Burdur

'Faizsiz kredi desteği programı' BUTSO'da tanıtıldı

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Toplantı Salonunda Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) Faizsiz Kredi Destek Programı’nın tanıtımına devam edildi.

'Faizsiz kredi desteği programı' BUTSO'da tanıtıldı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) Faizsiz Kredi Destek Programı’nın tanıtımına Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Toplantı Salonunda devam edildi.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, BAKA ‘İmalat Sanayi Destek Programı (Mikro ve Küçük İşletmeler)’ ve ‘Ekoturizmin Geliştirilmesi Destek Programı’nın lansman toplantısı düzenlendi. Programlar kapsamında toplam 60 milyon TL (10 Milyon TL Ekoturizm için, 50 milyon TL İmalat Sanayisi için) tutarında Faizsiz Kredi Desteği verilecek. Detaylar için: https://baka.ka.gov.tr/destek-programlari bağlantısı kullanılabilecek.

Tanıtım toplantısında BAKA Proje ve Koordinasyon Birim Başkanı Dr. Olcay Sayın bir sunum yaptı. Sayın, sunumunda: Programın üretim- imalat sanayi destek programından teknolojik olarak yenilik yapmak isteyen küçük işletmeler için avantaj sağlamasının yanı sıra diğer üretmiş oldukları ürünlerin pazarlanması ve ihracatında faydalı olacağını aktardı. BUTSO üyelerinin de katıldığı toplantıda finansmana erişimde zorluk yaşayan küçük işletmelerin hazırlayacağı projelerle destek alabilecekleri vurgulandı.

DESTEKTEN YARARLANMA KOŞULLARI

BAKA yetkilileri tarafından destekten yararlanma koşulları şöyle özetlendi:

“Çevrim içi müracaat için son başvuru tarihi: 20 Ocak 2023

İmalat Sanayi Destek Programı (Mikro ve Küçük İşletmeler) Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, bu programla TR61 Düzey-2 Bölgesi’nde yer alan imalat sanayi işletmelerinin rekabet edebilirliği ile yenilikçilik potansiyelinin sürdürülebilir bir şekilde güçlendirilmesini hedefliyor.

Programda asgari destek tutarı 200 bin TL, azami tutar ise 3 milyon TL olacak.

Programının öncelikleri şunlardır:

Öncelik 1: İşletmelerin imalat, tasarım, test, pazarlama kapasite ve yeteneklerinin geliştirilmesini sağlamak,

Öncelik 2: İşletmelerin ihracat ve ithal ikame üretim kapasite ve yeteneklerini artırmak,

(Faizsiz Kredi Desteği ’ne başvuracak mikro ve küçük işletme sınıfındaki KOBİ’lerin proje teklifleri bu önceliklere göre değerlendirilecek.)

Ekoturizmin Geliştirilmesi Destek Programı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, bu programla TR61 Düzey-2 Bölgesi’nde kıyı şeridine sıkışmış olan turizm faaliyetlerinin tüm bölgeye yaygınlaştırılması, kıyı şeridinde yer alan turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve çevreye duyarlı turizm modelinin bölgede yayılmasını hedefliyor.

Toplamda 10.000.000 TL bütçesi bulunan programa son başvuru tarihi 20 Ocak 2023. Programda asgari destek tutarı 200 bin TL, azami tutar ise 3 milyon TL olacak.

Programının öncelikleri şunlardır:

Öncelik 1: Bölgede ekoturizm yatırımlarını ve faaliyetlerini yaygınlaştırmak,

Öncelik 2: Spor turizmine yönelik yatırımları çeşitlendirmek,

Öncelik 3: Turistik faaliyetlerden kaynaklanan atıkların yönetimine yönelik yatırımları artırmak.

Faizsiz Kredi Desteği ’ne başvuracak KOBİ’lerin proje teklifleri (Turizm işletme belgesine göre 4 yıldız ve üzeri sınıftaki oteller ile tatil köyleri uygun başvuru sahibi değildir) yukarıda verilen önceliklere göre değerlendirilecek.

Potansiyel Başvuru Sahipleri; proje başvurularını Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden elektronik olarak 20 Ocak 2023 tarihi saat 23.59’a kadar gerçekleştirebilecek.”

SORU- CEVAP BÖLÜMÜ

Toplantının sonundaki soru cevap bölümünde ise katılımcıların sorduğu sorular BAKA yetkilileri tarafından yanıtlandı.

Toplantıya İŞKUR İl Müdür Yardımcısı İsmail Taşçı ve BUTSO Meclis Başkanı Ömer Çeliker’in yanı sıra Burdur 2. OSB Müdürü Bülent Arslanboğa, Bucak OSB Müdürü Binnur Çığrı, BAKA Burdur Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Mustafa Yüce ile BUTSO üyeleri, işletme sahipleri ve muhasebeciler katıldı.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

BAKA'dan 60 Milyon Faizsiz Kredi Desteği
İş Dünyası

BAKA'dan 60 Milyon Faizsiz Kredi Desteği

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından başlatılan programlar kapsamında toplam 60 milyon TL tutarında Faizsiz Kredi Desteği verilecek.

CHP Burdur Milletvekili A. Adayı Hülya Gümüş, kadınların sesi olacak
Bölgesel

CHP Burdur Milletvekili A. Adayı Hülya Gümüş, kadınların sesi olacak

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Milletvekili aday adayı Hülya Gümüş, 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçim kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.

Mürüvet Güngör, neden Burdur Milletvekili olmalı? Nedenleri tek tek sıraladı
Bölgesel

Mürüvet Güngör, neden Burdur Milletvekili olmalı? Nedenleri tek tek sıraladı

Milliyetçi Hareket Partisi Burdur Milletvekili A. Adayı Mürüvet Güngör neden Burdur Milletvekili olmalı? Mürüvet Güngör, tek tek nedenlerini saydı...

Bucak'ta iftar sofrasında Ramazan'ı yaşarken; Canlı Yayın Tıkla İzle
Bölgesel

Bucak'ta iftar sofrasında Ramazan'ı yaşarken; Canlı Yayın Tıkla İzle

Burdur'un Bucak ilçesinde Ramazan Ayının her akşamı iftar yemeği verilen Cumhuriyet Meydanından iftar programı yayını....

Antalya Bucak karayolunda kaza; 2 yaralı
3. Sayfa

Antalya Bucak karayolunda kaza; 2 yaralı

Burdur'un Bucak ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı.

Burdur AK Parti A. Adayları mülakat için Ankara'da
Bölgesel

Burdur AK Parti A. Adayları mülakat için Ankara'da

AK Parti Burdur Aday Adayları, bugün Ankara'da AK Parti Genel Merkezine giderek, yüz yüze mülakata alındılar.