Burdur

Başkan Yusuf Keyikten deprem bölgesine ziyaret

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, Hatay'ın Defne ilçesine, Gaziantep'in Nurdağı ilçesine, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Kayseri'ye ziyarette bulundu.

Başkan Yusuf Keyikten deprem bölgesine ziyaret

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Hatay'ın Defne ilçesine, Gaziantep'in Nurdağı ilçesine, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Kayseri'ye ziyarette bulunarak, gelişmeleri mahallinde gözlemledi.
Hatay'ın Defne ilçesinde görev yapan Burdur Valisi Ali Arslantaş'la bir araya gelen Başkan Yusuf Keyik depremin etkilerini yerinde tespit etti. Başkan Keyik; depremzedelerin sorun ve taleplerini öğrendi, taziye ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, ziyaretleri hakkında değerlendirmede bulundu.

DEVLETİMİZ TÜM GÜCÜYLE SAHADA

Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik: "Yasımız, acımız çok büyük. Depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlara Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabırlar diliyorum. Yaralılarımıza da acil şifalar temennisinde bulunuyorum. Allah, ülkemize ve tüm dünyaya bir daha böyle büyük afetler ve acılar yaşatmasın inşallah.

Salı günü Yönetim Kurulu Üyemiz Hakan Yoran'la birlikte deprem yaşanan yerleşimleri sırasıyla ziyaret ettik. İlk olarak Hatay'ın Defne ilçesinde Valimiz Sayın Ali Arslantaş'la görüştük. Hayat şartlarının kolaylaştırılması, travmanın atlatılması ve koordinasyonu ile depremin etkisi hakkında detaylı bilgiler öğrendik. Vatandaşlarla da bizzat konuştuk. Depremin izlerini üzülerek gördük. Evet, yıkımlar, kayıplar ve üzüntüler hat safhada. Fakat vatandaşların çoğu deprem gerçeğini ve acısını kabullenmişler, sağduyulu davranıyorlar. Biz de görüştüğümüz tüm vatandaşlarımıza taziye ve geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Sonrasında da diğer yerleşim birimlerine geçerek temaslarda bulunduk.

Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki devletimiz doğal afet kapsamındaki tüm gücüyle sahada, vatandaşlarımızın yanında. Ufak tefek aksaklıklar hoşgörü dahilinde telafi ediliyor" dedi.

KAYIPLARIN NEDENİ

Can kayıplarının ana nedenlerini aktaran Başkan Yusuf Keyik: "Depremin gece geç saatlerde olması, ulaşım ve enerji hatlarına büyük zararlar vermesi, yıkımın tüm bölgede yaşanması, karlı ve soğuk bir havada gerçekleşmesi, deprem fırtınalarının devam etmesi, uzun sürmesi ve şiddetinin yüksek olması can kayıplarımızı maalesef artırmış. Ömründe ilk kez depremle yüz yüze kalan bazı vatandaşlarımız ise şok anlarında maalesef hayatlarını kaybetmişler.

Fay hattının geçişi üzerinde bulunan yıkılmamış binalar hasarlı durumda. İnşaat malzemeleri deprem yönetmeliğine uygun olmayan ve dayanıklılığı düşük kaliteli olan yapıların tamamına yakını yıkılmış veya ağır hasar almış. Dükkân genişletmek için kolonları kesilen binaların çoğu enkaz halinde. Kat sayısı yüksek olan yapılar yıkılmış. Bazı konutlarda ise kolonlar yükü taşımakta yetersiz kalmış. Dolayısıyla yönetmeliklerin gerisinde kalan konutlardaki ve usulsüz değişiklikler yapılan binalardaki can kayıplarımız çok fazla" ifadelerini kullandı.

SUÇLULAR ELBETTE CEZASINI ÇEKECEKLER

Suç ve ihmal fiillerinde bulunan sorumluların cezasını çekeceklerini dile getiren Başkan Yusuf Keyik yaptığı değerlendirmeyi şöyle sürdürdü: "Bölgedeki can kayıplarında direkt ya da taksirle kusuru bulunanlar titizlikle inceleniyor. Yakalanan sorumlular adli makamlara teslim ediliyorlar. Binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesinde payı bulunanlar yargılanıyor. Bilerek veya bilmeyerek can kayıplarına neden olan kişiler cezasını çekecekler."

AÇTA- AÇIKTA KALAN YOK

Başkan Yusuf Keyik: "Vatandaşlarımız dayanışma ve belirli bir sistem dahilinde toparlanma sürecindeler. İmkanlar azami ölçüde kullanılıyor; aç kalan, açıkta kalan vatandaşımız yok. Çadır kentlerde veya konteyner kentlerde geçici süreliğine yaşayacak olan vatandaşlarımızın emniyeti kolluk kuvvetlerince sağlanıyor. İçerisinde insan hayatı belirtisi kesinlikle olmayan bina yıkıntıları ve enkazlar ise taşınmaya başlamış. Hep birlikte sabrederek ve gece gündüz çalışarak depremlerin açtığı yaralarımızı saracağız.

