Burdur / Burdur

Başkan Keyik Yeniden Aday

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Ekim ayında yapılacak oda organ seçimlerinde yeniden aday olduğunu açıkladı.

Başkan Keyik Yeniden Aday

Oda Meclis Salonu’nda basın toplantısı düzenleyen Keyik, ekibiyle birlikte 2 Ekim’de yapılacak seçimde yeniden aday olduğunu açıkladı. Keyik, yeniden seçilmesi durumunda gerçekleştireceği projeler hakkında da bilgi verdi.

Dört dönemdir uyum içerisinde çalıştıklarını söyleyen Keyik; “Ticaret ve Sanayi Odası’nda seçim havasına girildi. Osman Dalgar kardeşimiz 3-4 gün önce sosyal medyadan adaylığını açıkladı. Bu dönem için Yönetim Kurulu Başkanlığına ekibimle birlikte 2 Ekim Pazar günü yapmayı planlıyoruz. Ben dört dönemdir başkanlık yapıyorum. Nasıl bir yöneticilik yaptığımı herkes biliyor. Ben her siyasi partiye, bazı partiler hariç aynı mesafedeyim. Bu mesafemiz bundan sonra da bu şekilde devam edecek. Bizim odalarımız hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değildir. Bunlar seçim döneminde olur. Benim 35 meclis üyem var, 35 dünya görüşünde insan var. Hiçbir siyasi parti bizim birebir destekçimiz değil. Karşımızdaki arkadaşımızın destekçisi de olamazlar. Onlar siyasetini yapar, 3 bin üyemiz var. Gider onların gönlünü alır, 2 Ekim günü de sandığa oylarını attırırız.” diye konuştu.

Yusuf Keyik’in açıklamasından pasajlar şöyle;

“Tempomuzu enerji kaybetmeden devam ettirmeye kararlıyız”

Sözlerime başlarken bugün sizlerle bir araya gelmekten memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Hepiniz hoş geldiniz. Bugüne kadar hizmetlerimizi, çalışmalarımızı ve faaliyetlerimizi haberleştirip, kamuoyuna ulaştırdığınız için şahsım ve yönetim kurulum adına teşekkür ediyorum. Sizleri ekim veya kasım ayında yapılacak olan organ seçimlerimiz hakkında bilgilendirmek üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bizler, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası olarak gerek ilimizde ve gerekse bölgemizde sanayicilerimizin, tüccarlarımızın, işletme sahiplerinin, KOBİ’lerin menfaatine olacak her bir çalışmaya katkı sağladık ve bunu misyon edindik. Mesai mefhumu gözetmeden görevimizin başında, sorumluluğumuzun farkında 7/24 çalışma tempomuzu sürdürdük. Bu tempomuzu enerji kaybetmeden devam ettirmeye kararlıyız. Ülkemizin dünyanın en büyük on ekonomisi arasına girmesi hedefine, ancak güçlü bir özel sektör ile ulaşabiliriz. Güçlü bir özel sektör için, özel sektörün en üst düzeydeki temsilcisi sağlıklı bir Oda Sisteminin varlığıdır. Bu çerçevede Odamız 2012 yılından bugüne kadar 5 yıldızlı Oda statüsü ile akredite olarak hizmet vermektedir. Akredite Oda olarak sürekli değişen iş dünyasında, vizyonumuz doğrultusunda kendimizi devamlı yenilemeyi ve hizmet kalitemizi geliştirmeyi hedefliyoruz.

“Burdur üretimine, ihracatına devam eden bir il oldu”

2020 Mart ayında ülkemizi etkilemeye başlayan, dünyanın beklemediği ve herkesin hazırlıksız olduğu küresel bir salgınla karşı karşıya kaldık. 2020 yılında Dünya’da üretim neredeyse durma noktasına geldi, ihracat durdu, sosyal yaşam durdu. Ekonomisi küçük ve orta ölçekli ekonomilere dayanan bir ülke olarak üretimin, ihracatın, hatta birçok sektörde istihdamın durma noktasına geldiği belirsiz bir sürece dayanmak gerçekten neredeyse imkansızdı. Burdur 2020’de üretimine, ihracatına devam eden bir il oldu. Ancak hizmet sektörleri ve esnaflarımız ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldı. TOBB’la ve birçok kamu kurumu ile sürekli temas halinde olan Odamız sorun tespitleri ve çözüm odaklı önerileri ile pandemi sürecinde devletimiz tarafından alınan birçok ekonomik kararın ve verilen desteğin mimarı oldu. Odamız kendi öz kaynaklarını da kullanarak verilen kredi desteklerine katkı koydu. Tüm eğitim, konferans, toplantı ve etkinliklerimiz ara vermeden internet üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleşti. Üye hizmetlerimiz HES kodlu girişler ve tüm sağlık önlemleriyle zamanında yapıldı, üyelerimize en sağlıklı şartlarda etkin hizmet verilmeye devam edildi. Tüm yatırımların takipçisi olundu.

