Burdur / Burdur

BİLAL ÖZEL’DEN ÇİFTÇİLER GÜNÜ MESAJI

Bugün 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü! 14 Mayıs 1946 kurulan Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kararı ile Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır.

BİLAL ÖZEL’DEN ÇİFTÇİLER GÜNÜ MESAJI

Bugün 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü!

14 Mayıs 1946 kurulan Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kararı ile Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır.

Dünya çiftçiler günü münasebetiyle basın bildirisi yayımlayan Burdur İli Ziraat Odaları ve Bucak Ziraat Odası Başkanımız Sayın Bilal ÖZEL yaptığı açıklamada; “Tüm Dünya da olduğu gibi ülkemizde de 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır.

Ülkemiz genelinde olduğu gibi bizler Burdur Ziraat Odaları olarak bu günü çiftçilerimize özel bir program dahilinde armağan ediyoruz. Yılın bir günü değil her günü çiftçilerimiz hatırlanmalıdır.

Yaşam için GIDA gereklidir,gıda için de ÇİFTÇİ gereklidir. Bugün yine karnınız doydu ise bir çiftçiye teşekkür etmelisiniz. Sadece gıda alanında kalmayıp, ekolojik dengenin korunması hususunda da tarımın yani çiftçilerimizin katkısı büyüktür.

Çiftçilik bütün meslekleri içinde barındırır; Toprağı işleyip şekil verir su ile attığı tohuma can vermesi zanaatkarlığındandır. Girdi maliyetlerini düşürmek, karlı, sürdürülebilir ve birbirine entegre olarak yürüttüğü üretim çabaları tüccarlığı, üretmiş olduğu ürünleri tahsil kabiliyeti kolay serbest piyasa koşullarında pazarlama faaliyetleri de esnaflığı ile alakalıdır.

İklim,doğa ve piyasa koşulları üreticilerimizin direkt olarak elinde değildir. Bu nedenle de ülkemizde çiftçilerimiz bugün itibariyle hak ettiği noktada değildir. Bütün çabamız üreticilerimizi ekonomik kalkınma ve refah seviyesi yüksek noktalara taşımaktır. Bu yönde çalışmalarımız hız kesmeden devam etmektedir.

Bölgemiz genelinde meteoroloji gözlem istasyon sayıları mutlaka arttırılmalıdır. Çiftçilerimiz yağış,don olayı, rüzgar yönü ve kuvveti gibi birçok konuda geleceği öngörebilmelidir. Yine kurak geçen yıllar başta olmak üzere tarımsal arazilerin rantable kullanımı ve birden fazla ürün yetiştirilmesi için tarımsal sulama tesislerinin sayılarının mutlaka arttırılmasının gerekliliği yineliyoruz.

Gayri safi yurtiçi hasılada tarımın payı artırılmalı; tarım ürünlerinin ithalatı bir an önce durdurulmalıdır. Çünkü bu ülke çiftçisi sadece ülkesini değil, tüm dünyayı doyurabileceği güce sahiptir. Mutlak suretle çiftçilere verilen desteklemeler arttırılmalı, üretimde rekabetçi,birim alandan daha çok verim ve daha fazla destek aldığı bir destekleme modeli benimsenmelidir.

Ülkemizin geleceği tarımdadır. Bu bilinçle bağında, bahçesinde, serasında, ahırında, merasında yazın sıcağında kışın soğuğunda gece gündüz demeden alın teri dökerek bizleri doyuran, yaşanılabilir bir dünya için üstün çaba sarf eden çiftçilerimize teşekkür ederim.

Mensubu olduğum çiftçilik mesleği ve temsil etmekten onur duyduğum çiftçilerimizin özel bu gününü gelin hep beraber kutlayalım.

DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜMÜZ KUTLU, GELECEĞİMİZ MUTLU OLSUN

Bilal ÖZEL

Burdur İli Ziraat Odaları Koord. Kur. Başkanı

Bucak Ziraat Odası

Yön.Kur. Başkanı

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Bucak'ta Ziraat Odası saha çalışmalarını sürdürüyor
Bölgesel

Bucak'ta Ziraat Odası saha çalışmalarını sürdürüyor

Burdur Bucak'ta hububat türlerinin bölgeye uyumlu olanların tespiti ve gelişimi için kamu kurumları, çiftçiler ile işbirliği içerisinde 2023 üretim sezonunda da çalışmaları devam ediyor.

Başkan Özel, kadınlar gününü unutmadı
Etkinlik

Başkan Özel, kadınlar gününü unutmadı

Geçtiğimiz ay yapılan kongrede güven tazeleyen Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel, 8 Mart'ta kadınları unutmadı.

Üreticilerin Dikkatine! İşte son başvuru tarihi
Bölgesel

Üreticilerin Dikkatine! İşte son başvuru tarihi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından satışa sunulacak olan üçüncü tur yemlik arpa başvurularının başladığını duyuran Başkan Bilal Özel, son başvuru tarihini açıkladı.

Bucak Ziraat Odasında Başkan Bilal Özel güven tazeledi
Bölgesel

Bucak Ziraat Odasında Başkan Bilal Özel güven tazeledi

4 yıllık görev süresini tamamlayan Bucak Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Özel, bugün düzenlenen Genel Kurulla güven tazeledi.

Bucak Ziraat Odasında Seçim Zamanı Başkan Bilal Özel tek aday
Bölgesel

Bucak Ziraat Odasında Seçim Zamanı Başkan Bilal Özel tek aday

Burdur'un Bucak ilçesinde çiftçiler birlik beraberlik içerisinde tek adayla sandığa gidiyor.

Başkan Bilal Özel, kuraklığa dikkat çekti
Bölgesel

Başkan Bilal Özel, kuraklığa dikkat çekti

Tüm dünyada olduğu gibi Burdur ili genelinde de kuraklık olduğunu belirten Başkan Bilal Özel, su kaynaklarına ve doğaya sahip çıkılması gerektiğini söyledi.