Burdur

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği üye buluşması ve ödül töreni

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) tarafından bölgesel üye buluşması ve ödül töreni düzenlendi.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği üye buluşması ve ödül töreni

Burdur Valisi Ali Arslantaş, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) tarafından düzenlenen bölgesel üye buluşması ve ödül törenine katıldı.

MAKÜ Lavanta Tepesi Otel'de gerçekleşen programda 2021 Yılında Batı Akdeniz Bölgesinde (Isparta-Burdur-Antalya) ihracat sıralamasında dereceye giren Burdur firmalarına ödülleri verildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başlayan program, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu ve Vali Arslantaş'ın konuşması ile devam etti.

Programın son bölümünde, ihracat sıralamasında dereceye giren Burdur firmalarından

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri Sektörü Bölge Birincisi Demir Maden Çim. Haz. Bet. İnş. Nak. San. Tic. A.Ş.

Savunma ve Havacılık Sanayii Sektörü Bölge Birincisi Kofs Silah San. Tic. Ltd. Şti.

Savunma ve Havacılık Sanayii Sektörü Bölge İkincisi Yıldız Silah San. Tic. Ltd. Şti.

Makine ve Aksamları Sektörü Bölge Üçüncüsü Kayhan Ertuğrul Tarım San. Tic. A.Ş.

Maden ve Metaller Sektörü Bölge Beşincisi Sekamar Mer. Mad. İnş. Malz. Nak. Taah. İth. İhr. San. Tic. Ltd. Şti.

Maden ve Metaller Sektörü Bölge Yedincisi Bekamer Mermer Mad. Müş. Müh. İnş. Dış. Tic. A.Ş.

Maden ve Metaller Sektörü Bölge Dokuzuncusu Lamos Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.

yöneticilerine Vali Arslantaş tarafından ödülleri takdim edildi.

BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Çavuşoğlu tarafından Vali Arslantaş’a günün anısına plaket takdimi sonrası gala yemeği ile program sona erdi.

Vali Arslantaş programda yaptığı konuşmada;

"Lügatta “Kazanç elde etmek için yapılan mal ve ürün alım satımı, alışveriş” olarak geçse de yalnız ticaret erbabının bildiği tek kelimelik başka ve esaslı bir ticaret tanımı vardır. O büyülü sözcük itibardır.

Eskiyi bilenlerin hatırlayacağı üzere arka yüzünde “Hamili kart yakınımdır” yazılı imzalı kartlar vardı. Mezkûr kartla, kart sahibinin sevk ettiği mercie vardığınızda, ihtiyacınıza göre canı gönülden muavenet edilirdi. Bankaya yahut bir sermaye sahibinin yanına gittiyseniz ihtiyaç duyduğunuz mevduatı temin noktasında sıkıntı çıkmaz, kavi bentler bir adımda aşılır, açılmaz kapılar bir anda açılırdı. Bunca kolaylığın sebebi kartın üç kuruşluk maddi değeri değil sevk edenin itibarının ortaya KONULMASIYDI.

Warren Buffeltt “İtibarı oturtmak için 20 yıl, yıkmak için 5 dakika yeterlidir.” der. Şirket bağlamında düşünürsek yıllar yılı ilmek ilmek işlenen itibarın neticesi markalaşmadır. Kapital güç ne denli yüksek olursa olsun markalaşamamış şirketlerin hizmet verdikleri sektörde başarılı olma ihtimalleri yoktur.

Mesele bir de küresel ölçekte ticaret yapmak olunca markalaşmanın önemi kat be kat artmaktadır. Tereciye tere satmak kabilinden olmamasını umut ederek beş buçuk milyon nüfuslu Finlandiya’nın dünya çapında markalaşan firma sayısını sizlere hatırlatmak isterim.

Heraklitos “Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz” der. Yaşamın özünde değişim ve yenilenme vardır. Hakeza ticaret ekonominin kalbidir ve ticarette dönüşüme ayak uyduramayan, yeni üretim, istihdam, yatırım ve pazarlama usullerine entegre olamayan ulusların ekonomileri, iktisadi anaforlar içinde yok olmaya MAHKUMDUR.