“Yol güzergahlarının ticari alana çevrilmesi yönünde yapılacak ilk mahalli ve genel seçimde adaylardan taahhüt almak istiyoruz”

2018 – 2022 Döneminde yaptığımız çalışmaların kısa bir özetini yayınladığımız faaliyet raporunda görebilirsiniz. Allah nasip eder Yönetim Kurulu Başkanlığım devam edecek olur ise Yönetim Kurulumuz ve Meclisimiz ile birlikte aşağıda yer alan konularda çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. 2019 Yılında Tahkim müessesini hayata geçirmiştik. Tahkim kurulu tekrar şekillenmek sureti ile işletmelerimizin firma içi sürtüşmelerini, dağılmalarına çözüm bulmak adına aktif bir şekilde çalıştırmayı düşünüyoruz. İşletmelerin satışların ve verimliliklerinin artması, firma içi anlaşmazlıkların en aza indirilmesine yönelik mesleki eğitimlere önceden olduğu gibi bu dönemde de devam edilecektir. Söyleye söyleye dilimizde tüy bitti. Birçok il yol güzergahlarından para kazanırken ilimizde bu sorunu hala aşabilmiş değiliz. Yol güzergahlarının ticari alana çevrilmesi yönünde yapılacak ilk mahalli ve genel seçimde adaylardan taahhüt almak istiyoruz. Üniversite ile şehrimizin kopukluğunu giderebilmek adına mevcut anayolun haricinde de şehre ulaştıracak bir yolun yapımının gerekli olduğuna inanıyoruz. Mahalli ve genel seçimlerde bunun önemini bir kez daha hatırlatarak hayata geçirilmesine katkıda bulunmak istiyoruz. 2.OSB kurulmasına öncülük ettiğimiz İŞGEM’in hayata geçirilmesi ile kuluçka işletmelerin daha etkin çalışmalarını sağlayacağız. İlimizde faaliyet gösteren ilk Küçük Sanayi Sitesi ile ilave Sanayi siteleri artık ilin ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanmaktadır. 3. Küçük Sanayi Sitesinin kurulmasına öncülük edeceğiz. İlimizdeki tüm oto galericileri kucaklayacak bir Oto Galericiler Sitesinin kurulmasına öncülük edeceğiz. Bu iki sektörün geniş mağazalara ihtiyacı bulunmaktadır. İhtiyacın giderilmesine yönelik Mobilyacılar ve Beyaz eşyacılara yönelik bir çarşının yapılmasına öncülük edeceğiz.

“Bölgesel OSB’nin kuruluşu için çalışmalara devam edeceğiz”

Odamız üyelerinin ticari ufuklarının açılmasına yönelik yurt dışı fuar ve iş geliştirme ziyaretlerini devam ettireceğiz. İhracat yapmayı düşünen işletmelerimize ihracatın nasıl yapılacağına dair yol gösterici danışman firmalarla anlaşıp yardımcı olmayı düşünüyoruz. Periyodik olarak ilçelerimizde toplantılar düzenlemek sureti ile ticari potansiyellerinin gelişimine yönelik çalışmalar yapmak istiyoruz. Bu okulumuz TOBB Milli Eğitim Bakanlığı protokolü Odamızın girişimleri ile Proje okul olarak faaliyet göstermektedir. 2021 – 2022 Eğitim döneminde odamızın katkıları ile bir dizi faaliyetler gerçekleşmiş bunun sonucunda da prototip yarış aracı yaparak basında yer almışlardır. Bu başarının okula olan ilgiyi de artırdığını düşünmekteyim. Burdur, Antalya ve Isparta’nın da içinde yer alacağı Bölgesel OSB’nin kuruluşu için çalışmalara devam edeceğiz. Odamızın çatısı üzerine Güneş Panel sistemi kurdurmak sureti ile çevreci dönüşüm ve yenilenebilir enerji kullanımı alanında rol model olmayı düşünüyoruz.

“Seçimlerinin tüm üyelerimize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum”

Basınımızın kıymetli temsilcileri, Şimdiye kadar verdiğimiz hizmetler ve kazanımların yeni dönemde yapacaklarımızın teminatı olduğunu vurgulamak isterim. Daha güçlü bir ekonomi ve daha güçlü bir Burdur için hız kesmeden yolumuza devam etmek istiyoruz. Bu bağlamda birlik ve beraberlik içinde Odamızı daha etkin hale getireceğimize olan inancımız tamdır. Hizmetler sürecimizde yanımızda olan, katkı veren, bizleri yüreklendiren Üyelerimize, Yönetim Kurulu, Meclis, Meslek Komitesi üyelerimize, Genç ve Kadın Girişimcilerimize, Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, Milletvekillerimize, her daim desteğini gördüğümüz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na şükranlarımı sunuyorum. Sözlerimin sonuna gelirken, Ekim veya Kasım ayları içerisinde yapılacak olan organ seçimlerinin tüm üyelerimize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum.