Gerçekçi ve rasyonel çalışmalar başlatıldı. Büyük hasar gören köylerimiz, ilçelerimiz ve kentlerimiz yeniden inşa edilecek" diye konuştu.

MESAJ: 'BİRLİKTE KAZANACAĞIMIZ BİR ZAFER VAR'

Başkan Yusuf Keyik yaptığı değerlendirmede şu mesajı verdi: "Yorgun ve üzüntülü bir toplum için yıpratmanın hiçbir faydasının olmadığı günleri yaşıyoruz. Depremi yaşayan veya yaşamayan herkesin fedakârlık yapacağı sürece girdik. Böyle bir dönemde vatandaşlarımız ve kamuoyu adına birbirimize karşı kazanacak bir zaferimiz yok; birlikte kazanacağımız bir zafer var. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Biz bize yeteriz. Bunu unutmayalım."

YARDIMLAR DEVAM EDİYOR

Ayni ve nakdi yardımların devam ettiğini belirten Başkan Yusuf Keyik: "Yaptığımız yardımların yerinde kullanıldığını ve ihtiyaç sahiplerine ulaştığını gördük. Ülkemizin dört bir yanından gelen ayni ve nakdi destekler sistemli bir şekilde ihtiyaç sahiplerine iletiliyor veya kullanımına sunuluyor.

Burdur'a getirilen veya deprem yaşanan illerde bulunan afetzedelere barınma, yemek, ısınma, finansman gibi tüm yaşam koşullarında her türlü imkân temin ediliyor, destek sağlanıyor. Ağır hasar gören yerleşim birimlerinde zemin etüdü ve fay hatları titizlikle gözden geçirilerek yeni binalar ve donatılar yapılması amacıyla ilk adımlar atılıyor" dedi.

KONUT SEFERBERLİĞİ

Başkan Keyik: "Kanun ve yönetmeliklere uygun binalar en kısa sürede yapılmaya başlanacak ve depremzedelere teslim edilecek. Bizler de iş dünyası olarak çağrımızı yineliyoruz: Gün bugündür. Alt sınır ve üst sınır gözetmeksizin nakdi destekte bulunmak isteyen her iş insanımızı ve her vatandaşımızı 'Konut Seferberliği' kampanyamıza katkıda bulunmaya davet ediyorum" şeklinde konuştu.

Başkan Yusuf Keyikten deprem bölgesine ziyaretBaşkan Yusuf Keyikten deprem bölgesine ziyaretBaşkan Yusuf Keyikten deprem bölgesine ziyaret

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Başkan Yusuf Keyik, Milletvekili Akbulut'a önerilerini aktardı
İş Dünyası

Başkan Yusuf Keyik, Milletvekili Akbulut'a önerilerini aktardı

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili İzzet AKBULUT'A Burdur için güncel öneri ve taleplerini iletti.

Kumluca TSO'dan Burdur TSO'ya bölgesel kalkınma odaklı ziyaret
İş Dünyası

Kumluca TSO'dan Burdur TSO'ya bölgesel kalkınma odaklı ziyaret

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fahri ÖZEN Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO)Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK'i makamında ziyaret etti.

KOSGEB Başkanı Burdur'da! KOBİ'lere Yeni Teşvikler ve İş Birliği Müjdesi
İş Dünyası

KOSGEB Başkanı Burdur'da! KOBİ'lere Yeni Teşvikler ve İş Birliği Müjdesi

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik'i makamında ziyaret etti.

TOBB'un 80. Genel Kuruluna Burdur'dan Güçlü Katılım!
İş Dünyası

TOBB'un 80. Genel Kuruluna Burdur'dan Güçlü Katılım!

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik ve beraberindeki heyet, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nin 80. Genel Kuruluna katıldı.

Burdur İhracatında %4,4 Artış! Nisan Ayında 17 Milyon Dolara Ulaşıldı!
İş Dünyası

Burdur İhracatında %4,4 Artış! Nisan Ayında 17 Milyon Dolara Ulaşıldı!

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Nisan ayında Burdur'un ihracat hacminin bir önceki yılın aynı ayına göre %4,4 artarak 17 milyon 173 bin 030 dolara ulaştığını açıkladı.

Başkan Gümüş'e Yusuf Keyik ve İş Adamlarından Ziyaret
Bölgesel

Başkan Gümüş'e Yusuf Keyik ve İş Adamlarından Ziyaret

Burdur Bucak Belediye Başkanı Hülya Gümüş'e ziyaretlerin ardı arkası kesilmiyor, ziyaretçilerini makamında ağırlamaya devam ediyor.