milli eğitim politikasının, köylerin okullarının kapandığı ve yüz binlerce öğretmenin iş beklediği, mesleğini yapamadığı bir politikayla maalesef halkımızın eğitime yeteri kadar ulaşamadığını görmekteyiz. Bizler, öğretmenlerin görevini yapabilmesini isteriz. Çünkü öğretmenliğin emekliliği yoktur. Bir öğretmen evladı olarak, annemin bir takım tembihlerini ve hayat derslerini halen hiç bitirmediğini görüyorum. Öğretmenlik sadece bir meslek değil, ömür boyu süren bir yaşam biçimidir.” İfadelerine yer verdi.

BU ÜLKENİN YAŞADIĞI HER TÜRLÜ SIKINTININ TEMELİ CEHALETTİR.

Öğretmenlerin, güzel ahlaklı olmayı öğrettiğini işaret eden Başkan Ercengiz, “Öğretmenlik, ahlaklı olmak ve ahlaklı olmayı öğretmektir. Bizler, siz kıymetli öğretmenlerimizin o köy enstitülerinden başlatılan Cumhuriyet ateşini, bizlere öğrettiğiniz şekliyle sonraki nesillere ulaştırılmasını isteriz. Bizler, siyasetçi olabiliriz, yerel yönetici olabiliriz ama bizlerin görevi eğitim hakkına sahip olmak isteyen her yurttaşa, eğitim hakkının ulaşması için mücadele etmemizi gerektirir. Bizler, siz değerli öğretmenlerimizin bize verdiği o güzel ahlaklarla, doğru siyaseti yapmak zorundayız. ‘Çalıyor ama yapıyor’ anlayışından uzak olmak zorundayız. Yapıyor ama gerisi bizi ilgilendirmez anlayışını asla kabul edemeyiz. Çünkü bizim öğretmenlerimiz bize hiçbir zaman başkasının hakkını ya da hakkımız olmayan bir şeyin sahibi olmayı bize öğretmediler. Bizler, sizlerin bize doğru öğrettiği şeyleri yapmak zorundayız. Bu nedenle de sizlere çok şey borçluyuz. Ben bu akşam burada olan tüm kıymetli öğretmenlerimin, değerli eşlerinin ve yakınlarının bu özel gününü bir kez daha kutlamak istiyorum. Sizler iyi ki varsınız, iyi ki var olmaya devam edeceksiniz. Bu ülkenin yaşadığı her türlü sıkıntının temeli cehalettir. Eğer cehaletten insanımızı kurtaramazsak, bizler Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyet’e ihanet etmiş oluruz. Eğer bu ihanetin içinde yer almak istemiyorsak, vazifemiz tabi ki sizlerin bizlere öğütlediği şekliyle bir ömür boyu devam etmek zorundadır. Hepinize saygılar sunuyor, iyi akşamlar ve iyi eğlenceler diliyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur'da Öğretmenlerden Türkü Gecesi
Etkinlik

Burdur'da Öğretmenlerden Türkü Gecesi

Burdur’da Öğretmenlerin oluşturduğu Türk Halk Müziği topluluğunun konseri büyük ilgi gördü.

Başkan Halil Öztürk, Öğretmenlerle yemekte buluştu
Etkinlik

Başkan Halil Öztürk, Öğretmenlerle yemekte buluştu

Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle program düzenledi.

Kepez’de öğretmenler günü etkinliği
Etkinlik

Kepez’de öğretmenler günü etkinliği

Antalya'nın Kepez ilçesinde 24 Kasım Öğretmen Günü dolayısıyla program düzenlendi

Burdur'da vefat eden öğretmenler için mevlit ve lokma
Etkinlik

Burdur'da vefat eden öğretmenler için mevlit ve lokma

Burdur'da Öğretmenler Günü'nde şehit ve ebediyete irtihal etmiş öğretmenler unutulmadı. Mevlit okutularak, lokma dağıtıldı.

Minikler Öğrencilerden ameliyat olan öğretmenlerine anlamlı günde sürpriz kutlama
Bölgesel

Minikler Öğrencilerden ameliyat olan öğretmenlerine anlamlı günde sürpriz kutlama

Şehit İlyas Acar İlk Öğretim Öğrencileri, Bucaklı öğretmen yazar Fatma Erkul'a sürpriz öğretmenler günü kutlaması düzenledi.

Burdur'da Öğretmenler Günü’nde badminton turnuvası
Spor

Burdur'da Öğretmenler Günü’nde badminton turnuvası

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Badminton Turnuvasında sporcular centilmenlikle yarıştı.