“Bizim odalarımız hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değildir”

3-4 aydır Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nda seçim havasına girildi. Osman Dalgar kardeşimiz karşımıza aday olarak çıkacağını ifade etti. 3-4 gün önce de sosyal medyadan adaylığını açıkladı. Biz tekrar bu dönem için Yönetim Kurulu Başkanlığına ekibimle birlikte adayız. Daha net olmamakla birlikte 2 Ekim Pazar günü yapmayı planlıyoruz. 1 hafta içerisinde netleşecek, detaylarını tekrar açıklarız ama yüzde 95 seçim 2 ekim 2022 Pazar günü seçimimizi gerçekleştireceğiz. Osman kardeşimizin açıklamasından sonra haberler çıktı. Ben dört dönemdir başkanlık yapıyorum. Hepiniz beni biliyorsunuz. Nasıl bir yöneticilik yaptığımı herkes biliyor. Ben her siyasi partiye, bazı partiler hariç, mecliste grubu olan partilere aynı mesafede, aynı samimiyette davranmayı ekibimle birlikte başardık. Bu mesafemiz bundan sonra da bu şekilde devam edecek. Bizim odalarımız hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değildir. Yok işte şu parti bunu destekliyormuş, o parti bunu destekliyormuş. Bunlar seçim döneminde olur. Benim 35 meclis üyem var, 35 ayrı dünya görüşünde insan var. Herkes sokağa çıkıyor oy istiyor. Oy isterken birilerinden destek istiyor olabilir. Ama bu destekleri bu siyasi destekleri sanki odamız bir siyasi partinin güdümündeymiş veya o partiyle birlikte hareket ediyormuş, diğer partiler karşısındaymış gibi bir algı yaratılmasın. Biz her türlü siyasi partiye aynı mesafedeyiz. Ülkemizde siyaset olmadan olmaz. Ama bizim seçimlerimiz için demiyorum. Buradaki 35 kişinin de farklı dünya görüşleri var. Ben şimdiye kadar bu dengeleri de koruyan bir oda başkanı oldum. Bu dengeyi yapamazsak çok başarılı olmayacağımızı düşünürüm. Biz hiç kimsenin arka bahçesi değiliz. Hiçbir siyasi parti bizim birebir destekçimiz değil. Karşımızdaki arkadaşımızın destekçisi de olamazlar. Onlar siyasetini yapar, 3 bin üyemiz var. Birebir gider üyelerimizin gönlünü alır ve 2 Ekim günü de sandığa oylarını attırırız. Bizim işimiz gücümüz bu.

MUHAMMET FATİH BAŞCI / burduryenigün

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Burdur'da İhracatta Durgunluk: Hedeflerin Altında Kalındı
İş Dünyası

Burdur'da İhracatta Durgunluk: Hedeflerin Altında Kalındı

Burdur'un 2024 yılı ocak ayı ihracatı 17 milyon 708 bin 970 dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen yılın aynı ayına göre %18,2'lik bir düşüşe işaret ediyor. Başkan KEYİK, en çok ihracat yapılan ülkeleri ve sektörleri de açıkladı.

Burdur'da 2023 Yılında 251 Milyon Dolarlık İhracat
İş Dünyası

Burdur'da 2023 Yılında 251 Milyon Dolarlık İhracat

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, yaptığı basın toplantısında 2023 yılında Burdur'da 251 milyon 134 bin 672 dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı. Ayrıca, odanın 2023 yılı faaliyet raporu da basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Bu kurslar ev ekonomisine destek olmak için düzenleniyor
Bölgesel

Bu kurslar ev ekonomisine destek olmak için düzenleniyor

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu, Kasım ayından itibaren çeşitli branşlarda kurslar düzenleyerek ev ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyor.

Burdur'un Kasım Ayı ihracatı ne kadar? İşte rakamlar
İş Dünyası

Burdur'un Kasım Ayı ihracatı ne kadar? İşte rakamlar

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK: "Kasım ayında ilimizin ihracat hacmi %2,8'lik düşüş ile 20 milyon 116 bin 530 dolar oldu" dedi.

Burdur'un ihracatı ekim ayında %18,9 arttı
Bölgesel

Burdur'un ihracatı ekim ayında %18,9 arttı

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, Burdur'un ekim ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre %18,9 artarak 23 milyon 87 bin 340 dolara yükseldiğini açıkladı.

Burdur'da kadın girişimciler Sevim Zorlu'ya güvendi
Bölgesel

Burdur'da kadın girişimciler Sevim Zorlu'ya güvendi

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) İcra Komitesi Başkanlığı seçimini Sevim Zorlu kazandı. Zorlu, yeni dönemde kadın girişimcileri desteklemeye devam edeceklerini söyledi.