Bu sebeple ticaret döngüsünün her aşamasında teknoloji ve bilimin olanaklarından faydalanmak için azami gayret göstermek, küresel kapital düzen içinde varoluşumuzu devam ettirebilmenin mühim bir gerekliliğidir.

Tonyukuk kitabesinde “Yufka olanın delinmesi kolay imiş, ince olanı kırmak kolay. Yufka kalın olsa delinmesi zor imiş. İnce yoğun olsa kırmak zor imiş.” Der. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği ve benzeri teşkilatlanmalar atalar sözüne gösterilen ihtimamın nişaneleridir. Tek okun kırılmasının kolay, bir sadak okun kırılmasının güç olduğunu idrak etmiş yiğitlerin bir araya gelmesinden doğan kuvvetle geleceğe daha sağlam adımlarla yürüneceği muhakkaktır.

27 sektörde 10.650 üye sayısına ulaşan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği 3.000 aktif ihracat gerçekleştiren üye sayısıyla bölgemizin yüz akı teşekküllerinden BİRİDİR.

Yaş meyve ve sebze, maden ve metal, ağaç mamülleri ve orman ürünleri, kimyevi maddeler, demir ve demir dışı metalleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Almanya, Rusya, Özbekistan, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelere ihraç başarısı gösteren müteşebbislerimizi canı gönülden kutluyorum. İnşallah sizler kazandıkça ülkemizde kazanacak ve hedeflediğimiz muasır medeniyetler noktasına ulaşmakta en büyük paylardan biri sizlerin olacaktır.

Sözlerimi nihayete erdirirken hepinizi yürekten selamlıyor, güzel yarınlara hep birlikte ulaşmayı cenabı haktan niyaz ediyorum. Allah’a emanet OLUN." dedi.

Programa başta Vali Ali Arslantaş olmak üzere Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Adalet Komisyonu Başkanı Musa Talih, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Bucak Kaymakamı Erol Tanrıkulu, İl Jandarma Komutanı J. Albay Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, 58. Piyade Eğitim Alay Komutanı P. Komd. Albay Yavuz Çankaya, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, oda başkanları ve iş insanları katıldı.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Burdur Özel İdareden içme suyu çalışması
Yerel Yönetim

Burdur Özel İdareden içme suyu çalışması

Burdur İl Özel İdaresi, ilçe ve köylerde çalışmalarına devam ediyor. Ekipler, Kayacık ve Asmalı köylerinde içme suyu şebeke hattı yapım işlemlerini tamamladı.

Kibyra Antik Kenti'nin eşsiz çeşmesi görenleri hayran bırakıyor
Bölgesel

Kibyra Antik Kenti'nin eşsiz çeşmesi görenleri hayran bırakıyor

Burdur’da Kibyra Antik Kenti'nde bulunan ve 2022 yılında başlatılan restorasyon çalışması sonucu ayağa kaldırılan çeşme mayıs ayı sonunda ziyaretçilerin kullanımına açıldı. İşte detaylar...

Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası İstanbul'a fuara gidiyor
Etkinlik

Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası İstanbul'a fuara gidiyor

Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası, İstanbul'a otomotiv fuarına gidiyor. Fuara katılmak isteyenlerin yarına kadar müracaat etmesi gerektiği ifade edildi. İşte detaylar...

Bucak'ta eleman aranıyor İşte detaylar...
Eleman İlanı

Bucak'ta eleman aranıyor İşte detaylar...

Burdur'un Bucak ilçesinde hizmet veren Bucak Sigorta'da çalıştırılmak üzere personel alımı yapılacaktır. İşte detaylar...

Kızılay Kurban vekaletlerini açıkladı
Bölgesel

Kızılay Kurban vekaletlerini açıkladı

'Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye' sloganıyla hayırseverlere seslenen Kızılay, vekalet bedellerini açıkladı. İşte açıklanan vekalet bedelleri...

Burdur'da kaza 1 yaralı 2 araç birbirine girdi
3. Sayfa

Burdur'da kaza 1 yaralı 2 araç birbirine girdi

Burdur’da 2 otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 1 kişi yaralandı. Yaralanan vatandaş hastaneye kaldırılırken, araçlar çekici vasıtasıyla kaldırıldı. İşte detaylar...